+420 608 261 719Napište nám

Národní muzeum katalánského umění: Unikátní sbírky od středověku po současnost

Zuzana Lazecká
   

Autor: Zuzana Lazecká, Radynacestu.cz

Vydáno: 27. 8. 2015 | Aktualizováno: 3. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Museu Nacional d´Art de Catalunya Museu Nacional d´Art de Catalunya
0 1 2 3
Španělsko (Barcelona)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 16 zájezdů do Barcelony

Za nejhodnotnější ukázkou románských památek na světě, krásnými freskami či nádhernými nástěnnými malbami, se vydejte do Národního muzea katalánského umění Museu Nacional d´Art de Catalunya. Úchvatnou sbírku ze všech epoch katalánských dějin umění najdete v budově Národního paláce Palau Nacional na kopci Montjüic.

Národní palác byl postaven pro světovou výstavu v roce 1929. Přibližně od poloviny 30. let 20. století se může blýsknout nejvýznamnější sbírkou Barcelony od románského období po současnost. Kromě své unikátní sbírky se muzeum může pochlubit terasou, ze které je výhled na Magickou fontánu La Font Mágica de Montjuic. Součástí muzea je i restaurace či knihovna.

Románské umění, gotika a grafika

Sbírka románského umění je považována za největší na světě. Na první pohled vás upoutají krásné fresky z 12. století, které sem byly přeneseny z kostelů v katalánských Pyrenejích. Těšit se můžete také na klenby a věrné napodobeniny originálů. Dochovaly se také malby, jejichž původ dokládají fotografie, půdorysy a nákresy kostelů. Vrcholem celé této sbírky jsou barevné fresky Krista a zobrazení Posledního soudu a hříšníků. Součástí expozice jsou i oltářní listy, hlavice sloupů a postav.

V gotické části najdete sbírky nejen z Katalánska, ale také díla z různých španělských oblastí, Itálie či Vlámska. Za obdiv stojí dřevěné a kamenné plastiky, deskové obrazy či oltářní listy. Pestrobarevné nástěnné malby jsou obohacené vyobrazením dobytí Mallorky Katálanci roku 1229. Dominantu tvoří mohutný mariánský oltář a čtyři věrně působící postavy apoštolů ze 14. století.

Sbírka renesance a baroka je sice menšího charakteru, ale ukrývá i díla Tizianova či Goyova. V Národním museu Katalánska najdete také sbírku až 50 000 tištěných grafik a 10 000 kreseb či několik dřevěných tiskařských štočků. 

Medaile, mince a moderní umění

Muzeum vystavuje exponáty v Katalánském numizmatickém kabinetu Gabinet Numismátic de Catalunya. Spatřit můžete sbírku až desetitisíců medailí, mincí, bankovek či cenných papírů, zejména z Katalánska z období od 5. století př. n. l. Sbírka mincí zahrnuje skvosty iberské, vizigótské, římské či latinskoamerické. 

Mezi zajímavosti muzea patří sbírka Thyssen-Bornemisza, která nabízí kolem osmdesáti maleb převážně s náboženskou tématikou od středověku po benátské baroko. Ti, kteří dávají přednost modernímu umění, nepřijdou zkrátka. Za zmínku stojí oddělení secese plné dobového nábytku, obrazů či plastik, ale také exponáty z období expresionismu, rané moderny či současného umění. 

Kdy a za kolik do muzea(2015)?

Muzeum národního katalánského umění otevírá své brány v době od května do září od 10 do 20 hodin (út–so) a od 10 do 15 hodin (ne, svátky). V pondělí je muzeum zavřené. V době od října do dubna jsou otevírací hodiny muzea od 10 do 18 hodin (út–so) a od 10 do 15 hodin (ne, svátky). 

Základní vstupné do muzea činí 12 euro. Lístek je platný po dobu dvou dnů od data zakoupení v průběhu jednoho měsíce. Studenti mohou uplatnit slevu, stejně jako rodiny s dětmi či přátelé muzea apod. 

Španělsko (Barcelona)

Barcelóóóóónááááá!

Vyberte si jeden z našich 16 zájezdů do Barcelony

Zobrazit aktuální zájezdy do Barcelony

Nejbližší volný zájezd odlétá již 31. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/narodni-muzeum-katalanskeho-umeni/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Barcelony na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Barcelony + MONTSERRAT (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 13 490 Kč
  • volná místa
  • Katovice nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám