+420 608 261 719Napište nám
Den nezávislosti

Den nezávislosti v New Yorku: Ohňostroj, soutěž v pojídání hotdogů a jedna velká party!

Barbora Klementová
   

Autor: Barbora Klementová, Radynacestu.cz

Vydáno: 15. 3. 2015 | Aktualizováno: 8. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Den nezávislosti - nejameričtějším ze všech amerických svátků Den nezávislosti - nejameričtějším ze všech amerických svátků
0 1 2 3 4
USA (New York)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 11 zájezdů do New Yorku

Víte, že...

Roku 1996 byl natočen typicky americký sci-fi snímek Den nezávislosti o invazi mimozemšťanů? Hlavní hvězdou filmu je Will Smith. 

Den nezávislosti je ten nejameričtější ze všech amerických svátků. Čtvrtého července probíhají v celých Spojených státech velkolepé oslavy, průvody a ohňostroje. A jedno z nejlepších míst, kde se člověk těchto oslav může zúčastnit, je bezesporu město, které nikdy nespí… New York!

Čtvrtého července si Američané připomínají přijetí Deklarace nezávislosti Spojených států, tedy onen den v roce 1776, kdy se americké kolonie staly nezávislými na britském impériu. V roce 1941 byl Den nezávislosti uznán jako oficiální federální svátek, který Američané nazývají „Independence Day“ nebo prostě jen „Čtvrtý červenec“ („The Fourth of July“).

I když nezávislost Spojených států byla vyhlášena ve Philadephii, v New Yorku narazíme na její připomínky takřka na každém kroku. Věděli jste třeba, že newyorský symbol, Socha Svobody, měla být původně darována Spojeným státům k oslavě stého výročí vyhlášení nezávislosti? A že tato socha dokonce drží v ruce desky s oním posvátným datem 4. 7. 1776?

V barvách Ameriky

Rodinný piknik je tradiční formou oslavyRodinný piknik je tradiční formou oslavyFoto: Thinkstock.com

Na Den nezávislosti vypaluje v amerických vojenských základnách slavnostní salva a veškeré dekorace jsou laděny do barev americké vlajky. Američané si oslav užívají dosyta - velmi oblíbené je pořádání pikniků a barbecue a pokud budete v New Yorku, nezapomeňte si pěkně po americku zajít s pár sendviči do Central Parku, kde se na Den nezávislosti koná také řada doprovodných akcí.

Státní instituce a úřady sice mají v tento den zavřeno, ale některá muzea mají vstup zdarma nebo pořádají zajímavé akce či speciální prohlídky. Na Den nezávislosti bývají také pořádány různé festivaly, sportovní zápasy, slavnostní vlastenecké průvody a samozřejmě ohňostroje doprovázené leckdy velkolepými koncerty a zpěvem nepostradatelné americké hymny.

Když ohňostroj rozzáří New York…

Ohňostroj u Brooklynského mostuOhňostroj u Brooklynského mostuFoto: Thinkstock.com

V New Yorku se 4. července ohňostroj koná tradičně, letos proběhne již jeho 39. ročník. Pořádá jej obchodní dům Macy´s a je vypalován nad řekou East River, i když v uplynulých letech se k nelibosti místních přesunul nad řeku Hudson River. Od minulého roku se ale ke všeobecné radosti opět vrátil na své původní místo nad Východní řekou s kulisou působivého Brooklynského mostu. A jedná se o vskutku velkolepou akci – vůbec největší ohňostroj proběhl v roce 2009, kdy bylo odpáleno neuvěřitelných 22 tun pyrotechniky!

Ohňostroj je dobře viditelný z celého Dolního Manhattanu, nejlépe z Battery parku, South Street Seaportu nebo z ulice FDR Drive, která je ten den uzavřena pro dopravu. K dalším místům s dobrým výhledem patří také Brooklyn, zejména pobřežní promenáda Brooklyn Heights.

Největším zážitkem oslav je ohňostrojNejvětším zážitkem oslav je ohňostrojFoto: Thinkstock.com

Pokud máte chuť na něco opravdu výjimečného, můžete si vychutnat třpyt ohňostroje z paluby lodě. Na Den nezávislosti jsou pořádány vyhlídkové plavby spojené s večeří, přípitkem nebo taneční zábavou. Je však třeba myslet na to, že vstupenky jsou vyprodané dlouho dopředu a jejich cena není zrovna nejnižší.

Fajnšmekři můžou ohňostroj sledovat také z výšky některých mrakodrapů nebo ze střešních teras, například z hotelu Mondrian v SoHo.

Je libo hotdog?

Soutěž v pojídání hot dogů je nedílnou součástí oslavSoutěž v pojídání hot dogů je nedílnou součástí oslavFoto: Thinkstock.com

Den nezávislosti v New Yorku však není jen ohňostroj. Ve městě se 4. července konají rozmanité akce včetně plážové party na Coney Islandu, hudebního festivalu v ZOO v Bronxu nebo slavnostního průvodu k newyorské City Hall.

Stálicí v programu je také soutěž v pojídání hotdogů. Můžete se jí zúčastnit i vy, ať už jako divák či soutěžící. A pokud chcete poměřit své síly s ostatními jedlíky, vězte, že to nebude zrovna jednoduchý úkol. Joey Chestnut drží rekord v mužské soutěži a během deseti minut byl schopný spořádat 69 hotdogů! Mezi ženami vyniká Sonya Thomas, přezdívaná „Černá vdova“, která vyhrála už čtyřikrát a její rekord je 45 hotdogů během deseti minut.

Pokud nenacházíte odvahu utkat se s těmito rekordmany, zajděte se na soutěž alespoň podívat. Užijete si spoustu legrace a hlavně ojedinělé, vskutku americké atmosféry se vším všudy. Tato akce probíhá již od sedmdesátých let na Coney Islandu a pořádá ji restaurace s rychlým občerstvením Nathan´s Famous.

TIP pro vás:

Pokud jste měli v úmyslu během vašeho pobytu ochutnat pravý newyorský hotdog, raději to udělejte ještě předtím, než vyrazíte sledovat soutěžící, kteří si rvou do úst tuto americkou pochoutku a hotdogy jim přitom lezou snad i z uší. Zážitek je to neobyčejný, na hotdogy však poněkud přejde chuť.

USA (New York)

New York, New York!

Vyberte si jeden z našich 11 zájezdů do New Yorku

Zobrazit aktuální zájezdy do New Yorku

Nejbližší volný zájezd odlétá již 12. dubna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/den-nezavislosti-v-new-yorku/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do New Yorku

To nejlepší z New Yorku (letecky z Prahy) 12. 4. – 17. 4. 2017 (6 dní)

To nejlepší z New Yorku (letecky z Prahy)
 • volná místa
 • Praha
 • hotel
 • snídaně
 • 37 990 Kč
 • volná místa
 • Praha
 • hotel
 • snídaně
 • 43 990 Kč

Přidejte se k nám