+420 608 261 719Napište nám

Kaplový most: Fenomén města Lucern

Romana Şenlug
   

Autor: Romana Şenlug, Radynacestu.cz

Vydáno: 10. 9. 2014 | Aktualizováno: 8. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Kaplový most Kaplový most
0 1 2 3 4 5
Švýcarsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Švýcarska

Víte, že…

Kaplový most je nejstarším silničním mostem v Evropě? Byl postaven ve čtrnáctém století.

Důkazem středověké prosperity Lucernu jsou průčelí domů Starého města ozdobená freskami. Nebo také přítomnost dvojice krytých dřevěných mostů přes řeku Reuss, které sloužily jako součást městského opevnění. Oba mají na stropních trámech připevněné zajímavé trojúhelníkové malby a zde také začíná valná většina prohlídek města. Konkrétně u největšího fenoménu Lucernu, kterým je Kaplový most – Kapellbrücke.

Stavba je doplněna o charakteristickou osmibokou vodárenskou věž. Ta je asi nejfotografovanějším objektem a také symbolem města. Sloužila dříve jako maják, vězení, pokladnice a dnes slouží jako shromaždiště. Je s podivem, že celá stavba ze dřeva vydržela tak dlouho.

Paradoxně největší pohromu zažila až ve 20. století, v roce 1993, kdy se požár rozšířil z kotvící loďky na most a do večera téměř celý shořel. Zastupitelé města tehdy zareagovali velmi rychle a do devíti měsíců měli svou chloubu po rekonstrukci zpět.

Výjevy z historie

Nejcennější část mostu před požárem představovala sada 111 stropních maleb, oboustranně pomalovaných střešních desek trojúhelníkového tvaru, vypovídajících o historii města i současnosti. Pocházela ze 17. století. Z nich je 65 nahrazeno kopiemi a 30 se podařilo zrestaurovat, zbytek je bohužel stále ohořelý a nerozeznatelný.

Nicméně nejtypičtější výjev, kdy Vilém Tell sestřeluje jablko z hlavy svého syna, lze rozeznat velmi dobře. Nachází se na tabuli č. 31. Každá z tabulí je totiž očíslovaná a má svůj příběh, který stojí za to objevit. Váš průvodce vám jistě fundovaně vysvětlí jednotlivé příběhy a legendy tolik zajímavé švýcarské historie.

Nepřipadají vám výjevy z historie dostatečně zajímavé? Zkuste vedlejší most níže po proudu zvaný Spreuerbrücke. Možná vás zaujmou zdejší „tance smrti“. Řada výjevů zobrazuje rozšklebeného kostlivce, jak vede krále, udatné prince, soudce, jeptišky, kupce, ženy lehkých mravů, sedláky i panny bez rozdílu k jejich nevyhnutelnému osudu. Na konci, resp. poslední desce, nechybí ani Kristus, jenž kostnatou Smrtku poráží.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Švýcarska

Zobrazit aktuální zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 25. května


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/kaplovy-most/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Curychu na téma: Zájezdy za přírodou

To nejlepší ze Švýcarska (autobusem) 25. 5. – 29. 5. 2017 (5 dní)

To nejlepší ze Švýcarska (autobusem)
  • volná místa
  • Plzeň, Brno, Praha nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 8 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 9 490 Kč

Přidejte se k nám