Kultura nuraghů: Tajemství Sardinie

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 1721x

Palmavera je zachovalý komplex kamenných nuraghů, kamenných staveb typických pro Sardinii.

Vyberte si z našich 54 zájezdů do ItálieZobraz zájezdy

Tip pro vás:

Pokud se o kultuře nuraghů chcete dozvědět víc, navštivte muzeum v Sassari (Museo Nazionale „G. A. Sanna“). Byly sem umístěny i šperky, které se našly při archeologických vykopávkách v komplexu Palmavera.

Nedaleko města Alghero na západním pobřeží Sardinie se nachází pěkně zachovalý komplex města nuraghské civilizace – Palmavera. Nuraghové byli jedni z prvních obyvatel ostrova a podivuhodné stavby nuraghi, které si stavěli, jsou na ostrově k vidění takřka na každém kroku. Palmavera je díky velké koncentraci těchto památek nejlepším svědkem jejich historie. 

Ostrov Sardinie je jedinečný tajemnou kulturou Nuraghů. Ti si na ostrově začali první kamenné stavby tvaru komolých kuželů, podle nichž byla tato kultura posléze pojmenována, stavět někdy kolem roku 1800 př. n. l. Dalších více než 1000 let se tu jejich kultura udržovala. Kromě těchto podivuhodných budov se o ní ovšem mnoho svědectví nedochovalo. Pravděpodobné je, že Nuraghové mohli být zemědělci, protože příliš jiných možností jim k obživě ostrov ani nabídnout nemohl.

Přesný význam lze jen tušit

Podivuhodných staveb, tzv. nuraghů, se podle archeologů na ostrově dochovalo až na 8000, většina z nich byla postavená mezi lety 1800–1100 př. n. l., a právě díky tomu, že jich bylo tolik, lze usuzovat o jejich využití k běžnému obývání. Na to, aby mohly být pouhými svatyněmi či sídly mocných je jich totiž až příliš mnoho. Přesný význam ani účel nuraghů ovšem dosud nebyl objasněn.

Záznamy o tom, jak se nuraghi stavěly, se rovněž nedochovaly. Nejeden návštěvník si přitom právě nad jejich výstavbou láme hlavu, zvlášť v případě těch nuraghů, které z dálky vypadají trochu jako včelí úly a jsou velmi objemné. Ty největší dosahují výšky až 20 metrů.

Palmavera

Komplex Palmavera byl postaven z vápencových a pískovcových kvádrů a najdete tu jak pozůstatky centrální oválné bašty se dvěma mohutnými věžemi, tak zbytky dalších obranných budov a obytných chýší.

První osada tu začala vznikat pravděpodobně v 15. století př. n. l. a mohlo v ní stát až 200 příbytků – kamenných chýší. Nejvýznamnější z nich byla „chýše porad“, capanna delle riunioni, která byla největší chýši v celém komplexu a plnila důležitou politicko-náboženskou roli. V jejím interiéru stával (a dodnes ho tu najdete) pískovcový válcový trůn

První osada byla opuštěna po silném požáru pravděpodobně na konci 8. století př. n. l., ovšem noví osadníci se sem vrátili. Dochované zmínky poukazují na osídlení tohoto místa ještě během 3. a 2. století př. n. l.

Kultura Nuraghů je jedinečná a jinde než na Sardinii se s ní nesetkáte. Je proto nutné si ji tady – třeba právě při návštěvě Palmavery – řádně vychutnat. 

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodceExpert

Těmito místy Vás provedu osobně

To nejlepší z Říma
13. – 16. 5. 2017

To nejlepší z Říma

13 490 Kč
z Prahy
To nejlepší z Říma + TIVOLI
25. – 29. 5. 2017

Vyberte si z mých 15 zájezdů

Itálie

Vidět Neapol a... Řím

Vyberte si jeden z našich 54 zájezdů do Itálie

Zobrazit aktuální zájezdy do Itálie

Nejbližší volný zájezd již 12. května

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/palmavera-a-kultura-nuraghu/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z Itálie

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!