+420 608 261 719Napište nám

Reykholt: Rodiště nejslavnější osobnosti islandského středověku

Michaela Smékalová
   

Autor: Michaela Smékalová, Radynacestu.cz

Vydáno: 22. 3. 2016 | Aktualizováno: 2. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Starý kostel Starý kostel
0 1 2 3
Island
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 6 zájezdů na Island

Malebná vesnička Reykholt leží na západní straně Islandu v úrodném údolí Reykholtsdalur obklopujícím řeku Rykjadalsá, od přírodních vodopádů Hraunfossar je vzdálená asi 20 kilometrů. Ačkoli dnes žije v Reykholtu pouhých 60 obyvatel, jen málo míst se na Islandu může pochlubit podobně dlouhou historií a rodákem nadnárodního významu.

Někdejší centrum intelektuálního života na Islandu

Po téměř sedm desetiletí, až do roku 1997, sídlila v Reykholtu nejvýznamnější škola na ostrově. V dnešní době již není tento vzdělávací ústav vyhledávaný v takové míře jako dřív, proto je jeho původní budova využívána převážně ke konání kongresů a své sídlo zde má i pobočka Národní knihovny.

Tato snad nejmalebnější historická lokalita Islandu je však stále v centru pozornosti vědců z různých oborů. Své sídlo zde má kulturní centrum Snorrastofa zabývající se výzkumem středověké severské literatury, archeologové v celém údolí Reykholtsdalur neustále pracují na odkrývání hmotných středověkých památek a japonští vědci odtud provádí výzkumy polární záře.

Snorri Sturluson: Autor islandských ság

Tento významný islandský básník, politik a historiograf se narodil roku 1179 a po studiích a sňatku s bohatou dědičkou významného islandského rodu, se přestěhoval do Reykholtu. Zde se stal respektovaným náčelníkem, zákonodárcem a historiografem. Pro současnou generaci vědců se hodnota Sturlusonových děl ukrývá v používání starého norského jazyka a v psaní ság mapujících islandskou mytologii.

Pokud se o této tajemné středověké osobnosti chcete dozvědět více, navštivte místní muzeum sídlící pod kostelem. Rovněž můžete navštívit i jeho až do dnešních dnů dochovanou farmu, koupelnu vyhřívanou termálními prameny a také tunel spojující tuto koupelnu se Snorriho domem.

Bazének Snorralaug

Bazének vyhřívaný geotermální činností pojmenovaný po Sturlusonovi je nejstarší dodnes dochovanou lidskou stavbou na Islandu. Pochází ze 13. století.

O průměru pouhé čtyři metry kameny obložený bazének je údajně místem, kde se Snorri koupal a přijímal návštěvy. Za schody vedoucími od bazénku směrem k místní škole byla vztyčena Snorriho socha.

Kulturní centrum Snorrastofa

Na památku tohoto nejslavnějšího islandského spisovatele středověku bylo v roce 1995 otevřeno kulturní centrum Snorrastofa, které dnes sídlí ve stejné budově jako místní kostel. Slavnostně otevřeno bylo za přítomnosti islandského prezidenta a norského krále Olafa V. (tyto dva státy prý dodnes vedou spory o Sturlusonově pravém původu).

Hlavní úlohou tohoto kulturního centra je zkoumat a prezentovat veřejnosti středověkou islandskou kulturu a literaturu, jejímž hlavním zdrojem jsou právě Sturlusonova díla.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů na Island

Zobrazit aktuální zájezdy na Island

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/reykholt/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vídně na téma: Adventní zájezdy

Adventní Vídeň (autobusem z Brna) 10. 12. – 10. 12. 2016 (1 den)

Adventní Vídeň (autobusem z Brna)
 • volná místa
 • Mikulov nebo Brno
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy)
 • volná místa
 • Ústí nad Labem nebo Praha
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Přidejte se k nám