+420 608 261 719Napište nám
5 praktických rad na cestu do Říma

5 praktických rad na cestu do Říma: S čím počítat, abyste nebyli zaskočeni?

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 5. 10. 2015 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Cestování do Říma Cestování do Říma
0 1 2 3 4 5
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

Chystáte se do Říma? Pak se vám určitě bude hodit pár praktických rad, jak se na cestu připravit. Máme pro vás pět doporučení, s čím počítat, abyste si návštěvu Říma užili, nebyli zbytečně nepříjemně zaskočeni a abyste se ve městě cítili takřka jako ryba ve vodě.

1. Vhodné oblečení

Být vhodně oblečen je v Itálii nutnostíBýt vhodně oblečen je v Itálii nutnostíFoto: Thinkstock.com

Chodit v Itálii v nevhodném oblečení je tak trochu faux pas, být situaci přiměřeně oblečen je tu bráno jako projev úcty k okolí i k sobě samému. Při návštěvě Říma myslete především na nutnost mít zakrytá ramena a kolena při návštěvě kostelů, kterých jsou tu desítky. Stejný dresscode se očekává i pro návštěvu světoznámé Sixtinské kapel ve Vatikánských muzeích.

Tip pro vás: Dobrým pomocníkem zejména pro dámy je v letních měsících šátek či šálka. Mějte ji stále při sobě, v klimatizovaných prostorech zase příjemně zahřeje, je-li to potřeba.

2. Pitná voda: Ve městě teče zdarma 

Pítka najdete po městě na každém krokuPítka najdete po městě na každém krokuFoto: Thinkstock.com

Pitná voda v Římě teče proudem a všude je zdarma. Z pítek po celém městě se dá natočit osvěžující studená a velmi chutná voda, proto se vyplatí nosit s sebou malou lahvičku a průběžně ji doplňovat. Ve většině barů se voda ke kávě rovněž podává zdarma.

Římské fontánky a pítka: Nebojte se mít žízeň - číst více

Preferujete radši perlivou vodu? I tu si nyní v Římě můžete zdarma natočit, a to ve speciálních automatech instalovaných na několika místech ve městě v souvislosti s vyhlášením Svatého roku. V automatech, umístěných většinou v blízkosti hlavních památek, lze dobíjet i elektronická zařízení. 

3. Veřejné toalety

Římské veřejné toalety v době antikyŘímské veřejné toalety v době antikyFoto: Thinkstock.com

Veřejné toalety aby v Římě pohledal. Je jich jen omezený počet, stejně tak jako toalet ve stanicích metra. Využít se dají toalety v navštívených památkách a muzeích či restauracích a zejména ve všudypřítomných barech.

4. Otevírací doba obchodů a restaurací, čas na jídlo po italsku 

Otevírací doba obchodů a restaurací je proměnliváOtevírací doba obchodů a restaurací je proměnliváFoto: Thinkstock.com

Snídat po italsku můžete v barech od brzkého rána přibližně do poledne, obědvá se nejčastěji mezi 13. a 15. hodinou. Na svačiny si Italové moc nepotrpí, zato nepohrdnou aperitivem – nápojem a lehkým občerstvením, podávaným přibližně od 17. do 20. hodiny. Aperitiv lze spojit i s večeří, pak se mu říká „apericena“ a v poslední době je velmi v oblibě. Večeří se nejčastěji mezi 20. a 22. hodinou i později.

Času obědů a večeří je přizpůsobena i otevírací doba restaurací. Pizzu na váhu nebo jiné rychlé občerstvení koupíte takřka nonstop, stejně tak jako si od brzkého rána až do pozdních nočních hodin můžete odskočit na něco dobrého do baru. Dobré zmrzlinárny také nezavírají dříve než kolem půlnoci.

Velká část obchodů v Římě, zejména těch menších a mimo historické centrum, dodržuje světoznámou italskou siestu, poobědový odpočinek trvající minimálně 1,5–2 hodiny i déle. Ráno většina běžných obchodů (kromě těch s potravinami) otevírá kolem 9. hodiny, večer zavírají ve 20 hodin, v centru i později. Supermarkety jsou otevřené obvykle nepřetržitě od 8/8:30 do 20/20:30 hodin.

5. Spropitné – kolik očekávají číšníci? 

Mnoho podniků si automaticky účtuje spropitné, tzv. copertoMnoho podniků si automaticky účtuje spropitné, tzv. copertoFoto: Thinkstock.com

Většina římských restaurací automaticky účtuje spropitné, tzv. coperto (případně servizio), a to ve výši 1–2 eura na osobu. Pokud je již coperto účtováno, bude uvedeno na účtu a v takovém případě se žádné další spropitné neočekává. Naproti tomu není-li coperto účtováno a byli jste spokojení, je obvyklé přidat k útratě spropitné v obdobné výši.

Za obsluhu se platí v kavárnách, pokud se posadíte ke stolku a necháte se obsloužit. Cena kávy tak může stoupnout až na trojnásobek ceny, kterou byste zaplatili, pokud byste si kávu dali „na stojáka“ u baru.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/5-praktickych-rad-na-cestu-do-rima/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám