Adventní Schladming: V období Vánoc si ho užijete i bez lyží

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 1715x

Schladming je vyhlášené horské středisko v Rakousku, kde se v adventu pořádá trh i doprovodné kulturní akce.

3 zájezdy na téma: Advent SchladmingZobraz zájezdy

Víte, že... 

Krampuslauf ve Schladmingu je tím největším na světě? Účastní se ho každoročně kolem tisícovky čertů.

Do Schladmingu za vánoční atmosférou? Proč ne! A nemusíte být zrovna vášniví lyžaři, abyste si pobyt v tomto rakouském horském středisku užili. Zdejší „vánoční les“ lahodí oku a na místním adventním trhu se prodávají regionální produkty. Přijedete-li sem v době, kdy ve Schladmingu pobíhají čerti, vyplatí se mít i pro strach uděláno.  

Už samotná cesta do Schladmingu, ležícího v té nejzápadnější části rakouské spolkové země Štýrsko, je podmanivá. Na alpských vrcholcích a kopečcích Schladminských Taur září sněhobílý sníh a zdejší lesy dávají tušit, že například za časů císaře Františka Josefa sem evropská smetánka s chutí přijížděla na lov vysoké zvěře, podobně jako do sousedního Salcburska.

Zvučné jméno v říši zimních radovánek

V současné době je město Schladming neodmyslitelnou součástí rakouské zimní lyžařské sezony. Výborné sněhové podmínky, infrastruktura a vybavení jsou hlavními faktory, které sem milovníky zimních sportů táhnou. A navíc, pořád se tu něco děje: mistrovství světa v alpském lyžování, závody světového poháru i mnohá další klání. Schladming má zkrátka jméno.

Když lyže necháte doma

Milovníci zimních sportů si ve Schladmingu a jeho okolí připadají jako v ráji. Ovšem nejen oni, na své si tu přijdou třeba i obdivovatelé typické rakouské horské architektury. Město, založené v nadmořské výšce 745 metrů, se v písemných dokumentech objevuje jako Slaebenich poprvé už roku 1180. Později se stalo centrem hornického průmyslu.

Zásoby stříbra, kobaltu, niklu i dalších rud ovšem nejsou nekonečné a i v okolí Schladmingu byla těžba již zastavena. Při procházce městem tak na vás dýchne spíše poklidná atmosféra. Obdivovat budete typické rakouské horské domky, v centru města funkčně natěsnané jeden na druhý. Okolní zasněžené horské vrcholky jsou domům se špičatými střechami tou nejlepší kulisou. Velmi pěkná je zdejší radnice z konce 19. století a za návštěvu stojí i městské muzeum sídlící v budově, která kdysi sloužila jako útočiště pro nemocné horníky.

Chutě, vůně a hudba Vánoc

A aby vám při procházce městem nebyla zima, až začne přituhovat, zahřejte se „rozehřívacími nápoji“ z místních stánků – vánočním punčem, svařeným vínem nebo třeba skořicí vánočně provoněnou horkou čokoládou.

Vánoční trhy se tu v době adventu konají vždy od pátku do neděle v odpoledních hodinách, stánky s občerstvením mají otevřeno až do večera. Stromy jsou takřka poseté vánočními ozdobičkami, lesklými hvězdičkami, kouličkami… Městem se line vůně pečených kaštanů, koblih i jiných kulinářských pochoutek, jakými je například typický rakouský vánoční biskupský chlebíček Kletzenbrot. Dostanete-li hlad, pak vám tu nabídnou i domácí špek nebo speciality z divočiny. Inu, František Josef tady loveckou tradici nechal zakořenit skutečně silně.

Ve stáncích na hlavním náměstí se prodávají svíčky, dřevěné výrobky, různě opracované minerály, ale i med či voňavky. Velký důraz je kladem na propagaci regionálních produktů.

Ve městě se nikdo nenudí 

Kolem dokola hraje vánoční hudba a nikdo se tu nenudí. Místní adventní trhy se totiž pyšní bohatým doprovodným kulturním programem. Zdejší průvodci pořádají tematické prohlídky města a k vidění jsou tu divadelní i filmová představení. Kulturní programy se pořádají nejen ve městě, ale i v okolních tajuplných roklích.

Kam na největší Krampuslauf? Do Schladmingu!

Ovšem skutečnou událostí zdejšího kulturního kalendáře jsou Krampuslaufy – srocení a burácivé průvody pekelníků, čertů a dalších ďábelských příšer. Za účasti statisíců diváků si čerti svůj průvod městem jaksepatří užívají a být u toho je neopakovatelný zážitek. Strach ale nechejte doma, na Krampuslauf rozhodně nepatří!

Čtení na podobné témaStovky čertů, rachot a nevšední podívaná aneb Kdo se bojí, nesmí na Krampuslauf! Přečíst

Ve Schladmingu se první Krampuslauf tak, jak ho známe dnes, poprvé konal v roce 1992. Jinak ovšem tato srocení alpských pekelníků mají prastarou tradici a pravdou je, že po návštěvě rakouského průvodu čertů budete mít jasno, že čeští čerti jsou proti těm alpským skuteční andílci.

Vydejte se do Schladmingu v době adventu, kdy se tu konají Krampuslaufy a další doprovodný program a kdy je město vyzdobené a provoněné vánočními pochoutkami. Schladming si i bez lyží zaručeně užijete.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodceExpert

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 26 zájezdů

Adventní zájezdy do Rakouska (Schladming)

Chyťte čerta za kopyto

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Schladmingu na téma: Advent

Zobrazit aktuální zájezdy do Schladmingu

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 25. listopadu

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/adventni-schladming/

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!