+420 608 261 719Napište nám

Konstantinův oblouk: Oslava vítězství nad spoluvládcem

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 28. 3. 2014 | Aktualizováno: 4. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Konstantinův oblouk Konstantinův oblouk
0 1 2 3
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 54 zájezdů do Říma

Konstantinův oblouk (Arco di Costantino) se v Římě majestátně tyčí přímo naproti Koloseu a je jednou z nejzachovalejších památek svého druhu ve městě. Byl vztyčen na strategickém místě vedle ulice, po které procházely triumfální průvody, směřující přes Forum Romanum na pahorek Kapitol, který byl ve starověku duchovním a politickým centrem celého Římského impéria.

Oblouk nechal postavit římský senát v roce 315 na oslavu vítězství císaře Konstantina nad Maxentiem a jeho nástupu k moci. 

Konstantin I. Veliký bývá označován jako první křesťanský císař. Zásadně změnil náboženskou politiku římské říše, když Ediktem milánským ukončil pronásledování křesťanů a zaručil náboženskou svobodu všem obyvatelům říše. Křesťanům také vrátil jak osobní tak společný majetek, o který byli připraveni v předcházejícím období, kdy byli během dvou století pronásledováni a utiskováni.

Žádné křesťanské motivy ovšem oblouk paradoxně nezdobí. Velká část dekorativních prvků oblouku (zejména v jeho vrchní části) navíc pochází z jiných staveb, postavených během vlád předcházejících císařů. Tento fakt svědčí mimo jiné o úpadku umění Římské říše.

Výzdoba oblouku 

Latinský nápis nad centrálním obloukem s věnováním oblouku císaři Konstantinovi je z obou stran monumentu totožný. Ostatní výzdoba už je různorodější, přesto tematicky sjednocená jak na straně oblouku obrácené ke Koloseu, tak na straně protější.

V horní části oblouku vedle věnování jsou zobrazeny bitevní výjevy z bitev císaře Marka Aurelia, jeho triumfální návrat do Říma v roce 174 i jeho další počínání, jako například rozdělování chleba a peněz občanům. Mužské postavy mezi jednotlivými výjevy zobrazují vězně z Dácie.

Prostřední část zdobí zejména lovecké scény včetně lovu na medvěda či lva, zatímco nad bočními oblouky v úzkých pruzích je zobrazen císař Konstantin v různých situacích, mimo jiné i během svého slavného vítězství nad císařem Mexentiem u Milvijského mostu. Tento výjev si můžete prohlédnout nad pravým bočním obloukem, na straně monumentu odvrácené od Kolosea.

Ve spodní části oblouk zdobí zpodobnění řek a také některá další dobová vojenská vítězství. Bitvy s Dáky jsou zobrazeny na obou bočních stranách sloupu v horní části. Pod nimi si lze prohlédnout Slunce na jednom a Měsíc na dalším boku oblouku a pod nimi opět Konstantinova vítězství.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 54 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/konstantinuv-oblouk/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám