+420 608 261 719Napište nám
Festival jasmínu v Grasse

Festival jasmínu v Grasse: Přehlídka alegorických vozů, tance i umění parfumérů

Adéla Vavřačová
   

Autor: Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz

Vydáno: 9. 12. 2015 | Aktualizováno: 10. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Provence a jižní Francie
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 6 zájezdů do Provence

Víte, že…

Jedna lahvička legendárního parfému Chanel N°5 obsahuje tisíc květů jasmínu a dvanáct květnových růží vypěstovaných právě v Grasse? K výrobě jediného kila jasmínové esence byste potřebovali přes sedm set kilogramů jasmínu.

Vůně mají blahodárné účinky na lidskou psychiku, dokážou provokovat, svádět, vyvolávat silné emoce i odpuzovat. A jak to máte vy? Voní vám víc rozkvetlé tulipány v Holandsku, růže Marie Antoinetty v Paříži, nebo okvětní plátky jasmínu v Grasse? Pokud dáváte přednost poslední možnosti, vsaďte na prověřenou legendu a vydejte se do slavného francouzského městečka na omamný Jasmínový festival!

Jasmín sice pochází z Číny, kde roste divoce a vykvétá již v létě, a za jeho historickou kolébku je považován také Egypt, Alžírsko či Itálie, ale té největší slávy se mu dostalo až v provensálském městečku Grasse, které je již od osmnáctého století vyhlášeným centrem parfumářského řemesla. Dodnes v Grasse působí okolo čtyřech desítek nejrůznějších manufaktur s mnohaletou tradicí.

Festival oslavuje bílé zlato krásou i vůní

Městečko GrasseMěstečko GrasseFoto: Thinkstock.com

Již od roku 1946 si každoročně první víkend v srpnu provensálské městečko na jihu Francie, Grasse, které leží nedaleko filmového Cannes, připomíná starodávné časy, během nichž se tady začaly sbírat květy milostného keře neboli jasmínu, jemuž (nejen) v Grasse po právu přezdívají „bílé zlato“. O dva roky později, tj. v roce 1948, se z oslavy jasmínu stal festival se vším všudy – známý jako „La Jasminade“.

Malí, velcí, dospělí i děti, ti všichni se mohou zúčastnit průvodu bohatě vyzdobených alegorických vozů, které strojí ti nejlepší floristé v zemi. Květinové vozy svým křehkým půvabem ale ozdobila už i vítězka soutěže Miss Grasse a její „mini-verze“, v podání malé kouzelné holčičky Faustine, nebo další krásky – Miss Dauphines, Magagnosc, Plascassier, Saint-François a ještě pár dalších dlouhonohých dam.

V průběhu květinového průvodu dívky podle zvyku rozhazují na přihlížející květy jasmínu, které jsou odnepaměti považovány za symbol lásky, radosti a elegance. Během okamžiku se tak do vzduchu vznese na padesát tisíc květů sladké a dráždivé vůně. 

Našli jsme opravdový (nejen) květinový ráj! 

Celé město zdobí jasmínové grilandyCelé město zdobí jasmínové grilandyFoto: Shutterstock.com

Ulice historického centra Grasse, hlavního města světa vůní, tradičně zdobí girlandy bílých květin. A již tak příjemnou atmosféru festivalu ještě oživují místní, národní i mezinárodní hudební pochodové kapely, chodci na chůdách a tanečníci. 

Zatímco návštěvníci tančí a baví se, hasiči jejich sluncem rozpálená těla svlažují vodou – jak jinak než jasmínovou. Když se pak nad ránem vracejí zpátky do hotelu, provoní svou přítomností ospalé ulice. 

Vůně se ovšem, jak známo, nenajíte, proto se zastavte v některé z oblíbených restaurací. Většina z nich během těchto tří festivalových dnů (od pátku do neděle) podává kulinářskou specialitu z Provence, omáčku aïoli (tj. francouzskou česnekovou majonézu, která podle originálního receptu neobsahuje vejce). Do omáčky si můžete podle chuti namáčet zeleninu, brambory nebo třeba korýše.

10 důvodů, proč navštívit Provence: Objevte krajinu velkých příběhů - číst více

Jasmín: Vůně nabitá emocemi...

Zamilovali jste si jasmín? Parfém si můžete koupit v místním FragonarduZamilovali jste si jasmín? Parfém si můžete koupit v místním FragonarduFoto: Pavel Špurek

Květy jasmínu se musí sbírat před svítáním, v opačném případě ztratí až dvacet procent své omračující vůně. Věděli jste, že jasmín dokáže povzbudit smysly, posílit sebevědomí, zlepšit náladu a nadto ještě působí jako afrodiziakum? Přesvědčte se o tom v Grasse. 

Celý měsíc srpen, během něhož se jasmínové květy ručně sbírají, se v Grasse neustále něco děje a nikdo se nesmí nudit. Pořádají se koncerty, umělecké výstavy, přehlídky vojenských hudeb, veletrhy, loutková a pouliční představení, ohňostroje, aktivity pro děti a také bály... Buďte při tom!

„“

Provence a jižní Francie

Kouzelná Provence

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Provence

Zobrazit aktuální zájezdy do Provence

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. června


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/festival-jasminu-v-grasse/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Nice na téma: Zájezdy na karnevaly

  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Nice
  • snídaně
  • 14 490 Kč
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 2* nebo 3*
  • snídaně
  • 11 990 Kč

Přidejte se k nám