+420 608 261 719Napište nám

Bazilika Santa Maria del Popolo: Skrývá opravdové skvosty

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 28. 3. 2014 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Santa Maria del Popolo Santa Maria del Popolo
0 1 2 3
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

Tip pro vás:

Navštívíte-li náměstí Piazza del Popolo s bazilikou Santa Maria del Popolo, nezapomeňte, že se nacházíte poblíž parku Villa Borghese, kde stojí i slavná galerie. Galleria Borghese je rájem pro ty, kdo milují výtvarné umění velkých renesančních a barokních mistrů!

Až se vydáte do Říma, určitě nezapomeňte navštívit náměstí Piazza del Popolo, na kterém najdete hned několik zajímavostí včetně významných kostelů zasvěcených Panně Marii. Jedním z nich je i překrásná bazilika Santa Maria del Popolo, v jejímž interiéru se skrývají opravdové skvosty. Původ baziliky, která byla stavěna během 15. až 17. století, je opředen legendou.

Na místě, kde dnes stojí, stávala kaple Panny Marie, kterou zde nechal vytvořit tehdejší papež Paschal II. v roce 1099. Kaple měla chránit místo před zlým duchem císaře Nera, který tu byl pohřben a prý zde strašil převtělený do hejna havranů. Papež neponechal nic náhodě a na jeho rozkaz byla rozkopána půda, všechny lidské ostatky z ní byly vyjmuty a vhozeny do řeky Tibery. Aby bylo místo ochráněno před duchem pohanského vládce, byla zde postavena kaple.

Zajímavé rekonstrukce

Velké rekonstrukce kaple z ní v 15. století udělaly baziliku, o jejíž výzdobu se postaral významný renesanční malíř Rafael Santi. Následující dvě století pozměnila budovu a ozdobila ji prvky renesance a baroka. Na barokních úpravách se podílel i slavný sochař a architekt G. L. Bernini, jehož nesmazatelná stopa je patrná na mnoha místech italské metropole.

Kromě Raffaella a Berniniho se na výzdobě kostela podíleli i další uznávaní umělci jako architekt Bramante, který navrhl apsidu nebo malíř Caravaggio, jehož malby jsou umístěny v kapli Cerasi.

Kaple

Interiér baziliky sestává z několika nádherně zdobených kaplí, ve kterých jsou pohřbeni významní církevní hodnostáři, převážně kardinálové či příbuzní duchovních. Barevné vitráže v apsidě, vyobrazující výjevy ze života Panny Marie a Ježíše, se řadí mezi nejstarší skleněné obrazy v Římě.

Největším skvostem baziliky, který si určitě nezapomeňte prohlédnout, je kaple Chigi, o jejíž návrh se zasloužil Rafael Santi na počátku 16. století. Kapli později přestavěl G. L. Bernini. Tato působivá kaple sloužila jako rodinná hrobka pro členy významné římské rodiny Chigi.

Obdivovatelé umění a památek nebudou jistě návštěvy baziliky litovat, protože patří k tomu nejlepšímu, co Řím nabízí.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/bazilika-santa-maria-del-popolo/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám