+420 608 261 719Napište nám

Italská zmrzlina: Kde si v Římě dát tu nejlepší? Ochutnali jsme za vás!

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 30. 1. 2015 | Aktualizováno: 8. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Italská zmrzlina Italská zmrzlina
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

Tip pro vás: 

Chcete si připadat jako filmová hvězda? Vychutnejte si zmrzlinu na Španělských schodech jako Audrey Hepburn v legendárním filmu Prázdniny v Římě

Kdo by neměl rád italskou zmrzlinu! Je výborná a většinou dostane i ty, kteří jinak moc „zmrzlinoví“ nejsou. V nejlepších zmrzlinárnách se stále vyrábí podle osvědčených receptur, i když fantazii se meze nekladou, zvlášť v nabízení nových příchutí. Ledová sladká pochoutka perfektně osvěží a navíc – teprve s kornoutem v ruce bude návštěva Itálie stylová. Poradíme vám, kde si dát tu nejlepší zmrzlinu v Římě. 

A proč je tak dobrá právě v Itálii? Třeba právě proto, že od první chvíle, kdy si tu na zmrzlině pochutnávali staří Římané, uplynula již pěkná řádka let, a tak se recept na zmrzlinu dostal všem zmrzlinářům pěkně pod kůži.

Vývoj ledové pochoutky 

Možná to bylo právě velmi teplé středomořské počasí, které přimělo obyvatele Apeninského poloostrova k tomu, aby si připravili osvěžující pokrm z chlazeného ovoce, mléka a medu

Když se ve středověku přišlo na to, že potraviny lze chladit či dokonce mrazit v nádobách obklopených ledem a když se této myšlenky chopili Sicilané, zrodilo se sorbetto – předchůdce dnešní zmrzliny (a pořád tradiční sicilská osvěžující pochoutka).

Sníh z Etny a jiných hor otroci snášeli do speciálních podzemních děr, kde vydržel až do horkých letních měsíců. Stejný způsob ledování následně zvolili i v jiných koutech Apeninského poloostrova.

Stovky příchutí aneb fantazii se meze nekladou 

Italská zmrzlinaItalská zmrzlinaFoto: Thinkstock.com

Italsky se zmrzlina řekne gelato, což doslova znamená zmrzlý. A nutno podotknout, že zvlášť v horkých letních měsících tato pochoutka skutečně osvěží. V gelateriích, tedy zmrzlinárnách, si můžete vybírat z desítek a někdy i stovek druhů zmrzlin od klasických, které nikdy neomrzí, jako je čokoládová, jahodová, citronová či vanilková, přes mandarinkovou, melounovou, pistáciovou až po rýžovou či mátovou a další specialitky.

Mnohé zmrzlinárny svou nabídku obměňují podle sezony. Nechte se inspirovat a ochutnejte třeba zmrzlinu s příchutí kaštanovou, jablečnoskořicovou, hruškovokaramelovou, kaki…   

Jak na to? 

Vždy si můžete vybrat, jestli si zmrzlinu dáte do kornoutku (cono) nebo do kelímku (copetta). A uslyšíte-li od zmrzlináře panna?, pak se vás ptá, jestli si navrch budete přát i „kopeček“ šlehačky.

Za šlehačku navrch se obvykle nic navíc neplatí. A pokud jde o samotnou zmrzlinu, platí se podle velikosti kornoutu (či kelímku). Zvolíte-li tu nejmenší porci (piccolo), budete si moci vybrat nejčastěji dvě, někdy i tři příchutě a i malá porce stačí na to, aby vás nejen osvěžila, ale také aby zahnala malý hlad, protože na „kopečcích“ (které ale ve skutečnosti jako kopečky vůbec nevypadají) se tu nešetří.

Zvolíte-li střední porci (medio), budete si moci přát ještě další příchuť navíc. A velkou porci (grande) už je jistější požadovat do kelímku, aby se vám z kornoutu celá neroztekla, než ji slížete, a také abyste se o ní mohli třeba s někým rozdělit.

Zajděte do zmrzlinárny, zaplaťte u kasy a pak už se s obdrženým lístečkem vydejte rovnou k pultu se zmrzlinou, ze kterého vám budou oči přecházet...

A kam se v Říme na zmrzlinu vydat? 

Jděte tam, kde se vám bude líbit a tam, kde bude fronta. Do dobrých zmrzlináren se totiž všichni rádi vracejí. Uvidíte-li nápis artigianale, znamená to, že daný podnik nabízí zmrzlinu vlastní výroby – a ta bývá nejlepší.

Tady je pár tipů (abecedně seřazených) na vyhlášené zmrzlinárny, jejichž zmrzlina vás rozhodně nezklame:

Blue Ice 

Blue IceBlue IceFoto: Barbora Šupíková

Ač má v Římě hodně poboček a najdete ji doslova na každém rohu, na kvalitě to této zmrzlinárně nic neubírá a na zmrzlině si tu opravdu pochutnáte. 

Della Palma 

Della PalmaDella PalmaFoto: Barbora Šupíková

Podnik Della Palma nabízí více než 150 druhů výborné zmrzliny, včetně té připravované ze sojového mléka. Vybrat si z tolika druhů rozhodně není jednoduchý úkol.

Fattamorgana

FatamorganaFatamorganaFoto: Barbora Šupíková

I zmrzlinárnu Fattamorgana najdete v Římě hned na několika místech. Její návštěva se stává skutečným gastronomickým zážitkem a příjemná obsluha je samozřejmostí.

Gelateria del Teatro 

Gelateria del TeatroGelateria del TeatroFoto: Barbora Šupíková

Zmrzlinárnu si zamilujete nejen díky vynikající zmrzlině, jejíž příchutě se mění podle sezony, ale i díky okolnímu prostředí. Ze starobylé ulice Via dei Coronari můžete zmrzlinářům přes vitrínu nakouknout přímo „pod pokličku“.

Giolitti 

GiolittiGiolittiFoto: Barbora Šupíková

Šarmantní podnik Giolitti má své hlavní sídlo v blízkosti mnohých vládních budov. Je dost možné, že proto právě tady potkáte nějakého vysoce postaveného vládního činitele, jak si pochutnává na výborné zmrzlině.

Grom 

GromGromFoto: Barbora Šupíková

Zmrzlinárna, která má své prodejny na mnoha místech v Římě i jinde v Itálii. Nabízí tradiční, speciální i sezónní příchutě zmrzliny a každý měsíc navíc představí jednu vybranou příchuť měsíce.  

La Romana

La RomanaLa RomanaFoto: Barbora Šupíková

Zmrzlinárna s dlouhou tradicí, ve které si budete připadat jako v pohádce. Pochutnáte si tu nejen na zmrzlině s vytříbenými příchutěmi, ale i na několika druzích speciálních krémů, které si můžete přát navrch. Tady se vyplatí dát si zmrzlinu do kornoutku, protože vám do něj natočí i trochu čokolády. 

Ping Pong

Ping PongPing PongFoto: Barbora Šupíková

Do jediné zmrzlinárny PingPong ve městě se budete muset vydat mimo historické centrum, výlet se ale vyplatí. Kromě chuti zmrzliny vlastní výroby vás mile překvapí i její velké porce a nízké ceny.  

Pořád málo? Přijeďte do Itálie v době, kdy se tu v různých městech koná zmrzlinový festival. Tam teprve nebudete vědět, kterou zmrzlinu ochutnat dřív. Dobrou chuť!

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/italska-zmrzlina/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám