+420 608 261 719Napište nám
10 důvodů, proč navštívit Pobaltí

10 důvodů, proč navštívit Pobaltí: Působivá města, nedotčená příroda a polodrahokamy na plážích

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 17. 7. 2016 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Domy v Tallinu ukrývají řadu legend Domy v Tallinu ukrývají řadu legend
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Pobaltí
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do

Víte, že... 

Čárky a háčky se do současných baltských jazyků dostaly z češtiny?

Víte, kde vás na pláži ráno uvítá lesk polodrahokamů? Přece v Pobaltí! Je to jantar, který dal kdysi vzniknout i vzácným jantarovým stezkám. V Pobaltí na vás čekají také působivá města, jejichž historická centra jsou právem zapsána na seznam UNESCO, malebná nedotčená krajina plná hlubokých lesů i jezer, dobré jídlo a mnoho dalšího. Představujeme vám 10 důvodů, proč stojí za to vydat se do Pobaltí.  

1. Vilnius: Na vlně historie a míšení kultur…

Vilnius, hlavní město Litvy a město s přívětivou atmosférouVilnius, hlavní město Litvy a město s přívětivou atmosférouFoto: Shutterstock.com

Každé z hlavních měst všech tří pobaltských států si zaslouží zevrubnou návštěvu. Hlavní město Litvy Vilnius je městem plným historie i kostelních věžiček – jen v malebném historickém jádru je jich přes dvacet. Dominuje katedrála sv. Stanislava na hlavním Katedrálním náměstí a skutečnou perlou vilniuského baroka je kostel sv. Petra a Pavla, vybudování na oslavu osvobození města od ruské nadvlády.

Vilnius je město, ve kterém na vás dýchne přívětivá atmosféra místa a kde se odpradávna pozoruhodně mísily různé vlivy. Svědkem takového stýkání kultur jsou katolické i evangelické kostely, pravoslavné kláštery, dochované domy v židovském městě i velký univerzitní komplex s pozoruhodnou knihovnou.

Židovských synagog ve městě kdysi bylo 96, proto se Vilniusu říkalo i „Jeruzalém východu”.  O příjemnou podívanou se postarají i běžné upravené barevné fasády barokních měšťanských domů.

A budete-li si chtít prohlédnout město pěkně z nadhledu, vydejte se na zříceninu tzv. Horního hradu. Výhled z opravené Gediminasovy věže stojí za to.

2. Riga: Největší město Pobaltí

Riga je největším městem celého Pobaltí Riga je největším městem celého Pobaltí Foto: Shutterstock.com

Riga, hlavní město Lotyšska, je největším městem v celém Pobaltí. Leží v přímořské úžině u Rižského zálivu po obou březích řeky Daugave a je srdcem celé země. Nezklame milovníky architektury a historie. Historickou hodnotu města přitom netvoří jen četné chrámy, ale i malá obydlí někdejších rižských obyvatel, která lemují malebné křivolaké uličky v centru města.

Mezi zachovalými a upravenými domy bývalého hanzovního města si návštěvníci mohou prohlédnout i „Tři bratry” – skupinu historických domů na ulici Mazā Pils. Dům č. 17 je nejstarší dochovanou zděnou obytnou budovou ve městě. Pokud si chcete Rigu prohlédnout pěkně z ptačí perspektivy, vydejte se na 123,5 m vysokou věž kostela sv. Petra.

V Rize byl v roce 1510 údajně vztyčen první vánoční strom na světě. V nejmladší bráně v městských hradbách zase byla zazděna místní dívka, která se tu i přes zákaz stýkala se švédským vojákem z nedalekých kasáren.

Rize se přezdívá i „secesní poklad Pobaltí” a působí – díky barvě mnohých místních domů – i jako „červené město”. Ostatně temná „lotyšská červeň” je národní barvou.

3. Tallin: Středověká mýtická metropole

Středověké uličky v centru Tallinu lákají k poklidným procházkám Středověké uličky v centru Tallinu lákají k poklidným procházkám Foto: Shutterstock.com

Sympatické hlavní město Estonska Tallin je „středověkou metropolí Evropy”. I když slovo metropole je tak trochu nadsázka, žije tu jen něco přes 400 000 obyvatel. Dal by se označit také jako „mýtické město”, a to díky mnoha legendám, které domy a místa zejména v jeho centru ukrývají.

Být v Estonsku a nezastavit se v Tallinu by byl hřích už proto, že v tomto městě žije celá čtvrtina všech obyvatel země. Nejpříjemnější jsou přitom procházky ve Starém městě a na hradním vrchu Toompea v centru města. Právě tato oblast byla – stejně tak jako historická centra dalších hlavních měst pobaltských států – zapsána na seznam UNESCO.

Estonsko má i své „2. hlavní město”. Je jím přímořské město Pärnu, centrum rekreace a v současné době také vyhlášené lázeňské centrum evropského významu. Z Tallinu je to sem přibližně 130 km, po upravených estonských cestách co by kamenem dohodil. 

4. Skvostný jantar = vkusný suvenýr

Nejžádanějším suvenýrem z Pobaltí jsou jantarové šperky Nejžádanějším suvenýrem z Pobaltí jsou jantarové šperky Foto: Shutterstock.com

Víte, jaký je nejžádanější suvenýr z Pobaltí? Jantar. Z tohoto žlutého lehkého a snadno opracovatelného polodrahokamu se tu vyrábějí nejčastěji šperky, které pak v Pobaltí seženete takřka na každém kroku.

Když budete mít štěstí, objevíte kousíčky přírodního jantaru, který je vlastně zkamenělou pryskyřicí, i na plážích, kam ho vyplavuje voda. Největší šanci najít ho budete mít brzy ráno. Zasvítí-li sluníčko, bude se na dálku krásně blýskat.

Právě jantar z Pobaltí dal vzniknout tzv. jantarovým stezkám, vedoucím od Baltského moře až ke Středozemnímu moři, přes které se obchodovalo i s Orientem. Zakládali je už staří Řekové a po nich Římané. Jantar si odsud ovšem nechali dovážet už egyptští faraoni… Nejfrekventovanější jantarová stezka procházela i přes území Moravy.

5. Malebná krajina lesů, jezer a nedotčené přírody

Velká část Pobaltí je hustě zalesněná Velká část Pobaltí je hustě zalesněná Foto: Shutterstock.com

Krajina v Pobaltí je neuvěřitelně placatá a malebná. A moc pěkně se tu dýchá! Velkou část území totiž pokrývají lesy – v Litvě a v Estonsku přibližně třetinu rozlohy země, v Lotyšsku téměř polovinu. A kde nejsou lesy, tam jsou jezera, mýtiny i bažiny a louky s vysokou trávou.

Severní a východní část Litvy je národním parkem Aukštaitijos, tj. litevsky Vysočina. Zvlněný terén pokrytý hlubokými lesy je rovněž plný jezer a rybníků, díky nimž je oblast známá také jako „Jezerní labyrint”. Park je nejvýznamnější etnografickou oblastí Litvy a nedotčeným přírodním skvostem, který je rájem i pro vyznavače vodáctví.

6. Na aktivní dovolenou do Pobaltí? Proč ne!

Do pobaltských zemí se jezdí i za aktivním odpočinkem Do pobaltských zemí se jezdí i za aktivním odpočinkem Foto: Shutterstock.com

Pobaltí je oblastí, kam můžete vyrazit i za aktivní dovolenou. Park Aukštaitijos je díky svým jezerům rájem nejen pro milovníky pěších túr v krásné přírodě, ale i pro vodáky. Ke zdolávání kilometrů lákají i další litevské národní parky.

A protože Litva, Lotyšsko i Estonsko jsou rovinaté země, jsou rájem také pro cyklisty. Upravené stezky vedou pěknou krajinou, která je jen mírně zvlněná. V mnohém je pobaltská krajina velmi podobná té naší, proto je nám tak trochu „důvěrně známá”, přesto lákavá puncem dálky a jinakosti.

Nejvyšší hora celého Pobaltí se jmenuje Gaizinkalns, leží v Lotyšsku a je vysoká 312 metrů. Zdá se to neuvěřitelné, ale i přes její „minivýšku” na ni vedou lyžařské vleky a na upravených sjezdovkách se tu dá lyžovat. V zimě si v Pobaltí také pěkně zabruslíte na zamrzlých jezerech.

7. „Baltská Sahara” aneb drsná pobřežní romantika

„Baltská Sahara” na poloostrově Kurská Kosa „Baltská Sahara” na poloostrově Kurská Kosa Foto: Shutterstock.com

Baltské moře, které dalo Pobaltským republikám název, je chladné a nespoutané. Letní sezona u něj trvá velmi krátce a spíš, než ke koupání v moři, je vhodná k aktivní dovolené. Zvlášť divoké je širé moře, voda v zálivu mezi Lotyšskem a Estonskem je pak o poznání klidnější, ale také o něco teplejší.

Divoké je moře i na pobřeží poloostrova Kurská Kosa. Náleží k Litvě a zasahuje i do Ruska. Jeho severní litevská část zasahuje do Baltského moře délkou téměř 100 km. Kosu otočenou nabroušenou stranou směrem k Baltu skutečně připomíná. Přezdívá se mu také „Baltská Sahara” – to pro jeho unikátní písečné duny, vysoké místy až 12 metrů. Díky nim byl poloostrov zapsán i na seznam UNESCO.

Téměř celé území poloostrova je také přírodní rezervací.

8. Když cestování prochází žaludkem…

Tradičním litevským jídlem jsou cepeliani z bramborového těsta Tradičním litevským jídlem jsou cepeliani z bramborového těsta Foto: Shutterstock.com

Jaká je pobaltská kuchyně? V lecčem podobná té naší. Je vydatná a vychází z tradičních surovin, jako jsou brambory, zelí a další, zejména nakládaná, zelenina. V Lotyšsku se hodně jí i luštěniny.

Základem mnoha estonských pokrmů je vepřové maso. Při návštěvě Pobaltí a zejména Litvy rozhodně musíte ochutnat tzv. zepelíny (cepelinai), jakési bramborové knedlíky plněné masem či tvarohem. Ochutnejte i růžovou osvěžující polévku známou jako šaltibarščiai – studený boršč, jehož základními přísadami jsou kefír a červená řepa. A také místní houby, které se nejčastěji jí nakládané se solí a zavařené.

Pochutnáte si tu také na rybách, zejména uzených. V Lotyšsku se loví a jí sledi a šproty, v Estonsku vám zase připraví toho nejlepšího úhoře.

A čím typické vydatné pobaltské jídlo zapít? Pivem. V Pobaltských republikách se pije ve velkém, místní pivaři se v porovnání s těmi českými takřka nemají za co stydět. Čepují se tu desítky druhů piv, k těm nejrozšířenějším patří Kalnapilis, Švyturys, Utenos či Chodovar.

9. Slavnosti a tradiční slunovrat: Jako by se čas zastavil

Během oslav letního slunovratu se nosí květinové věnce Během oslav letního slunovratu se nosí květinové věnce Foto: Shutterstock.com

Chcete poznat tradiční pobaltskou kulturu? Pak se do Pobaltí vydejte v době, kdy se tu něco slaví. Budete překvapeni, s jakou nostalgií se místní oslavám oddávají. A kolik znají a zpívají lidových písní!

Největší akcí svého druhu jsou oslavy letního slunovratu. Tato tradiční folklorní slavnost má magickou atmosféru. Je plná zpěvu, tance a dobré zábavy. Zapalují se ohně, nosí se květinové věnce. Nesmí chybět dobré jídlo a pití, spousta piva a také lotyšský kmínový sýr, tradiční pokrm spojený výhradně se svatojánskými oslavami.

10. UNESCO v Pobaltí – kde jen začít?

Historické centrum Vilniusu je zapsáno na seznamu UNESCO Historické centrum Vilniusu je zapsáno na seznamu UNESCO Foto: Shutterstock.com

Pobaltí překypuje památkami zapsanými na prestižní seznam UNESCO. Jsou na něm zapsána historická jádra všech tří hlavních měst pobaltských republik Vilniusu, Rigy i Tallinu, stejně tak jako poloostrov s písečnými dunami Kurská Kosa.

Tím ale výčet nekončí. Zápisem se pyšní i zajímavá litevská archeologická lokalita Kernave či vědecké dílo Struveho geodetický oblouk, který zasahuje do všech tří pobaltských republik. Jedná se o jednotlivé body, s jejichž pomocí bylo možné určit přesné rozměry Země.

Nenechte si ujít také návštěvu některého z mnoha pobaltských poutních míst, například Křížový vrch na severu Litvy. V Pobaltí se jednoduše nudit rozhodně nebudete!

Pobaltí

Poznejte tisíc tváří Pobaltí

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do

Zobrazit aktuální zájezdy do

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 19. srpna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-pobalti-pusobiva-mesta-nedotcena-priroda-a-polodrahokamy-na-plazich/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Drážďan na téma: Adventní zájezdy

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy)
  • volná místa
  • Ústí nad Labem nebo Praha
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 450 Kč
Adventní Drážďany + KÖNIGSTEIN (autobusem z Prahy)
  • volná místa
  • Ústí nad Labem nebo Praha
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 470 Kč

Přidejte se k nám