+420 608 261 719Napište nám

Doubledecker: Jedinečný symbol Londýna

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 16. 4. 2014 | Aktualizováno: 8. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Zácpa doubledeckerů Zácpa doubledeckerů
0 1 2 3
Anglie / Velká Británie (Londýn)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 128 zájezdů do Londýna

Víte, že…

V příběhu o čaroději Harry Potterovi se objevuje dokonce triple-decker? Tento kouzelný fialový autobus se třemi patry najdete ve třetím pokračování ságy britské spisovatelky J. K. Rowlingové.

Červený dvoupatrový autobus je symbolem Londýna stejně jako Big Ben nebo červené telefonní budky. Pokud se chystáte navštívit hlavní město Spojeného království, na jízdu doubledeckerem určitě nesmíte zapomenout.

Slavné červené autobusy potkáte v Londýně úplně všude. V hlavním městě Anglie je totiž více než 700 autobusových linek, jejichž převážnou část tvoří právě tyto kouzelné dvoupatrové autobusy. Ať už se budete pohybovat v centru, nebo se vydáte do vzdálenějších míst v Londýně, všude na ně narazíte.

Nepleťte si ale doubledeckery s vyhlídkovými dvoupatrovými autobusy, kterých po Londýně jezdí rovněž mnoho. Poznáte je podle otevřené střechy. Ty slouží jako turistická atrakce, kde Vám místní průvodce vyloží historii města, za což ovšem utratíte nemalé peníze.

Opravdové doubledeckery jsou označené čísly linek a jsou součástí městské hromadné dopravy tzv. Transport for London. A oproti vyhlídkovým autobusům se můžete svézt takřka zadarmo.

Historie doubledeckerů

Historie těchto autobusů sahá až do 19. století. Jejich předchůdci, omnibusy, byly v Londýně zavedeny v roce 1829. Byly to velké povozy tažené koňmi. Motorové autobusy začaly být používány až v roce 1910. První motorový doubledecker byl představen roku 1923.

Jednalo se o plně zastřešený autobus s polstrovanými sedačkami, který dopřával cestujícím dostatečný komfort. Nejslavnější typ doubledeckeru je tzv. Routemaster, který se začal vyrábět v 50. letech 20. století.

Tento typ je známý díky své červené barvě a otevřené plošině vzadu, která slouží k nástupu do autobusu. Routemastery sloužily od roku 1956 do roku 2005, kdy byly staženy z provozu, protože neodpovídaly bezpečnostním normám EU.

Londýňané tuto ztrátu nesli těžce, proto bylo alespoň dovoleno, aby na dvou linkách byly jako připomínka starých dobrých časů ponechány. V současnosti jezdí v Londýně moderní doubledeckery bez plošiny, přičemž se pomalu do provozu znovu navracejí routemastery, ovšem ve vylepšeném moderním designu.

Samozřejmostí je, že odpovídají všem bezpečnostním podmínkám.

Anglie / Velká Británie (Londýn)

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 128 zájezdů do Londýna

Zobrazit aktuální zájezdy do Londýna

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 12. ledna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/doubledecker/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Londýna na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč
To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Brna)
  • volná místa
  • Brno
  • hotel 3* v Londýně
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám