+420 608 261 719Napište nám

Náměstí sv. Petra: Srdce křesťanského světa

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 28. 3. 2014 | Aktualizováno: 10. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Náměstí sv. Petra z ptačí perspektivy Náměstí sv. Petra z ptačí perspektivy
0 1 2 3
Itálie (Vatikán)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 45 zájezdů do Vatikánu

Tip pro vás: 

Stoupnete-li si na náměstí na jednu ze dvou destiček s označením „Centro del colonnato“, naskytne se vám pohled na všechny sloupy kolonády v bezchybném zákrytu.

Náměstí sv. Petra (Piazza san Pietro) je spolu s bazilikou sv. Petra, stojící právě na tomto náměstí, centrem římskokatolické církve. Právě tady se shromažďují tisíce věřících v době, kdy k nim papež promlouvá – ať už z balkonu svatopetrské baziliky nebo každou neděli v poledne z okna svého papežského paláce.

Současná podoba velkolepého Svatopetrského náměstí je dílem barokního urbanismu, upraveno bylo za patronátu papeže Alexandra VII. Lemováno je charakteristickou elegantní kolonádou Giana Lorenza Berniniho ze 17. století. Ta představuje jakousi náruč, svírající náměstí, na němž se tak věřící měli podle Berniniho plánů cítit jako v božím objetí.

Berniniho kolonáda

Berniniho kolonádu tvoří 284 travertinových sloupů ve čtyřech řadách a 88 pilířů. Zdobí ji 140 soch svatých. Některé z nich (Ježíš, Jan Křtitel a jedenáct apoštolů) v návaznosti korunují také fasádu svatopetrské baziliky. Po obou stranách schodiště ke svatopetrské bazilice tu věřící vítají sochy svatých Petra a Pavla.

Zvláště při pohledu z výšky je patrné, že tvar kolonády spolu s dlouhou ulicí Via della Conciliazione, směřující k náměstí, tvoří jakýsi klíč, patrně ten do křesťanského světa. Název ulice Via della Conciliazione, Ulice Smíření, má připomínat Lateránské dohody, díky kterým v roce 1927 v Římě došlo ke konečnému vyrovnání církevní a světské moci.

Obelisk a fontány

Ve středu náměstí stojí 25, 5 m vysoký egyptský obelisk z granitu, pocházející z 1. století př. n. l. Na současné místo ho v rámci složité operace umístil Domenico Fontana v roce 1586. Ve schránce na vrcholu obelisku je uložena relikvie sv. Kříže.

Náměstí zdobí také dvě symetricky umístěné fontány. Jejich autory jsou Carlo Maderno a Gian Lorenzo Bernini, obě tu byly vytvořeny v 17. století.

Náměstí je místem s nezapomenutelnou atmosférou nejen pro křesťany.

Itálie (Vatikán)

Slavný stát ve státě

Vyberte si jeden z našich 45 zájezdů do Vatikánu

Zobrazit aktuální zájezdy do Vatikánu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/namesti-sv-petra/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vatikánu na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč
  • volná místa
  • Bratislava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám