+420 608 261 719Napište nám

Powerscourt: Kouzelné místo v srdci hor

Vladimíra Svitáková
   

Autor: Vladimíra Svitáková, Radynacestu.cz

Vydáno: 24. 3. 2014 | Aktualizováno: 11. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Panství má nádherné zahrady Panství má nádherné zahrady
0 1 2 3
Irsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 8 zájezdů do Irska

Jedním z nejoblíbenějších jednodenních výletů do okolí Dublinu je návštěva šlechtického panství Powerscourt s přilehlými zahradami a nedalekým vodopádem. Toto kouzelné místo leží v srdci pohoří Wiclow Mountains (Bukové hory). Hory, které jsou k vidění z centra Dublinu, leží asi 30 kilometrů na jih od města. V historii platily za nepřístupné území.

Stahovali se sem proto z Dublinu všichni, kteří neměli právě čisté svědomí. V 18. století, v době vrcholného rozkvětu oblasti, si zde, v klidných horách, začala svá sídla budovat anglická šlechta. Zde se pak, na rozdíl od rušného Dublinu, cítila bezpečně. Jedním z takovýchto panství je právě Powerscourt.

Panství

Panství Powerscourt představuje typický příklad anglické nadvlády: velké sídlo s podrobenými vesnicemi, městečky v okolí. Samotné panství bylo navrženo v roce 1740 německým architektem Richardem Castlem. Z dálky, při pohledu přes rozlehlé zahrady, palladiánské sídlo působí impozantním dojmem. Uvnitř, ale z původní výzdoby nezbylo nic. V roce 1974 v předvečer slavnosti na závěr rekonstrukce sídlo totiž vyhořelo. V budově se momentálně v přízemí nachází vynikající restaurace s kavárnou.

Zahrady

Daleko proslulejší jsou ale místní zahrady. Pocházejí z viktoriánského období, ale nezapřou vliv starších evropských parků. Byly založeny ve 40. letech 18. století. Jejich tvůrcem je jistý Daniel Robertson. Říká se, že se nechával po pozemku vozit na trakaři s lahví sherry v ruce. Když byla láhev dopita, denní práce skončila. Výsledek je však úžasný. Terasovité zahrady s výhledem na pohoří Wiclow Moutains působí velice uvolněným, italským dojmem. V jejich centru je honosné schodiště. V zahradě je spousta zajímavostí. Určitě nevynechejte edvardiánskou japonskou zahradu s čínskými jehličnany a bambusy, hřbitov domácích mazlíčků nebo zahradu růží či skleník. V areálu zahrady je k vidění řada soch, plastik, váz a železných tepaných ozdob, které si majitelé Wingfieldové přivezli ze svých cest.

Vodopád

K návštěvě Powerscourt patří také návštěva stejnojmenného vodopádu. Jeho výška je 120 metrů a je nejvyšším v Irsku. Vodopád se nachází v hlubokých lesích se starými duby, buky, sekvojemi a břízami. V 19. století sem rodina Wingfieldů vypustila stádo japonských jelenů sika.

Neméně malebné je i nedaleké městečko Enniskerry.

Irsko

Poznejte hrdý Dublin

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Irska

Zobrazit aktuální zájezdy do Irska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 15. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/powerscourt/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Dublinu na téma: Eurovíkendy

  • volná místa
  • Praha
  • 3* hotel v Dublinu
  • snídaně
  • 17 990 Kč
To nejlepší z Dublinu + MOHÉRSKÉ ÚTESY (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 13 990 Kč

Přidejte se k nám