+420 608 261 719Napište nám

Dóžecí palác: Největší světská stavba Benátek

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 8. 4. 2014 | Aktualizováno: 4. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Již v 9. století byla v místech, kde nyní palác stojí, vybudována pevnost Již v 9. století byla v místech, kde nyní palác stojí, vybudována pevnost
0 1 2 3
Itálie (Benátky)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 10 zájezdů do Benátek

Víte, že…

Z mostu Ponte dell Paglia u Dóžecího paláce je dobře vidět další, mnohem slavnější most, Ponte dei Sospiri? Most vzdechů, jak se česky nazývá, spojoval od 17. století Dóžecí palác s vězením, aby po něm mohli přecházet odsouzení muži. Podle jejich vzdechů, které se prý šířily městem, byl most pojmenován.

Náměstí Sv. Marka je známé díky vysoké koncentraci památek. Pokud by existoval žebříček nejlepších benátských pamětihodností, minimálně tři z nich naleznete na tomto náměstí. Hlavní turistickou atrakcí oblasti je vedle baziliky Sv. Marka a zvonice okázalý Dóžecí palác, italsky Palazzo Ducale. Největší světská stavba Benátek zaujme hned na první pohled. Ojedinělá fasáda s prvky benátské gotiky i narůžovělá barva z budovy činí architektonický unikát, který obdivují lidé z celého světa.

Z historie

Již v 9. století byla v místech, kde nyní palác stojí, vybudována pevnost, která ale dvakrát vyhořela. Dnešní budova se začala stavět v roce 1314 a byla dokončena o století později. Téměř tisíc let byl palác k dispozici stovce benátských dóžat neboli vládců Benátské republiky a také benátské vládě. Její éra skončila roku 1797, kdy se republika rozpadla. Za svou dlouhou existenci měl palác celou řadu dalších funkcí. Sloužil jako vězení, mučírna, ale i jako sídlo benátské tajné policie či soudního dvora.

Skupina rytířů u vstupu

Jedna z nejkrásnějších gotických staveb se chlubí unikátní růžovo-šedou fasádou, kterou tvoří dvě řady lodžií, sloupy, čtyřlisty a mramorové vzory. Povšimněte si dvou červených sloupů, které jsou dle pověsti pošpiněny krví zde mučených zločinců. Rohy paláce jsou zdobeny alegorickými sochami a nalevo od hlavního vchodu naleznete tzv. Tetrarchy, skupinu rytířů, kteří pravděpodobně pocházejí již ze 4. století.

Ohromující olejomalba

Interiér budovy je neméně působivý. Svou současnou podobu získal v 16. století a jeho bohatě zdobené sály i schodiště stojí za vidění. V sále Sala del Maggior Consiglio vás ohromí největší olejomalba světa, Tintorettův Ráj z roku 1592.

Vězeň Casanova

Při prohlídce paláce se můžete podívat do prostor bývalého vězení i chmurně působící hladomorny. Tam byl v 18. století vězněn i slavný benátský svůdník Casanova, který je pohřben v Čechách, a to na valdštějnském zámku v Duchcově, kde působil jako knihovník.

Itálie (Benátky)

Město jako z pohádky

Vyberte si jeden z našich 10 zájezdů do Benátek

Zobrazit aktuální zájezdy do Benátek

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/dozeci-palac-benatky/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Benátek na téma: Zájezdy na karnevaly

Karneval v Benátkách + MURANO (autobusem) 17. 2. – 20. 2. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 3 990 Kč

Karneval v Benátkách (autobusem z Ostravy) 25. 2. – 27. 2. 2017 (3 dny)

  • volná místa
  • Olomouc, Brno nebo Ostrava
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 1 690 Kč

Přidejte se k nám