+420 608 261 719Napište nám

Gullfoss: Nejmohutnější vodopád v Evropě

Michaela Smékalová
   

Autor: Michaela Smékalová, Radynacestu.cz

Vydáno: 7. 7. 2016 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Gullfoss Gullfoss
0 1 2 3
Island
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 6 zájezdů na Island

Necelých 10 kilometrů od Geysiru, nedaleko pramene řeky Hvítá se nachází majestátní vodopád Gullfoss (v islandštině Zlatý vodopád), jeden z nejznámějších a nejvyhledávanějších islandských vodopádů. Najdeme jej na turisticky atraktivní trase Zlatého okruhu.

Největší evropský vodopád

Tento kaskádovitý vodopád se v podstatě skládá ze dvou na sebe plynule navazujících, horní část měří 10 metrů a dolní 22 metrů na výšku. Voda se ve vodopádu řítí o průměrném objemu okolo 100 m3 za sekundu, v době jarního tání však až 2000 m3, což z něj bezkonkurenčně dělá nejmohutnější vodopád v Evropě.

Voda poté protéká 70 metrů hlubokým a 20 metrů širokým kaňonem, který byl podle geologů vytvořen již v době ledové a jehož trasa kopíruje a neustále prohlubuje prasklinu v někdejším lávovém poli. Dnes více než dvoukilometrový kaňon je díky erozi ještě každoročně prodlužován až o 25 centimetrů.

Proč „zlatý“?

Řeka Hvítá (česky Bílá) pramení z ledovce Langjökull a díky nánosům půdních sedimentů, které si s sebou odnáší z ledovcového jezera Hvítárvatn, je zbarvená dohněda. Sluneční paprsky pak tyto půdní částečky ve vodě mění v barvu zlatavou, což je důvodem, proč získal vodopád přízvisko zlatý.

Gullfoss byl zachráněn

Na přelomu 19. a 20. století měla být u Gullfossu vybudována vodní elektrárna. Stavba by využila přírodní síly proudící vody a pokryla by prý až dvakrát spotřebu elektřiny celého Islandu. Daní za to by však byla nenávratná destrukce celého vodopádu.

Proti tomuto plánu naštěstí ostře vystoupila místní rodačka Sigrídur Tómasdóttir, která dokonce vyhrožovala spácháním sebevraždy skokem do vodopádu. Nakonec byl její cíl splněn (z části díky nedostatku finančních prostředků ze strany investora), islandská vláda vodopád odkoupila a následně jej prohlásila národním parkem.

V roce 1957 Sigrídur zemřela a památník na její počest stojí u Gullfossu dodnes.

Tip na procházku

Kolem vodopádu vede mnoho turistických stezek, budete-li je chtít využít k procházkám, nezapomeňte si přibalit pláštěnku. Vodní tříšť nejen, že vytváří krásnou fotogenickou duhu, ale kolemjdoucí může promáčet až na kost.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů na Island

Zobrazit aktuální zájezdy na Island

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/gullfoss/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Drážďan na téma: Adventní zájezdy

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy)
  • volná místa
  • Ústí nad Labem nebo Praha
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 450 Kč
Adventní Drážďany + KÖNIGSTEIN (autobusem z Prahy)
  • volná místa
  • Ústí nad Labem nebo Praha
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 470 Kč

Přidejte se k nám