+420 608 261 719Napište nám

Bariéry na Temži: Největší protipovodňové zařízení světa

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 21. 2. 2014 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Protipovodňové bariéry na Temži Protipovodňové bariéry na Temži
0 1 2 3
Anglie / Velká Británie (Londýn)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 127 zájezdů do Londýna

Víte, že…

Bariéry už přežily 15 nárazů lodí bez toho, aby došlo k jejich většímu poškození?

Temže je tak blízko moři, že její hladinu ovlivňuje příliv a odliv, což je během dne viditelné na výšce hladiny. Aby Londýňané neměli neustále zatopené ulice a domy, museli vymyslet velmi efektivní systém protipovodňové ochrany, který by zabránil přítoku velké masy vody do centra metropole. 

Řeka Temže je na britské poměry opravdovým veletokem, který ústí do Severního moře. Je-li Severní moře rozbouřené, Temže se rovněž rapidně zvedá a přináší hrozbu nebezpečí potopy. Otázka, jak ochránit Londýn, byla proto na pořadu dne odnepaměti.

Důmyslný vynález

Řešením se ukázalo byýt důmyslné ochranné opatření - Thames Barrier, bariéra na Temži, díky níž mohou být obyvatelé Londýna v klidu, alespoň co se týká tzv. velké vody. Bariéra na Temži je největším protipovodňovým zařízením na světě a slouží k zadržení přílivové vody ze Severního moře. Na délku měří úctyhodných 520 metrů a na výšku 32 metrů. Monumentální stavba, která není pouze funkčním, ale i velmi estetickým mechanismem, byla budována 7 let na přelomu 70. a 80. let 20. století. Náklady na výstavbu se vyšplhaly do výše 500 milionů liber.

Mechanismus funguje na bázi pilířů a pohyblivých vrat, které reagují na situaci v řece. Čím více hladina řeky stoupá, tím výše se vrata posouvají a dokáží tak během 30 minut vytvořit na řece přehradu, která naprosto spolehlivě ochrání Londýn před zatopením. V systému jsou vytvořena i stavidla, která slouží k průjezdu lodí skrz bariéru. 

Prohlídky

Bariéra je přístupná veřejnosti vždy od úterý do neděle od 10:30 do 17:00. Navštívit tento celosvětový unikát je velmi poučné, a to za poměrně malou cenu. Vstupenka pro dospělého vyjde na necelé 4 libry, přičemž děti, studenti a senioři mají zvýhodněné vstupné.

K bariérám pěšky nebo metrem

Nejsou sice v centru města, ale dá se k nim dostat několika způsoby. Buď můžete využít železnici z nádraží Charring Cross (přímo v centru) a vystoupit na stanici Charlton, odkud půjdete ještě 15 minut pěšky. Nebo můžete jet metrem linkou Jubilee s přestupem na autobusovou linku č. 472 nebo 161. Při této varientě musíte na autobus přestoupit na zastávce metra North Greenwich.

Bariéra na Temži patří k jedné z největších pozoruhodností v Londýně a ať už jste nebo nejste technický typ, toto místo rozhodně stojí za poznání. 

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 127 zájezdů do Londýna

Zobrazit aktuální zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 12. ledna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/bariery-na-temzi/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Londýna na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč
To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Brna)
  • volná místa
  • Brno
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám