+420 608 261 719Napište nám

Michelangelovy fresky: Stvoření světa a Poslední soud

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 12. 3. 2014 | Aktualizováno: 2. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Michelangelova freska v Sixtinské kapli Michelangelova freska v Sixtinské kapli
0 1 2 3
Itálie (Vatikán)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 41 zájezdů do Vatikánu

Víte, že…

Sixtinská kaple s Michelangelovými freskami je součástí Vatikánských muzeí. Nesmí se v ní fotografovat a pohyb turistů v kapli regulují hlídači.

Pokud se řadíte mezi obdivovatele výtvarného umění a obzvláště malířství, přijdete si v Římě na své. Mezi nejvýraznější a nejhodnotnější díla, která kdy stvořila lidská ruka, rozhodně patří výzdoba Sixtinské kaple ve Vatikáně. O její převážnou část se postaral slavný italský renesanční umělec Michelangelo Buonarroti, jehož doménou bylo sice sochařství, ale jeho malířský um za tím sochařským nezaostává ani náhodou. 

V Sixtinské kapli, jež je součástí Vatikánských muzeí, naleznete dvě Michelangelova veledíla, a to monumentální stropní fresku Stvoření světa a také fresku Poslední soud, která je umístěna na stěně za oltářem. Freska je unikátní styl malby, kdy malíř maluje přímo na čerstvě omítnutou zeď. Ta musí být ještě mokrá, aby vrstvy nanesené barvy usychaly společně s omítkou.

Stvoření světa

První zmiňovaná malba, Stvoření světa, byla započata, když bylo umělci 33 let. On sám nebyl ze zakázky nijak nadšený, protože se považoval spíše za sochaře. Výzva, ale nakonec zvítězila nad přesvědčením a Michelangelo se zhostil úkolu opravdu znamenitě. Budete-li mít příležitost se do Sixtinské kaple podívat, posoudíte velkolepost i krásu díla sami. Michelangelo pracoval na fresce celé čtyři roky a svou rukou vyzdobil 1 000 metrů čtverečních plochy, což byla velmi namáhavá a vyčerpávající práce. Strop kaple zdobí výjevy ze Starého zákona, konkrétně z knihy Genesis. Bezmála 400 postav je vyobrazeno v příbězích zachycujících události od počátku vesmíru až po potopu světa.

Poslední soud

Michelangelo se do Sixtinské kaple vrátil, a to po téměř 30 letech, aby namaloval Poslední soud. Zeď za oltářem, na které je výjev z bibleckého zúčtování, měří „pouhých“ 226 metrů čtverečních. Malováním strávil dalších pět let usilovné práce. V Posledním soudu kromě vznášejících se světců a andělů zanechal Michelangelo dokonce svůj autoportrét. Navštívíte-li kapli, zaměřte se na staženou lidskou kůži v rukou sv. Bartoloměje, uvidíte tak tvář tvůrce, jehož význam pro malířství a sochařství je obrovský.

Itálie (Vatikán)

Slavný stát ve státě

Vyberte si jeden z našich 41 zájezdů do Vatikánu

Zobrazit aktuální zájezdy do Vatikánu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/michelangelovy-fresky/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vatikánu na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč
  • volná místa
  • Bratislava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám