Barnafoss: Dětský vodopád na Islandu

Michaela Smékalová Michaela Smékalová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 1842x

Dětský vodopád je oproti svému Lávovému sousedovi mnohem živější a hlučnější.

Vyberte si z našich 5 zájezdů na IslandZobraz zájezdy

V jihozápadní části Islandu, asi 100 kilometrů od hlavního města Reykjavíku, v blízkosti Lávového vodopádu Hraunfossar se nachází další místní fenomén, Dětský vodopád Barnafoss. Stejně jako Lávový, tak i Dětský vodopád vytéká z rozsáhlého lávového pole Hallmundarhraun a ústí do řeky Hvítá.

Dětský vodopád je oproti svému Lávovému sousedovi mnohem živější a hlučnější, protéká totiž úzkou skalnatou roklí.

Zkazkami opředený vodopád

S Dětským vodopádem je spojeno hned několik bájných příběhů, ten nejznámější z nich dal vodopádu dokonce i jméno. Podle něj kdysi na blízké farmě žili dva chlapci, jejichž rodiče odešli do kostela na vánoční mši a děti nechali doma.

Ty se z dlouhé chvíle rozhodly vydat rodičům naproti, a jelikož cesta vedla přes vodopád, museli jej bratři překročit přes vysoký most. V jednu chvíli dostali závrať, spadli do vodopádu a samozřejmě se utopili. Jejich matka prý ze žalu uvalila na most kletbu, aby přes něj už nikdo živý nepřešel, načež byl most za pár let zničen během zemětřesení.

Borgarfjörður: Fjord, zemědělství i univerzita

Borgarfjörður je jedním z nevelkých islandských fjordů na jihozápadní straně ostrova, do něhož ústí řeka Hvítá. Pojmenován je po nedalekém městě Borgarnes, hlavním centru této oblasti. V těchto místech měla vzniknout slavná islandská Egilova sága o životě vikingského farmáře a básníka Egila Skallagrímssona. Je zde také centrum ostrovního loutkového umění.

V současné době je okolí tohoto dvoutisícového městečka největší ostrovní zemědělskou oblastí. Ve městečku Hvanneyri s 250 obyvateli se dokonce od roku 1889 nachází i Zemědělská univerzita a Technické muzeum mapující vývoj islandského zemědělství.

Michaela Smékalová

Michaela SmékalováPrůvodceExpert

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Athén + MOŘE
28. 8. – 1. 9. 2018

To nejlepší z Athén + MOŘE

12 490 Kč
z Bratislavy
To nejlepší z Athén
13. – 16. 10. 2018

To nejlepší z Athén

10 490 Kč
z Bratislavy

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů na Island

Zobrazit aktuální zájezdy na Island

Nejbližší volný zájezd odlétá již 23. květnaURL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/barnafoss/Katalog plný inspirace!

Zdarma poštou až k vám.
Zájezdy, články, fotky, infografiky.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!