Muzeum lodi Vasa: Gigantická loď, která měla nahnat strach Polsku

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 3899x

Král Gustav II. Adolf si nechal postavit největší plavidlo tehdejší doby.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do StockholmuZobraz zájezdy

Při návštěvě Stockholmu, hlavního města Švédska, nezapomeňte navštívit muzeum lodi Vasa. Největší atrakcí je švédská královská námořní loď z první poloviny sedmnáctého století, která se krátce po svém vyplutí potopila.

Král Gustav II. Adolf si nechal postavit největší plavidlo tehdejší doby. Chtěl gigantickou lodí nahnat strach Polsku, se kterým vedli Švédi nekonečné pře a války. Holandský stavitel Henrik Hybertsson se ujal zakázky a v roce 1628 byla loď dostavena. Svojí velikostí a okázalostí měla předčít všechny lodě světa.

Vybavenost lodě: kanóny a výzdoba za milióny

Byla vybavena 64 kanóny a na palubu se mělo vejít na 300 vojáků a 145 námořníků. Loď měla odrážet moc a sílu panovníka. Plavidlo bylo samo o sobě plovoucím palácem. Mohutnou loď zdobilo na 500 pomalovaných soch z dubového, lipového a borového dřeva a impozantní lví hlavy.

Byla vysoká necelých 53 metrů, dlouhá 69 metrů a vážila okolo 1200 tun. Své jméno dostala podle slavné dynastie Vasů.  

Historické fiasko! Proč se loď potopila?

Král se údajně dozvěděl, že Polsko započalo stavbu mohutnější lodě, než měli Švédi. Z rozkazu krále bylo na palubu umístěno ještě více děl oproti původnímu plánu. Tím se narušila celá statika lodi. Loď Vasa vyplula slavnostně ze Stockholmu 10. srpna roku 1628 a po zhruba 1500 metrech se potopila. Údajně stačily dva nárazy větru, které loď nahnuly mírně na bok, do spodních otevřených průzorů na děla se dostala voda a loď se potopila.

S lodí šlo ke dnu i okolo 30 námořníků. Tehdy se pomocí potápěčského zvonu podařilo vylovit ze dna děla. Plánovaná akce tak skončila fiaskem a donutila architekty zamyslet se nad svojí prací.

333 let spala na dně moře a pak...

O lodi Vasa dlouho nikdo nemluvil. Lidé si mysleli, že o potopenou loď se postará mořský mlž Šášeň lodní, hrozba všech námořníků. Tento mlž, který žije na ponořeném dřevě, měl podle všeobecného mínění potopenou loď zničit. Avšak mlž se vyhýbá vodám Baltského moře a loď zůstala nedotčená.

Trup lodi zůstal pohřben v hloubce 32 metrů až do roku 1961, kdy byl po 333 letech ze dna vyzdvižen. Jednalo se o velice náročnou akci, která vyžadovala dlouholetou přípravu. Loď je umístěna v muzeu Vasa ve Stockholmu. Na mořském dně bylo objeveno na 14000 artefaktů včetně 700 soch.

Loď Vasa byla po vyzdvižení konzervována. Současným problémem zůstávají sirné sloučeniny, které se nahromadily na dřevě lodi. Při kontaktu s kyslíkem oxiduje na kyselinu sírovou a ta rozežírá dřevo. Mezi kuriózní nálezy patří například krabička se žluklým máslem či 333 let stará láhev s rumem.

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodceExpert

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší ze Stockholmu
14. – 17. 6. 2018
To nejlepší ze Stockholmu + UPPSALA
11. – 15. 7. 2018

Vyberte si z mých 33 zájezdů

Švédsko (Stockholm)

Objevte perlu Skandinávie

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Stockholmu

Zobrazit aktuální zájezdy do Stockholmu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 14. června

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/muzeum-lodi-vasa/

Doporučujeme z Švédska

Nejnovější z Švédska

Katalog plný inspirace!

Zdarma poštou až k vám.
Zájezdy, články, fotky, infografiky.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!