Akrokorint: Jak se podnikalo v římském období

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 1394x

Korintská akropole byla svého času nejmocnější pevností v Řecku.

Vyberte si z našich 9 zájezdů do ŘeckaZobraz zájezdy

Akrokorint (řecky Ακροκόρινθος) se tyčí na skále nad starověkým městem a byl v podstatě jeho akropolí – městem na vyvýšeném kopci. V římském období byl Akrokorint dokonce nejvýznamnější pevností v Řecku, a to především díky své strategické poloze ihned u Korintské šíje – nejužšího místa mezi Peloponésem a řeckou pevninou.

Pro plující loď to znamenalo, že pokud nechtěla obeplouvat celý obrovský poloostrov, musela se nechat přes šíji přetáhnout a samozřejmě za to městu zaplatit tučný poplatek. Druhým důvodem byla prakticky nedobytnost pevnosti díky jejím mohutným dvoukilometrovým obranným hradbám

Trojitá brána a další zajímavosti

Akropole je od města vzdálená 4 kilometry a do vlastní pevnosti vstoupíte trojitou bránou. Jelikož byl Akrokorint opravdu klíčovým místem, najdete zde pozůstatky snad na všechny, kdo hrad po celou dobu jeho existence obývali: Řeky, Římany, křižáky, Benátčany i Francouze a samozřejmě Turky. Samotná trojitá brána je toho zářným příkladem: vnější byla postavena Turky, střední po sobě společně zanechali Benátčané a Francouzi a vnitřní je dílem Byzantinců.

Asi nejzajímavějším místem je pro současného turistu chrámek bohyně Afrodity, jehož původním účelem byl nevěstinec, později byl přestavěn na křesťanský kostel a nakonec na muslimskou mešitu.

Nenechte si ujít

Výstup (nebo výjezd) na Akrokorint se rozhodně vyplatí, protože až z tohoto místa si plně uvědomíte strategický význam Korintu a pochopíte, proč se dlouhou dobu říkalo, že kdo má v moci Korint, vládne Peloponésu, potažmo celému Řecku.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováPrůvodceExpert

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Athén + MOŘE
28. 8. – 1. 9. 2018

To nejlepší z Athén + MOŘE

12 490 Kč
z Bratislavy
To nejlepší z Athén
13. – 16. 10. 2018

To nejlepší z Athén

10 490 Kč
z Bratislavy

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Řecko

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Řecka

Zobrazit aktuální zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. březnaURL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/akrokorint/Cestujte chytře - rady, tipy a novinky!

Odebírejte náš newsletter a poznávejte svět výhodněji.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!