+420 608 261 719Napište nám
Plastika se vztyčeným palcem na Trafalgarském náměstí

Budete koukat, co že to vyrostlo na Trafalgarském náměstí! Londýn si vysloužil palec nahoru

Adéla Vavřačová
   

Autor: Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz

Vydáno: 3. 11. 2016 | Aktualizováno: 3. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Plastika se vztyčeným palcem na Trafalgarském náměstí	Plastika se vztyčeným palcem na Trafalgarském náměstí
0 1 2 3 4 5
Anglie / Velká Británie (Londýn)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 127 zájezdů do Londýna

Víte, že…

Londýnská radnice propůjčuje umělcům podstavec v konkurzu už od roku 1999? Vítězní umělci se zpravidla pokoušejí vést dialog s historií nebo se symbolikou náměstí.  

Rušné Trafalgarské náměstí v centru Londýna se v poslední době těší větší dávce pozornosti než obvykle. Může za to plastika s prodlouženým vztyčeným palcem, která byla před časem umístěna na takzvaný čtvrtý sokl. Kdo je jejím tvůrcem, jaké nese plastika poselství a kdo se ujal jejího slavnostního odhalení? Víme všechno!

Na legendárním „čtvrtém soklu“ na londýnském Trafalgarském náměstí bylo letos odhaleno další svérázné dílo jednoho z uznávaných umělců současnosti. Tentokrát padla volba na Davida Shrigleyho, držitele nominace na prestižní Turnerovu cenu za výtvarné umění. Tento oceňovaný britský umělec tvoří odvážné sochy či animace, které „zkoumají absurditu společnosti 21. století“.

Shrigleyho záměrem bylo představit dílo, jež by přispělo k vytvoření „lepšího“ světa. Zároveň ale poznamenal, že ten největší podíl práce musí zastat lidé, protože socha sama o sobě nic změnit nemůže. 

Slavnostnímu odhalení sochy s názvem Really Good byl vůbec poprvé přítomen i londýnský starosta Sadiq Khan. Ten mimo jiné prohlásil, jak je skvělé, že se všichni můžeme stát kritiky umění a že se autor těší na naši kritiku, komplimenty a komentáře. Socha podle něj reprezentuje otevřenost Londýna, jeho optimismus, pozitivitu… a ukazuje, že je Londýn otevřen všem turistům, občanům Evropské unie, imigrantům i samotným Londýňanům.    

Vztyčený palec, notoricky známý symbol vyjadřující – „je to dobré“, měří sedm metrů a byl vyroben z bronzu, aby co nejlépe zapadl mezi ostatní historické sochy na náměstí.   

V minulosti se na „čtvrtém soklu“ objevil například Modrý kohout, Nelsonova loď v lahvi, Chlapeček na houpacím koni i mnohá další díla.       

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 127 zájezdů do Londýna

Zobrazit aktuální zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 12. ledna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/budete-koukat-co-ze-to-vyrostlo-na-trafalgarskem-namesti-londyn-si-vyslouzil-palec-nahoru/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Londýna na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč
To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Brna)
  • volná místa
  • Brno
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám