+420 608 261 719Napište nám

Pantheon: Monumentální doklad římského stavitelství

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 30. 4. 2014 | Aktualizováno: 5. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Pantheon je nejzachovalejší antickou stavbou v Římě Pantheon je nejzachovalejší antickou stavbou v Římě
0 1 2 3
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 54 zájezdů do Říma

Víte, že…

K rozebírání výzdoby Pantheonu docházelo mj. na popud tehdy vládnoucích představitelů z rodu Barberini? V Římě se proto začalo říkat, že „quod non fecerunt Barbari, fecerunt Barberini“, tedy „co neudělali barbaři, udělali Barberiniové“.

Pantheon je nejzachovalejší antickou stavbou v Římě. Nachází se na náměstí Piazza della Rotonda a díky své mohutnosti je považován za nejvýznamnější doklad římského stavitelství.

Pantheon v překladu znamená nejsvětější místo, přičemž pan znamená všichnitheos znamená bůh. Původně zde stála svatyně s pravoúhlým půdorysem, tu však zničil požár. Dnešní podoba Pantheonu pochází z roku 125 (některé zdroje uvádějí 128), kdy byla na příkaz císaře Hadriána dokončena nová stavba.

Jak stavba vypadá?

Už zvenku si uděláte představu o obrovských rozměrech kopule na vrcholku budovy. Tato kopule je považována za velmi výrazný architektonický počin římských stavitelů, neboť se jedná o největší klenbu, jaká byla kdy postavena.

Světlo se dovnitř dostává přes tzv. okulus, což je 9 metrů široký otvor v klenbě, který zároveň měl i důvod duchovní, neboť umožňoval přítomným rozjímat při pohledu na nebesa. Zajímavých je i dvacet dva děr v mramorové podlaze, které slouží k odvádění vody.

Pantheon tvoří velká kruhová dvorana s přilehlou vstupní předsíní, která se může pochlubit šestnácti monolitickými sloupy s korintskými hlavicemi. Tyto sloupy dosahují výšky 12 metrů a jsou zachovány z předchozí svatyně, jsou vždy z jednoho kusu kamene.

Co je uvnitř Pantheonu?

Dnes se zde nacházejí například hrobky králů Viktora Emanuela II. a Umberta I. či hrobka Raffaela. Pantheon byl několikrát vyloupen a poničen. Naštěstí prostor ve štítu portálu nade dveřmi je stále ozdoben bronzovým reliéfem a také obrovské bronzové dveře zůstaly zachovány.

Dnes Pantheon vypadá jako v druhém století, jen mramorová výzdoba interiéru není zcela původní. Navštivte velkolepý Pantheon, který vám dá tu nejlepší představu, jak kdysi vypadal antický Řím.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 54 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/pantheon-rim/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám