+420 608 261 719Napište nám

Dokument z Říma: Němý svědek dějin? Naopak – tohle město vypráví příběhy!

Jitka Bajtková
   

Autor: Jitka Bajtková, Radynacestu.cz

Vydáno: 21. 6. 2015 | Aktualizováno: 10. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

Všechny cesty vedou do Říma. I ta, po které jsme se vydali s dokumentem TV Relax. Do domoviny slavného Kolosea, Romula a Réma, Caesara a samotné Říše římské se tentokrát podíváme okem zvědavé kamery. Prozkoumejte s námi město, kde o památky zakopáváte na každém kroku, z restaurace voní silné espresso, pravá pizza a všude je živo. 

V Římě vás přivítá svěží středomořský vzduch a davy lidí. Metropole je jedním z nejnavštěvovanějších hlavních měst Evropy a místní dopravní infrastruktura je tomu plně podřízena. Vyznat se však ve spleti linek metra není pro začátečníky nic snadného, proto oceníte služby zkušeného průvodce. 

Ten náš, Pavel Volf, nás hned na úvod dovedl ke Španělským schodům. Jak vypadají asi víte, ale dovedete si představit, že byste si je vyšlápli na deseticentimetrových podpatcích? Tohle místo je překvapivě častým „módním molem“ italských návrhářů. Jejich výtvory můžete nakoupit v okolních buticích a na Via Condoti – nejdražší ulici ve městě. 

Město módy vyžaduje cudnost

Řím a slavné krásky zkrátka patří k sobě. Vzpomeňte třeba na Anitu Egbergovou, jak se brouzdala ve fontáně di Trevi v romantickém snímku La Dolce Vita.

Chcete-li ale vidět ty největší skvosty Říma, musíte se na to vhodně obléknout – zahalte ramena i kolena. Pokud to neuděláte, hrozí, že si většinu místních sakrálních památek prohlédnete jen zvenku. Cudnost vyžaduje i slavná bazilika Santa Maria Maggiore nebo bazilika svatého Petra v řetězech. 

Centrum antického Říma s Koloseem

Navštívit Řím a nevidět Koloseum by byl jistě hřích, proto jsme na místě, kde pro pobavení císaře gladiátoři bojovali o holý život, strávili dobrou hodinku. Typický suvenýr - kamínek, jsme si ale domů neodvezli. Kamínky z podloží totiž už dávno nejsou původní. Do Kolosea se musí kvůli nenechavým turistům jednou za čas dovážet odjinud. 

Co by (kradeným) kamínkem dohodil od Kolosea stojí Forum Romanum – ruiny původního centra antického Říma. Podle našeho průvodce je toto místo „smetištěm dějin“, tedy všechno možné bez ladu a skladu. Hezčí smetiště aby pohledal... Vždyť ročně jej navštíví desítky tisíc turistů. 

Mnohem menší oblibě se těší nedaleký Oltář vlasti, kterému Římané hanlivě přezdívají „psací stroj“. 

Na břehu řeky Tibery...

...stojí Andělský hrad, od něj vede Andělský most a za ním se rozprostírá Vatikán. Jeden z nejmenších městských států Evropy, sídlo papeže a poutní místo křesťanů, které má pro našince zvláštní atmosféru, nás pohostilo drobnou sprškou. V rozpálených ulicích si ale deštíku budete spíše vážit. 

My si vážíme příležitosti, podívat se i za hranice Říma – do městečka s názvem Tivoli, kam nás přivedla touha spatřit na vlastní oči půvabnou Hadriánovu vilu. Při troše fantazie si její velkolepé rozměry domyslíte. Zub času však císařovu oblíbenou rezidenci nenávratně poznamenal...

O tom, že se sluší a patří vydařený výlet zapít (i zajíst), nás nemusel nikdo dlouze přesvědčovat. Ochutnejte i vy římské speciality, dejte si oblíbený spritz, pořádnou porci zmrzliny za dobré ceny, pravou pizzu nebo třeba rozpečené panini...

Arrivederci v Římě!

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/dokument-z-rima/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám