+420 608 261 719Napište nám
Šest nejkrásnějších pařížských kolotočů

Nejkrásnější pařížské kolotoče: Pouťové umění starých mistrů pro děti i dospělé. Nasedat!

Karolína Petrová
   

Autor: Karolína Petrová, Radynacestu.cz

Vydáno: 26. 10. 2016 | Aktualizováno: 2. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Pařížské kolotoče si nenechejte ujít Pařížské kolotoče si nenechejte ujít
0 1 2 3
Francie (Paříž)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 63 zájezdů do Paříže

Věděli jste, že kolotoč neboli Carrousel, vznikl původně jako cvičiště? Rytíři si něm mohli bezpečně procvičovat boj s kopím a trénovat na královské turnaje. Na popud Ludvíka XVI. pak v polovině 17. století vznikla jeho současná podoba.

Panovník tehdy uspořádal festival na počest krále Jindřicha II. Francouzského, který byl zabit v souboji právě kopím. Přípravy festivalu trvaly celé tři měsíce a samotná oslava pouhé tři dny.

Na místě festivalu dnes stojí Malý vítězný oblouk Francouzi pojmenovaný Arc de Triomphe du Carrousel. Většina ostatních kolotočů je pak po Paříži rozmístěna strategicky tak, aby zaujala především děti, ale i dospělé. Pojďme si je společně zmapovat.

1. Lucemburské zahrady: Nejstarší v Paříži

Kolotoč v Lucemburských zahradách je malinký a má zelenou střechu, je proto dost nenápadný. Na druhou stranu je to jeden z nejúchvatnějších kolotočů vůbec, je totiž nejstarší v Paříži. Byl postaven v roce 1879 a zvířátka byla navržena Charlesem Garnierem, architektem Opery Garnier.

Pro tento kolotoč je typická hra – tzv. Jeu du bagues (Hra s kruhy), kdy děti dostanou do ruky malé kopí a snaží se při otáčení kolotoče na kopí nabrat co nejvíce plechových obručí. Vypadá to velmi snadně, ale tato hra vyžaduje zručné ruce a praxi.

2. Forum Les Halles: Ve stylu Art Nouveau

Kolotoč u Les HallesKolotoč u Les HallesFoto: Sheila Thomson, Flickr

Součástí nadzemní části obchodního domu Les Halles je kolotoč z počátku 20. století. Koně na kolotoči jsou ručně vyřezávaní firmou Freres Limonaire.

Rodinný podnik zvučného jména je přeborníkem právě na poli výroby cirkusových a manéžních kulis. Kolotoč je náležitě zdoben ve stylu Art Nouveau. 

3. Vincenneský lesík a Jardin de Ranelagh: Z dílny mistra

Tato dvě místa jsou sice na úplně opačných stranách Paříže, Vincenneský lesík se nachází na jihovýchodním okraji Paříže a Jardin de Ranelagh přiléhá ke Péripherique na západě města, mají ale jedno společné – kolotoče z dílny stejného mistra.

Nádherné kolotoče v obou parcích byly vytvořeny sochařem Gustavem Bayolem, slavným francouzským umělcem. Ten začínal jako sochař, časem se ale díky své precizní práci stal známým především jako autor zvířátek právě na těchto kolotočích.

4. Musée des Arts Forains: Na lidský pohon

Šlápněte do pedálu, ať se to točíŠlápněte do pedálu, ať se to točíFoto: Tom Hilton, Flickr

Toto muzeum tzv. pouťového umění je rájem pro všechny milovníky poutí a cirkusů. V prostorách muzea se nachází 14 klasických kolotočů, které dnes lze považovat za starožitnost.

Jedním z nejoblíbenějších kolotočů je tzv. Velocipéde – figurkami na kolotoči jsou bicykly, a aby se kolotoč mohl otáčet, musí účastníci šlápnout do pedálů.

5. Square de Batignolles: Disney kamarádi

Ve čtvrti Batignolles v 17. obvodu se nachází kolotoč, který je mezi dětmi velmi oblíbený. Znázorňuje totiž Disneyovské postavičky, a děti se tak mohou projet s Mickey Mousem nebo psem Plutem.

6. Jardin des Plantes: Ohrožená zvířátka

Těšit se můžete na kolotoč se zvířatkyTěšit se můžete na kolotoč se zvířatkyFoto: Ruth Temple, Flickr

Jedním z klenotů tohoto parku je kolotoč Dodo Manege, který vznikl v 90. letech minulého století, nicméně byl vytvořen ve stylu 30. let a má velmi zajímavé a poučné téma. 

Na kolotoči totiž najdeme pouze ta zvířátka, který již vyhynula nebo jsou na pokraji vyhynutí. Děti, a nejen ty, se tak mohou projet například na Tasmánském čertovi nebo na dinosaurech.

Francie (Paříž)

Vezměte si Paříž do dlaně

Vyberte si jeden z našich 63 zájezdů do Paříže

Zobrazit aktuální zájezdy do Paříže

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/6-nejkrasnejsich-parizskych-kolotocu/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Paříže na téma: Eurovíkendy

  • volná místa
  • Praha
  • hotel 2* nebo 3*
  • snídaně
  • 11 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava
  • hotel 2* nebo 3* v Paříži
  • snídaně
  • 11 490 Kč

Přidejte se k nám