Dokumentace Obersalzberg: přímo v centru dění informuje o nacionálněsocialistických dějinách

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 17. 7. 2017 • Přečteno 47x

Dokumentace Obersalzberg je moderní expozice informující o dějinách Obersalzbergu i o nejdůležitějších událostech druhé světové války. Její návštěva perfektně doplňuje návštěvu Hitlerova Orlího hnízda.

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Orlího hnízdaZobraz zájezdy

Víte, že... 

Ve všech částech expozice jsou k dispozici informační letáčky v češtině? Kdo ovládá němčinu nebo angličtinu, může prohlídku absolvovat také s audioprůvodcem.  

Na Obersalzbergu, přímo pod nechvalně proslulým a zároveň jako magnet vábícím Hitlerovým Orlím hnízdem, je od roku 2000 pro návštěvníky přístupné dokumentační středisko německého Institutu soudobé historie Dokumentace Obersalzberg (Dokumentation Obersalzberg). Působivá expozice si dala za cíl vědecky, přito ale srozumitelně informovat návštěvníky o historii Hitlerovy alpské pevnosti i o vzestupech, zločinu a pádu třetí říše. Její návštěva perfektně doplňuje návštěvu celé oblasti.

Dokumentace Obersalzberg představuje stálou expozici, která je jedinou svého druhu na světě. Věnuje se totiž všem základním tématům z nacistického období, nikoli pouze lokální historii či dějinám. Na výstavě je přes 950 fotek, dokumentů, manifestů, nahrávek a videí. Pod samotnou budovou, ve které je většina exponátů umístěna, si návštěvníci mohou projít i část komplexu bunkrů, vybudovaných v letech 1943 – 1945.

Co přibližují jednotlivé expozice?

Expozice je rozdělena do několika tematických sekcí Expozice je rozdělena do několika tematických sekcí

Expozice je rozdělena do několika okruhů. Sekce „Nacionálněsocialistická německá společnost“ (Volksgemeinschaft) líčí ideologii a inscenaci tzv. národní pospolitosti, která byla jedním z centrálních mýtů Třetí říše. V této části si mimo jiné můžou návštěvníci prohlédnout, jak vypadalo vyznamenání Čestný kříž německé matky, udělované matkám s větším počtem dětí a kterého se roku 1939 dostalo třem milionům žen.

Sekce „Vůdce“ (Der Fϋhrer) popisuje různé aspekty kultu, který vznikl kolem osoby Hitlera, viděného jako nadčlověka hodného zvládnout jakýkoliv úkol. Návštěvníci si tu mohou poslechnout záznamy z radiového vysílání, které mohli slyšet i všichni Hitlerovi současníci.

Oddělení nazvané „Odboj a emigrace“ (Widertand) ukazuje šíři německého odboje na příkladu skupin a jednotlivců, kteří se aktivně zapojili do odboje proti nacionálněsocialistickému režimu. Sekce „Zahraniční politika“ (Auβerpolitik) se zabývá základními principy nacionálněsocialistické zahraniční politiky a popisuje cestu k rozpoutání války.

Depresivně působící realita…

Expozice obsahuje přes 950 fotografií a dokumentů Expozice obsahuje přes 950 fotografií a dokumentů

Sekce „Druhá světová válka“ (Zweiter Weltkrieg) přibližuje období bleskové války, život v Němci obsazené Evropě a osvobození spojenci. Vystavené mapy ukazují průběh celé války. Fotografie některých padlých vojáků připomínají krutý osud obětí druhé světové války, jejichž počet se odhaduje na více než 50 milionů lidí.

Sekce „Rasová politika“ (Rassenpolitik) se věnuje pronásledování Židů a genocidě. Nechybějí fotografie z největšího německého koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi a také z vyhlazovacích táborů Belzec, Sobibor a Treblinka, stejně tak jako různé vyhlášky, posílané do táborů.

Lokální historie a přístupný komplex bunkrů

V jednom z bunkrů se promítají tematické dokumenty V jednom z bunkrů se promítají tematické dokumenty

Sekce „Obersalzberg“ se věnuje lokální historii. Přibližuje návštěvníkům přeměnu horské zemědělské vesnice ve Hitlerovu uzavřenou oblast a její funkci v rámci nacionálněsocialistické politiky a propagandy. Dokumenty ukazují mimo jiné dav lidí čekajících na Hitlera, aby ho mohli na vlastní oči spatřit, i vůdce zobrazovaného jako milovníka místní přírody, tedy zdánlivě autentické Hitlerovo soukromí, které se stalo úspěšným propagandistickým artiklem.

Pod budovou, ve které je dokumentační středisko umístěno, je zpřístupněn také komplex bunkrů, vybudovaný mezi lety 1943 – 1945. Návštěvníci si tak mohou udělat vlastní představu o tom, jaká byla struktura podzemního obranného systému. V případě zničení nadzemních budov či dočasného pádu Obersalzbergu do rukou nepřítele se počítalo s možností řídit odsud říši a válku.

Moderně pojatá expozice s informacemi v češtině

Ze speciálních sluchátek lze poslouchat autentické záznamy Ze speciálních sluchátek lze poslouchat autentické záznamy

Dnes je v jednom z bunkrů umístěné i malé kino, další tematické dokumenty lze sledovat na plátně v nadzemní části expozice. V bunkrech je zřízena i působivá „poslouchací místnost“. Na vícero místech si návštěvníci mohou ze speciálních sluchátek poslechnout Hitlerovy projevy i záznamy z rozhlasu a další autentické nahrávky. Zájemci si tu také mohou prolistovat Mein Kampf.

Instalaci permanentní výstavy na Obersalzbergu předcházely jisté obavy, aby nepřitahovala neonacisty, kteří by mohli být nacismem a jeho slogany a ideologií fascinováni. Nic takového se ale dosud nepotvrdilo.

Dokumentační středisko je otevřeno celoročně, za vstupné zaplatíte 3 €. Kdo ovládá němčinu nebo angličtinu, může prohlídku absolvovat s audioprůvodcem. Návštěvu zpříjemňuje fakt, že ve všech částech expozice jsou k dispozici informační letáčky v češtině.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodceExpert

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 24 zájezdů

Německo (Orlí hnízdo)

Hitlerovo alpské sídlo

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Orlího hnízda

Zobrazit aktuální zájezdy do Orlího hnízda

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 22. června

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/dokumentace-obersalzberg/

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!