+420 608 261 719Napište nám

Blenheimský palác: Baroko ve své nejlepší formě

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 21. 2. 2014 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Blenheimský palác je rodištěm Winstona Churchilla Blenheimský palác je rodištěm Winstona Churchilla
0 1 2 3
Anglie / Velká Británie
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 133 zájezdů do Anglie

Víte, že…

Park, který hrad obklopuje, byl navržen Lancelotem „Capability“ Brownem – největším krajinářem Anglie?

Blenhheimský palác leží v hrabství Oxfordshire poblíž městečka Woodstock a je to jediné anglické venkovské sídlo na seznamu památek UNESCO. Nejen díky tomu se může honosit titulem palác.

Jde o vskutku velkolepé stavení z 18. století, z jehož krás vám budou doslova oči přecházet. Pokud chcete vidět vznešenou krásu barokního slohu nebo obdivujete nejslavnějšího britského premiéra, pak Blenheimský palác určitě navštivte.

Historie paláce

Palác byl vystavěn na počátku 18. století pro anglického vojevůdce Johna Churchilla, vévodu z Marlborough, a věnován jako dar za významné vítězství v bitvě u Blenheimu. Žena národního hrdiny Sarah Churchillová byla důvěrnou přítelkyní tehdější královny Anny I., o dobré konexe nebyla v rodině Churchillů nouze.

Traduje se, že Sarah Churchillová měla konflikty s hlavním architektem, který chtěl raději postavit pompézní budovu oslavující národní hrdinství. Naproti tomu Churchillova žena preferovala praktické rodinné sídlo.

Kvůli politickým peripetiím byla na čas stavba paláce přerušena. Finanční náklady totiž částečně ležely na bedrech parlamentu. Práce započaly znovu po několika letech, kdy se John Churchill rozhodl financovat dostavbu sám.

Sídlo bylo dokončeno roku 1722. Zatížení to ale bylo obrovské, dokonce ještě potomci vévody dopláceli na příliš vysoké náklady na stavbu paláce a museli postupně rozprodávat svůj majetek, aby si uchovali Blenheimský palác.

Palác je významný zejména tím, že byl rodinným sídlem a zároveň hrobkou slavného rodu Churchillů. Nejslavnější Churchill všech dob, Sir Winston, se zde roku 1874 narodil a strávil tu značnou část svého života.

Na počest slavného ministerského předsedy je v paláci vystavena stálá expozice, která se váže k jeho životu. Říká se, že Churchill Blenheim miloval, což dokládají jeho pravidelné návštěvy paláce. Pohřben je na nedalekém hřbitově u kostelíku v Bladonu.

Dnes je palác neustále obýván 11. vévodou z Marlborough a jeho rodinou.

Součásti paláce

Součástí paláce jsou bohatě zdobené státní komnaty, knihovna, velká písárna, nebo čínská komnata, kde naleznete sbírku čínského porcelánu. Za pozornost jistě stojí i sbírka obrazů, tapiserií či nábytku.

Zajímavý je také Motýlí dům. Palác je obklopen parkem, v jehož překrásných zahradách naleznete bludiště, anglické zahrady, jezera nebo celou řadu fontán a kaskád.

Vstupné do paláce

Vstupenky(2014) pořídíte přibližně za 21 liber pro dospělého včetně prohlídky zahrad a parku. Seniorské a studentské vstupné je samozřejmě nižší, přibližně vyjde na 17 liber. Za dítě zaplatíte kolem 12 liber. Sezóna začíná 15. února, kdy je palác po zimní údržbě a „odpočinku“ znovu otevřen pro veřejnost.

Užijte si atmosféru extravagantního anglického paláce a přibližte se životu, jakým žil nejznámější britský konzervativní politik Sir Winston Churchill.

Anglie / Velká Británie

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 133 zájezdů do Anglie

Zobrazit aktuální zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 12. ledna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/blenheimsky-palac/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Londýna na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč
To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Brna)
  • volná místa
  • Brno
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám