+420 608 261 719Napište nám

Chur: Město plné dlážděných uliček, skrytých nádvoří a robustních městských domů

Romana Şenlug
   

Autor: Romana Şenlug, Radynacestu.cz

Vydáno: 8. 8. 2014 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Chur Chur
0 1
Švýcarsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Švýcarska

Víte, že…

Chur je pilířem dopravních tras? Dostanete se odtud do centra Graubündenu, na Davos a Sv. Mořic nebo do centrálních Alp.

Město Chur patří mezi živá střediska kantonu Graubünden. Sedí v hlubokém údolí vytvořeném Rýnem a je neprávem opomíjený turisty. Má přitom osobité Staré město plné dlážděných uliček, skrytých nádvoří, robustních městských domů a v jižní části centra mohutnou katedrálu Sv. Martina. Ta symbolizuje vládu minulých knížat biskupů.

Ve 4. století zde zvítězilo křesťanství, také díky misionáři sv. Luciosovi. Prvním zdokumentovaným biskupem byl již v roce 451 Asinio. O pár století později byli biskupové mocipány v přízni římských císařů. Do té doby, než zamíchala karty reformace, kdy veškerou moc převzali bohatí churští kupci a řemeslníci. Dnes je Chur sídlem paláce biskupa. Do místního teologického semináře St. Luzi proudí davy studentů připravujících se na kněžství.

Umění v ulicích

Běžného návštěvníka centra nejspíše zaujmou náměstí s kašnami, typické terasy starých domů tradičně stavěných bez okenic a obložených šedým kamenem.

V místním Kunstmuzeu se můžete potěšit díly graubündenských umělců, Angeliky Kauffmannové, Giovanniho a Alberta Giacomettiho. Pokud nechcete navštívit muzeum, okna s vitrážemi od A. Giacomettiho lze spatřit na vlastní oči v kostele sv. Martina na otevřeném náměstí Arcos. Pokud sem navíc dorazíte v sobotu, nakoupíte na náměstí na bleším trhu a o kousek dále na trhu s potravinami.

Když projdete pozůstatky středověkého opevnění, branou Obertor, uvidíte pravou dominantu města, Katedrálu sv. Martina. Jedná se o pozdně románskou a gotickou stavbu v centru komplexu „Hof“. Ten vždy chránil náboženskou elitu před kontaktem s lůzou. V interiéru vás zaujmou chór, kazatelna a pestře malovaný strop.

Síť turistických tras láká k výletům

Okolí Churu stojí také za zmínku. Město je totiž právem pyšné na možnosti turistiky a lyžování, které nabízí. Vše je navíc dostupné přímo z města. Jeho vlastní oblastí, jež se zvedá pět minut chůze za městskou bránou, je Brambrüesch. Kabinová lanovka vás doveze až na vrchol hřebenu Dreibündenstein, odkud se rozbíhají turistické trasy. Jsou tu také podmínky k paraglidingu nebo letní toboganová dráha. V okolí Andermattu na jihovýchod od města se nachází malebné středisko Arosa, na severovýchodě se tyčí krásný „Heidiland“.

Švýcarsko

Vrchol Evropy... Švýcarsko

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Švýcarska

Zobrazit aktuální zájezdy do Švýcarska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 25. května


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/mesto-chur/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Curychu na téma: Zájezdy za přírodou

To nejlepší ze Švýcarska (autobusem) 25. 5. – 29. 5. 2017 (5 dní)

To nejlepší ze Švýcarska (autobusem)
  • volná místa
  • Plzeň, Brno, Praha nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 8 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 9 490 Kč

Přidejte se k nám