+420 608 261 719Napište nám
Filmy spojené s Istanbulem

Filmy spojené s Istanbulem: Město půlměsíce inspirovalo bondovky, drama i český propadák

Kateřina Lefebvre
   

Autor: Kateřina Lefebvre, Radynacestu.cz

Vydáno: 23. 12. 2015 | Aktualizováno: 7. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Istanbul je u filmařů velmi oblíbený Istanbul je u filmařů velmi oblíbený
0 1 2 3
Turecko (Istanbul)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 5 zájezdů do Istanbulu

Istanbul s architekturou odrážející stovky let své historie je lákavou kulisou pro mnohé scénáristy i režiséry a objevil se v nespočtu slavných i zcela zapomenutých filmů. Pro ty, kteří toto nádherné město ještě nenavštívili, se může stát následující výčet snímků inspirací pro příští dovolenou...

1. Srdečné pozdravy z Ruska (VB, 1963)

Sean Connery jako jedinečný James BondSean Connery jako jedinečný James BondFoto: Mike Mozart, Flickr

Ke starším a těm povedenějším snímkům s istanbulskou tématikou, patří filmová adaptace pátého románu Iana Fleminga o Jamesi Bondovi. Ve druhém filmu o slavném agentu 007 z roku 1963 ztvárnil hlavní roli Sean Connery. Úlohu Bond girl tu převzala Daniela Bianchi.

Jako agentka KGB Romanovová má za úkol přesvědčit MI6, že se zamilovala do Bonda a že chce přeběhnout na jeho stranu i s cenným šifrovacím zařízením: její jedinou podmínkou je, že si pro něj neohrožený hrdina přijede právě do Istanbulu. James Bond se tedy vydá do Turecka, kde na něj čeká dobře nastražená past (pro Čechy není bez zajímavosti, že tuto léčku připravil geniální československý šachista Kronsteen).

V Istanbulu začíná i další z bondovských filmů: Skyfall. Hrdinný agent tu pro změnu se svou krásnou kolegyní Eve pronásleduje žoldáka Patriceho, který ukradl data s údaji o tajných agentech NATO.

2. Záhadné zmizení v Istanbulu (VB, 2004)

Britský televizní film s původním názvem She's gone natočil roku 2004 režisér Adrian Shergold. Američan Harry Sand se vydává do města hledat svou dceru Olivii, která sem odešla pracovat na charitativním projektu.

Ukáže se však, že to byla jen zástěrka pro práci tanečnice v nočním klubu a že její nalezení a záchrana vůbec nebudou jednoduché.

3. Akce v Istanbulu (ČR, 1975)

Akce v IstanbuluAkce v IstanbuluFoto: ČSFD

I přes jeho název nezahlédnete v českém filmu z roku 1975 ani jedinou z istanbulských památek. Děj filmu, vyznívající dnes spíš jako parodie, se odehrává většinu času v baru v Západním Berlíně a Istanbulu se vůbec nenatáčel (scény z Istanbulu byly natáčeny v České republice).

Snímek se špionážní zápletkou, v níž se prozíravý a chladnokrevný československý agent infiltruje do amerických tajných služeb, aby pomohl unesenému českému vědci, bohužel nezachraňuje ani výborné herecké obsazení (Radovan Lukavský, Eduard Cupák, Oto Ševčík, Jan Přeučil a další).

10 důvodů, proč navštívit Istanbul: Ochutnejte vyváženou dávku exotiky, relaxace a poznání - číst více

4. One Night in Istanbul (VB, 2014)

Dalším britským filmem odehrávajícím se v Istanbulu je filmová adaptace stejnojmenné úspěšné divadelní hry. Režiséru Jamesi Marquandovi se podařilo natočit kultovní komedii o dvou skalních fotbalových fanoušcích Liverpoolu Tommy a Gerrym, kteří se vydají na finále UEFA Champions League 2005 do Istanbulu.

Film se stal zdrojem mnoha oblíbených „hlášek“ a kultovní záležitostí nejen u fanoušků Liverpoolu.

5. Dobrodruh z Istanbulu (It., Fr. a Šp., 1965)

                                     

Prostředí Istanbulu hojně využívá i starší detektivka s komediálními prvky z roku 1965. Tuto variaci na bondovské téma režíroval Antonio Isassi-Isasmendi ve francouzsko-italsko-španělské koprodukci.

Dobrodruh, podvodníček a majitel tajného kasina (v podání Horsta Buchholze), se dostane do konfliktu s americkou tajnou službou, která ho podezřívá z únosu atomového fyzika. Společně s krásnou zvláštní agentkou Kenny (Sylva Koscina) prochází v kulisách orientální architektury Istanbulu mnoha akčními scénami.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Istanbulu

Zobrazit aktuální zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. dubna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/filmy-spojene-s-istanbulem/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Istanbulu na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Istanbulu + KVĚTINOVÉ ZAHRADY (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Istanbulu
  • snídaně
  • 11 990 Kč
To nejlepší z Istanbulu + KVĚTINOVÉ ZAHRADY (letecky z Vídně)
  • volná místa
  • Vídeň
  • hotel 3* v Istanbulu
  • snídaně
  • 9 990 Kč

Přidejte se k nám