+420 608 261 719Napište nám

Omonia: Bulvár po vzoru evropských měst

Michaela Smékalová
   

Autor: Michaela Smékalová, Radynacestu.cz

Vydáno: 16. 5. 2014 | Aktualizováno: 3. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Omonia Omonia
0 1 2 3
Řecko (Athény)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 9 zájezdů do Athén

Téměř bezprostředně po ustanovení Athén hlavním městem Řecka zamýšleli tehdejší architekti vystavět z náměstí Omonia (řecky Πλατεία Ομονοίας) a ulice Panepistimiou (řecky Πανεπιστημίου) hlavní reprezentativní třídu, bulvár, po vzoru jiných hlavních evropských měst.

V případě tehdy velmi zaostalých Athén však tato snaha nedosáhla kýženého výsledku a v 19. století se zde mísily honosné klasicistní budovy spolu s pouličními balkánskými bazary. V současnosti je Omonia bohužel nechvalně proslulá velkou koncentrací přistěhovalců a také nejrušnějším athénským nočním životem ve vedlejší čtvrti Exarchia spojovaná nejčastěji s mladými anarchisty.

Trhy v okolí náměstí Omonie

Tradice bazarů v okolí Omonie zde stále přetrvává, od dob turecké nadvlády dokonce v téměř nezměněné podobě. To znamená, že každá ulice či její část je zaměřená na prodej jiného druhu zboží. Tak zde můžete vedle sebe najít obchody pouze s hudebními nástroji, sklem, keramikou, knihami, elektronikou či rybami, masem, ovocem a zeleninou. Nádherný je především trh s květinami.  

Univerzita i muzea na ulici Panepistimiou

Na ulici Panepistimiou, do češtiny přeloženo jako Univerzitní ulice, se nachází sídlo Athénské univerzity a Národní knihovny. Jsou to budovy navržené na základě architektury starověkých chrámů a když si je prohlédnete pozorněji, všimnete si barevných maleb.

Díky tomu si můžete alespoň zhruba představit, jakým způsobem byly vyzdobeny všechny chrámy ve starověkém Řecku. Na této ulici se nachází také malé Národní historické muzeum, kde najdete například i meč a přilbu lorda Byrona, jenž se na straně Řeků účastnil jejich národněosovobozeneckého boje proti Turkům. Dále zde můžete navštívit i Numismatické muzeum nebo Muzeum Athén.

Další významné ulice

Jednou z dalších hlavních ulic vedoucích z náměstí Omonia se nazývá 28. října podle dne, kdy řecký diktátor Metaxas v roce 1940 odmítl ultimátum dané Řecku Itálií a právě touto ulicí pak táhly davy Řeků, aby mu tak vyjádřili podporu v jeho rozhodnutí.

Centrem nejen vzdělávání, ale i demonstrací je Vysoká škola technická, která zde sídlí. Asi nejvýznamnějším datem byl pro univerzitu 17. listopad 1973, kdy zde vyvrcholily protesty proti tehdejší vládě vojenské junty, při kterých bylo mnoho studentů zabito či zraněno.

Řecko (Athény)

Poznejte božské Athény

Vyberte si jeden z našich 9 zájezdů do Athén

Zobrazit aktuální zájezdy do Athén

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/omonia/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Athén na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy) 17. 3. – 20. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Athén (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 11 490 Kč

To nejlepší z Athén (letecky z Bratislavy) 25. 3. – 28. 3. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Bratislava
  • hotel 2* nebo 3* v Athénách
  • snídaně
  • 10 990 Kč

Přidejte se k nám