+420 608 261 719Napište nám

Korint a mytologie: Příběh vychytralého Sysifa

Michaela Smékalová
   

Autor: Michaela Smékalová, Radynacestu.cz

Vydáno: 28. 3. 2014 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Oidipus a Sfinga Oidipus a Sfinga
0 1
Řecko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 9 zájezdů do Řecka

Podle řeckých mýtů byl Korint založen Sisyfem, svého času nejvychytralejším člověkem. Snažil se dokonce přelstít i nejvyššího boha Dia, ale to se mu samozřejmě nepodařilo. Zeus nařídil svému bratrovi Hádovi, aby si jej za to odvedl do podsvětí.

Sisyfos

Sisyfos však ještě před svou smrtí stihl nařídit své manželce, aby ho nepohřbívala, v podsvětí pak Sisyfos přemluvil bohyni Persefonu, aby jej na chvíli pustila na zem, že svůj pohřeb s manželkou vyřídí, a pak se zase vrátí zpět. Bohové však jeho lest odhalili a Sisyfa potrestali – až na věky teď musí do kopce valit obrovský balvan, který se mu vždy těsně před vrcholem skutálí zpět dolů.

Oidipus

S korintskými mýty je spjat i Oidipus, kterého se ujal místní král. Oidipův příběh je jistě dobře známý, protože byl již několikrát umělecky zpracován. Oidipovu otci bylo předpovězeno, že jej zabije jeho vlastní syn, a pak si za manželku vezme svou matku.

Proto ihned po Oidipově narození vydal král Laios rozkaz, aby bylo dítě zabito. Poddaný však příkaz nevykonal a dítě jen pohodil daleko od rodných Théb, v Korintu. Tam miminko objevil pastýř a dítě přinesl bezdětnému královskému páru.

Iokasté a Antigona

Když Oidipus dospěl, věštec mu řekl, že zabije svého otce a matku si vezme za manželku. Oidipus se okamžitě rozhodl utéct z domu a když bezcílně kráčel do Théb, po cestě se pohádal s neznámým staříkem a v amoku jej zabil. Théby pak zbavil nebezpečné sfingy, za což dostal ruku královny-vdovy.

Poté, co spolu zplodili několik dětí, postihlo Théby hrozné sucho. V Delfách bylo Thébanům řečeno, že až se královská rodina zbaví krvesmilstva, opět se všem povede dobře. Časem se tedy přišlo na to, že stařík, kterého Oidipus zabil, byl thébský král – jeho otec a manželka-královna byla vdova po onom staříkovi a zároveň Oidipova matka.

Královna Iokasté ostudu neunesla a spáchala sebevraždu, Oidipus sám sebe oslepil a v doprovodu své dcery Antigony putoval po světě. Rozhřešení mu dala až bohyně Athéna.

Řecko

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Řecka

Zobrazit aktuální zájezdy do Řecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/korint-a-mytologie/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Athén na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy) 17. 3. – 20. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 11 490 Kč

To nejlepší z Athén (letecky z Bratislavy) 25. 3. – 28. 3. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Bratislava
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám