+420 608 261 719Napište nám

Haifa: Poklidné centrum nejmladšího světového náboženství

Katarína Maruškinová
   

Autor: Katarína Maruškinová, Radynacestu.cz

Vydáno: 27. 11. 2014 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Pohled na svatyni z vyhlídky Pohled na svatyni z vyhlídky
0 1 2 3 4 5

Město Haifa leží na úpatí hory Karmel na pobřeží Středozemního moře. Je to izraelské centrum průmyslu s významným přístavem, zasazené do hezké přírody, jejíž ochraně tady věnují značné úsilí. Zárověň je ale také centrem víry.

Doprava

Pokud přijedete do Haify vlakem z Tel Avivu, je nejjednodušší začít prohlídku v karmelitánském klášteře Stella Maris. Mezi vlakovým nádražím a klášterem je poměrně velké převýšení. Pokud ho nebudete chtít zdolat pěšky, visutá lanová dráha vás dopraví na vyhlídku nedaleko komplexu a cestou budete mít hezký výhled na město, přístav a moře.

Zajímavá místa

Klášter Stella Maris vyrostl v oblasti, kde v minulosti pobývali poustevníci. Byl založen řádem karmelitánů (Řád bratří blahoslavené Panny Marie na hoře Karmel) v období křížových výprav. Pod klášterem je Eliášova jeskyně, ve které údajně žil a meditoval prorok Eliáš. Stavba současného kláštera a baziliky byla zahájena v roce 1836.

Nejnavštěvovanějším místem v Haifě je Bahá´istická svatyně se zlatou kopulí stojící uprostřed nádherných zahrad. Je duchovním centrem bahá´istické víry. K tomuto nejmladšímu světovému náboženství se na světě hlásí si 5 milionů věřících. Jeho zakladatelem byl Bahá'u'lláh, který se narodil v Teheránu. Po čtyřiceti letech strávených v exilu a žaláři zemřel v Izraeli nedaleko města Akko. Světové centrum Bahá´í je zapsáno na seznamu Světového dědictví UNESCO. Návštěvu svatyně je třeba naplánovat na dopoledne. V poledne je objekt a okolní prostranství pro návštěvníky uzavřeno a přístupné jsou po zbytek dne pouze zahrady.

Na svazích nad Bahá´istaickým centrem se projdětě poklidnou obytnou čtvrtí zámožných Haifanů mezi výstavnými vilami a upravenými zahradami a odpočiňte si v některém z parků. Také odtud budete mít krásný výhled nejen na centrum Bahá´í, ale i na nové město a přístav.

V centru Haify pak můžete navštívit některé z muzeí a zoologickou nebo botanickou zahradu nebo se vypravit na procházku po některé ze značených turistických stezek. Pláže vhodné ke koupání najdete většinou mimo město.


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/haifa/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Drážďan na téma: Adventní zájezdy

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy)
  • volná místa
  • Ústí nad Labem nebo Praha
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 450 Kč
Adventní Drážďany + KÖNIGSTEIN (autobusem z Prahy)
  • volná místa
  • Ústí nad Labem nebo Praha
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 470 Kč

Přidejte se k nám