+420 608 261 719Napište nám
10 důvodů, proč navštívit Sardinii

10 důvodů, proč navštívit Sardinii: Ovčí sýr, tisícileté památky a sardinské víno

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 11. 2. 2015 | Aktualizováno: 4. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Sardinii se přezdívá "Karibik Středomoří" Sardinii se přezdívá "Karibik Středomoří"
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Itálie (Sardinie)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Sardinie

Sardinie v literatuře

Chcete-li se o Sardinii dozvědět něco „z jiného soudku“, přečtěte si italský román Michely Murgiové Accabadora. Líčí příběh eutanazie na drsném sardinském venkově. Do češtiny byl přeložen v roce 2014.

Italský ostrov Sardinie je plný fascinujících protikladů. Při jeho pobřeží si budete připadat, jako byste se ocitli v Karibiku, v drsných horách jeho vnitrozemí mezi ovčími stády možná budete mít pocit, jako by se čas zastavil.

Na své si tu přijde každý. Vybrali jsme pro vás deset důvodů, které vás k návštěvě Sardinie nadchnou.

1. Karibik Středomoří 

Na Sardinii mají nejčistší moře v celé Itálii. Průzračně čistá voda má až tyrkysový odstín a pláže s bílým jemným pískem ještě umocňují pocit, jako byste se nacházeli v Karibiku. Místní pobřeží je velmi členité a okouzlující a na své si tu přijdou jak milovníci vodních sportů a potápění či procházek podél žulových útesů, padajících do moře, tak ti, kteří si chtějí vychutnat ničím nerušený klid spojený s vůní a šuměním moře.

2. Rozmanitost a kontrasty

Capo Testa - členité pobřeží a průzračné mořeCapo Testa - členité pobřeží a průzračné mořeFoto: Thinkstock.com

Sardinie je ostrov plný protikladů. Zatímco v drsném hornatém vnitrozemí se žije velmi tradičním způsobem života a ovce a kozy se pasou takřka na každém rohu, při pobřeží se nacházejí i ta nejluxusnější letoviska, každoročně navštěvovaná společenskou smetánkou. Z pláže tu můžete vyrazit rovnou do hor, z letoviska do divoké přírody. Udělat si komplexní představu o Sardinii, to chce trochu trpělivosti a dlouhodobější prozkoumávání. Na své si tu přijde opravdu každý.

3. Středozemní slunce a vůně 

Rozkvetlá SardinieRozkvetlá SardinieFoto: Thinkstock.com

Ostrov je takřka neustále zalitý sluncem a místní klima je typicky středozemní. Navíc to tu krásně voní – zvlášť od března do května, kdy celý ostrov nádherně kvete a září širokou škálou barev. Voní tu žluté macchie, cisty, plané olivovníky, mimózy, narcisy i drobné tulipány, tořiče, asfodely, kopretiny pinardie i divoké kosatce, netřesky, bramboříky, mořské lilie, pivoňky, horské růže a stovky dalších keříků a květů.

4. Tisícileté památky

Nuraghi - prehistorické dědictví SardinieNuraghi - prehistorické dědictví SardinieFoto: Thinkstock.com

Na Sardinii jsou k vidění památky staré téměř 4 000 let. Ostrov je jedinečný tajemnou kulturou Nuraghů, kteří na ostrově začali stavět první kamenné stavby tvaru komolých kuželů, tzv. nuraghy, podle nichž byla kultura posléze pojmenovaná. První z nich pocházejí patrně z doby kolem roku 1800 př. n. l., přičemž kultura Nuraghů se na ostrově udržovala po celé další tisíciletí. Tisícovky těchto tajemných staveb stojí volně po celé Sardinii a návštěvníci tak mají možnost nasát jejich atmosféru skutečně z bezprostřední blízkosti.

5. Ovce a ovčí sýr 

Sardinii se přezdívá "Ostrov pastýřů"Sardinii se přezdívá "Ostrov pastýřů"Foto: Thinkstock.com

Sardinie je „ostrovem pastýřů“ („isola dei pastori“). Ve vnitrozemí se ovce pasou takřka na každém kroku. Pro označení stáda tu mají snad dvacet různých názvů a je to právě Sardinie, kde se vyprodukuje většina typického italského ovčího sýra pecorino romano. Velmi rozšířený je i sýr pecorino sardo. Ostatně samotné označení pecorino pochází z italského slova pecora, tedy ovce.

6. Místní kuchyně 

Sardinský chlébSardinský chlébFoto: Thinkstock.com

Láska k Sardinii prochází i žaludkem. Původní kuchyně pastevců je ovlivněna kuchyní italskou a nabízí řadu výborných pokrmů, ať už jsou to mořské speciality z čerstvě ulovených ryb, místní tenoučký křupavý chléb panne carasau či pečené selátko su porceddu. Výborné místní těstoviny připomínají kuskus a výborné jsou například s omáčkou z mořských ježků. Základní přísadou většiny místních sladkostí jsou voňavé mandle.

7. Sardinské víno 

Sardinské červené víno CannonauSardinské červené víno CannonauFoto: Thinkstock.com

Drsné sardinské vnitrozemí je plné ovcí, koz, ale i vinic. Místní víno je ceněné po celém světě. Mezi červenými víny je nejznámější silné víno Cannonau či Monica. Výjimečná jsou aromatická vína Carignano a Cagnulari. Bílým vínům vévodí svěží ovocné Vermentino a oblíbená jsou též vína Nuragus, Semidano a Torbato. Rozšířená jsou i dezertní a muškátová vína či červené Girò podobné portskému vínu.

8. Tradiční festivaly

Sardinská karnevalová maskaSardinská karnevalová maskaFoto: Thinkstock.com

Místní obyvatelé jako by žili od slavnosti k slavnosti. Náboženské svátky kromě toho, že mají pro místní obyvatele vysokou duchovní hodnotu, jsou velkolepou přehlídkou nejen historických kostýmů, masek, hudby a tance, ale i místní gastronomie. V únoru a v březnu se po celé Sardinii pořádají tradiční karnevaly, ve vesnici Sedilo se začátkem července pořádají jezdecké závody, proslulá jsou i procesí u příležitosti Nanebevzetí Panny Marie či jiná procesí k poctě svatých. Nejvíce folklorních slavností se odehrává na podzim, přičemž všechny festivaly jsou jedinečnou příležitostí, jak nahlédnout do života místních obyvatel.

9. Korálová riviera

Korály - sardinské "červené zlato"Korály - sardinské "červené zlato"Foto: wikipedia.org

Sardinie se pyšní „červeným zlatem“ – korály. Největší boom tu jejich lov zaznamenal mezi léty 1950–1970, tehdy byl také pobřežní úsek mezi městy Alghero a Bosa, kde je jich nejvíce, pojmenován Riviera del Corallo – Korálová riviera. Tradice lovení korálu je ovšem mnohem starší: již aragonský král Petr IV. ve 14. století údajně zprostil obyvatele Alghera daně z lovu korálů, aby se tak postupně mohli stát opravdovými mistry v jeho zpracování. V Algheru se nachází také umělecká škola, druhá nejvýznamnější po škole v Torre del Greco nedaleko Neapole, specializující se na zpracování korálu.

10. Jinakost 

Sardinská vlajkaSardinská vlajkaFoto: Thinkstock.com

Sardinie byla jakožto ostrov odloučena od pevniny a díky tomu si zachovala svůj výjimečný charakter. Stoprocentně vás něčím překvapí, ať už to bude nedotčená příroda, život v sepětí s přírodou, náboženské svátky, politické malůvky na zdech, uzavřenost a zároveň srdečnost místních lidí, absence dobrých silnic a značení v horách či naopak vysoká kvalita služeb poskytovaných v přímořských letoviscích. Sardinii je potřeba zažít na vlastní kůži.

Itálie (Sardinie)

Objevte Karibik Středomoří

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Sardinie

Zobrazit aktuální zájezdy do Sardinie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 15. června


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-sardinii/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Karneval v Benátkách + MURANO (autobusem) 17. 2. – 20. 2. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 3 990 Kč

Přidejte se k nám