+420 608 261 719Napište nám
Masada a Judská poušť

Masada a Judská poušť: Zapomenutá pevnost odvahy

Katarína Maruškinová
   

Autor: Katarína Maruškinová, Radynacestu.cz

Vydáno: 27. 11. 2014 | Aktualizováno: 7. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Symbol Masady - Špaček Tristramův Symbol Masady - Špaček Tristramův
0 1 2 3 4 5 6 7 8

Tip pro vás

Nemusíme asi připomínat, že je nutné se na výlet k Masadě dobře zásobit vodou, mít pokrývku hlavy, brýle proti slunci a namazat se ochranným krémem.

Na hoře s plochým vrcholem bylo ve 2. stolení př. n. l. postaveno opevnění, ze kterého byl výhled do dalekého okolí. Kolem roku 40 př. n. l. zde vybudoval král Herodes nejvíce chráněnou ze svých nedobytných pevností, ve které v dobách nebezpečí ukrýval svou nejbližší rodinu. Nakonec se v ní usídlila římská posádka. V okolní Judské poušti se nenacházel žádný pramen, který by pevnost trvale zásoboval vodou, a proto byly vybudovány obrovské cisterny…

Do oněch cisteren byla sváděna voda z říček, tekoucích pouze na jaře. Vzhledem k velkým zásobám vody bylo možné vybudovat z tohoto zdroje i lázně. A tak začal příběh Masady.

Zajímavá historie

Při povstání proti Římanům po zničení Jeruzalémského chrámu v roce 70 n. l. obsadila Masadu skupina zelótů. Příslušníci této radikálnější bojové skupiny židovských obyvatel, kterou jiní Židé zřejmě vykázali z Jeruzaléma kvůli agresivním praktikám v období obléhání římskými vojsky, zde pobývali se svými ženami a dětmi. V roce 73 n. l. vybudovali Římané kolem Masady tábory, dlouhé měsíce zelóty obléhali, a poté začali budovat i rampu, vedoucí k vrcholu hory. Než by se zelóti vzdali, spáchali raději hromadnou sebevraždu. Masadu pak ještě krátce obývali Římané a mniši, až byla nakonec na dlouhá staletí zapomenuta.

Popisovaný příběh jako by se navždy otisknul do atmosféry tohoto místa. Ticho kolem hory občas přeruší jen zpěv vtáčka jménem Tristram Starling, kterého uvidíte sedět na vyvýšených místech zdí památek. Z Masady budete mít krásný výhled na Judskou poušť, Mrtvé moře a pohoří v Jordánsku. Od roku 2001 je tato památka zapsána na seznamu Světového dědictví UNESCO. Každý rok se na Masadě koná přísaha výsadkářů izraelské armády.

Dostat se v ranních hodinách k Masadě a odpoledne zpět do města bývá trochu problematické. Nejlepší je vypůjčit si na tento výlet auto a spojit ho s návštěvou dalších zajímavostí v oblasti.

Hadí stezka

K Masadě můžete vyjít pěšky po Hadí stezce, ale dobře zvažte své možnosti. Obvykle bývá velké teplo a samotný archeologický areál je poměrně rozlehlý, a proto je většinou výhodnější vyjet nahoru lanovkou. Prohlídku je dobré začít z pravé strany směrem k Herodově terasovitému paláci, který je ukrytý na spodní plošině. Vede k němu větší množství schodů a po výstupu Hadí stezkou a projití celého areálu se tam návštěvníkům již nechce, což je škoda.


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/masada-a-judska-poust/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Drážďan na téma: Adventní zájezdy

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy)
 • volná místa
 • Ústí nad Labem nebo Praha
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Adventní Vídeň (autobusem z Brna) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Vídeň (autobusem z Brna)
 • volná místa
 • Mikulov nebo Brno
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Přidejte se k nám