+420 608 261 719Napište nám
Rady na cestu do Anglie

Rady na cestu do Anglie: Co vás může překvapit a jak se vyhnout problémům?

Petra Bělohubá
   

Autor: Petra Bělohubá, Radynacestu.cz

Vydáno: 26. 7. 2015 | Aktualizováno: 5. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Jste opravdu připraveni na cestu do Londýna? Jste opravdu připraveni na cestu do Londýna?
0 1 2 3 4 5 6
Anglie / Velká Británie
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 133 zájezdů do Anglie

Chystáte se do Anglie a nevíte, co si máte do kufru přibalit? Poradíme vám a navíc přidáme několik užitečných rad, čím se nenechat zaskočit. V britském království totiž panují jiná pravidla, nejen co se bontonu týče. Britové mají jiný čas, jezdí vlevo a potrpí si na drobné...

1. Doklady ano, ale pas není nutností

Do Anglie můžete cestovat s platným cestovním pasem či občanským průkazem. Ministerstvo zahraničních věcí ČR ovšem nedoporučuje cestovat na občanský průkaz s odděleným rohem. V případě, že rodič cestuje na občanský průkaz a má s sebou dítě, doporučuje se, aby mělo vlastní pas, i když je dítě zapsáno v občanském průkazu rodiče.

Doprava v Anglii, po levé straně silniceDoprava v Anglii, po levé straně silniceFoto: Thinkstock.com

Chystáte se usednout za volant? Pokud cestujete v režimu „návštěva“ (visitors), český řidičský průkaz máte ve Velké Británii platný po celou dobu vašeho pobytu. Pokud byste byli v zemi dlouhodobě (residents), doba platnosti řidičského průkazu by už byla omezena. Že se v Anglii jezdí na opačné straně silnice - tedy vlevo, vám asi připomínat nemusíme.

6 dobrých rad na cestu do Londýna: Vyhněte se frontám a z deště udělejte výhodu - číst více

2. Zapiště si důležitá telefonní čísla

V případě, že se vám něco ztratí či zažijete nějakou nepříjemnou událost, která bude vyžadovat policii, je vhodné navštívit místní policejní stanici osobně nebo zavolat na telefonní číslo 0300/123 1212.

Číslo 999 je pak určeno pro velmi naléhavé případy (jako u nás 112) a platí nejen pro policii, ale zároveň i pro záchranku a hasiče.

3. Věci, které vás mohou překvapit

 • Čas

Nezapomeňte si při příjezdu do Anglie seřídit čas. V Londýně je o hodinu méně než v České republice, a to bez ohledu na roční období.

 • Zásuvky

Nejeden Čech byl v anglickém hotelu nemile překvapen, když si chtěl nabít telefon. Britské zásuvky se od těch našich liší. Jsou to tříkolíkové zástrčky a pro použití elektrických přístrojů je potřeba si opatřit adaptér, který seženete téměř všude, dokonce i na letišti.

 • Bankovky

Když si budete měnit hotovost, myslete na to, že britští obchodníci mnohdy odmítají přijímat padesátilibrové bankovky. Je vhodnější rozměnit si nanejvýš na bankovky dvacetilibrové.

 • Spropitné

V anglických restauracích se očekává, že číšníkovi necháte tuzér. Neexistují žádná přesná pravidla pro placení spropitného. V rámci bontonu je ale zvykem dát navíc přibližně deset procent z konečného účtu.

4. Na co si dát pozor

Při přecházení přes jakoukoli cestu dbejte své osobní bezpečnosti a řiďte se pokyny, které jsou napsany na zemi před vámi (look right, look left). Nejedenkrát se stalo, že se cizinec, který je zvyklý na řízení na pravé straně vozovky, sice před přecházením podíval, jestli něco nejede, ale na špatnou stranu.

Na přechodu pro chodce se řiďte instrukcemi na zemiNa přechodu pro chodce se řiďte instrukcemi na zemiFoto: Pavel Špurek

Pokud jedete přímo do Londýna, pamatujte, že je velkoměstem se vším všudy, tedy s davy lidí a rušnou dopravou nad i pod zemí. Chraňte si své osobní věci a vybavte se aktuální mapou města. Mapy metra a sítě autobusů jsou k dostání zdarma v turistických kancelářích a informačních stáncích Transport for London.

Jedete do Londýna? Máme pro vás tipy, jak nezabloudit v nejstarším metru světa - číst více

5. Využijte slev

Výhodné vstupné na většině turistických míst platí pro seniory, mladistvé do 15 let a pro studenty. Děti do pěti let mají téměř všude vstup bezplatný. Pokud budete chtít uplatnit některou z uvedených slev, připravte se na předložení dokladu totožnosti, studenti se prokazují mezinárodní kartou ISIC. 

Do londýnských muzeí se dokonce podíváte zcela zdarma. Všechny stálé expozice jsou pro návštěvníky bezplatné. 

National GalleryNational GalleryFoto: Thinkstock.com

Ušetřit v Londýně můžete také na pitné vodě. Automaty, kde si zdarma načepujete čerstvou vodu, jsou nainstalovány na několika strategických místech městské dopravy. 

Dobrá zpráva pro turisty: Londýn má bezplatné automaty na vodu! - číst více

Anglie / Velká Británie

Dotkněte se Londýna

Vyberte si jeden z našich 133 zájezdů do Anglie

Zobrazit aktuální zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 12. ledna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/rady-na-cestu-do-anglie/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Londýna na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Prahy)
 • volná místa
 • Praha
 • hotel 3* v Londýně
 • snídaně
 • 10 990 Kč
To nejlepší z Londýna + LEDNOVÉ NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Brna)
 • volná místa
 • Brno
 • hotel 3* v Londýně
 • snídaně
 • 10 990 Kč

Přidejte se k nám