+420 608 261 719Napište nám

Fribourg: Město nejprestižnějších univerzit ve Švýcarsku

Romana Şenlug
   

Autor: Romana Şenlug, Radynacestu.cz

Vydáno: 6. 1. 2015 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Město je protkáno několika mosty Město je protkáno několika mosty
0 1 2 3
Švýcarsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Švýcarska

Tip pro vás:

Nejlepší je si vyzkoušet „nejsmradivější“ jízdu ve Švýcarsku. Samozřejmě nazvanou s nadsázkou, která spíše popisuje princip fungování pozemní lanovky. Do nádrže pod horní kabinkou se ve stanici načerpá odpadní voda, čímž se zvýší její hmotnost, takže spodní vyprázdněný vůz je lehčí a snadno vytažený nahoru po svahu. Takže už jen směle nasedat!

Fribourg, německy také Freiburg, patří mezi další švýcarská „nej“. Jde o nejlépe hlídané tajemství. Navíc je to sympatické dvojjazyčné město s dlouhou tradicí přípravy švýcarské sýrové speciality zvané fondue, o které se dočtete více v článku o švýcarském sýru.

Město má zajímavou historii i atmosféru. Pokud nepatříte mezi turisty, kterým stačí vše vyfotit a jet, mohli byste zde strávit klidně i týden. Díky přítomnosti jedné z nejprestižnějších univerzit ve Švýcarsku žije město ve dne i v noci. Nejlepší je jej poznávat po svých. Ale když se vám budou zdát některé uličky příliš strmé, je k dispozici městský autobus objíždějící prakticky všechna důležitá místa.

Place Python (pojmenované po místním podnikateli, který zde po náboženských nepokojích znovu založil katolickou univerzitu v roce 1889) je nejen místem konání středečních trhů, ale také místem v centru města, odkud vychází tři trasy do krásně zachovalého Starého města.

Dlážděné uličky zdobí tepané lampy a vývěsní štíty hostinců. Pokud si to namíříte k univerzitě, potkáte bývalý jezuitský seminář Collège v St-Michel a projdete se po prastarém krytém schodišti Escaliers du Collège.

Co zde uvidíte?

V centru mapu raději zahoďte, ve změti názvů náměstí byste se stejně ztratili. V historicky nejvýznamnější části zvané Bourg je malý prostor, vlastně centrální náměstí, které má však na každém svém konci jiný název. Takže místo luštění jednotlivých jmen, raději poznávejte bezstarostně památky kolem.

K vidění jsou kostely, radnice a řada šlechtických městských domů, vše lemováno alejemi jilmů a lip. Když budete sestupovat z kopce dolů, bude to pravděpodobně úžasná ulice Grand´Rue. Je to prakticky nedotčený příklad ulice 17.–18. století lemované domy z období baroka, počátku 19. století, rokoka a z časů Ludvíka XVI.

Pravou dominantou města je 73metrová věž impozantní gotické katedrály Cathédrale St-Nicholas. Oceníte krásný tympanon s motivem posledního soudu a v interiéru zejména kapli Božího hrobu s realistickými sochami z pískovce.

Dále je zde i něco pro milovníky muzeí. Zajímavé je rozhodně Musée Gutenberg s expozicemi o knihtisku a vazbě. Mezi neobvyklá muzea patří znamenité Espace Jean Tinguely – Niki de St-Phalle. Uvidíte zde díla manželů narozených přímo ve Fribourgu. Jean je kinetický umělec dvacátého století a jeho exponáty ze železa jsou opravdu netradiční.

Pro vznik těchto skulptur posloužila stará rezavá kola, kousky železa a porůznu nalezené předměty. Jen malý kousek odtud narazíte na poslední z muzeí, Muzeum umění a historie. Nabízí exponáty od středověkého umění, přes kostru sv. Felixe z roku 1755, po sochy svatých a smutnou Tinguelyho plastiku.

Vaši prohlídku města doporučujeme zakončit v nejvíce fotogenické oblasti města, čtvrti Neuveville. Kašny a gotická stavení jsou jen ochutnávkou místní atmosféry.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Švýcarska

Zobrazit aktuální zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 25. května


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/fribourg/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Curychu na téma: Zájezdy za přírodou

To nejlepší ze Švýcarska (autobusem) 25. 5. – 29. 5. 2017 (5 dní)

To nejlepší ze Švýcarska (autobusem)
  • volná místa
  • Plzeň, Brno, Praha nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 8 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 9 490 Kč

Přidejte se k nám