+420 608 261 719Napište nám

Římské fontánky a pítka: Nebojte se mít žízeň

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 6. 10. 2014 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Osvěžení pro všechny Osvěžení pro všechny
0 1 2 3 4 5 6
Itálie (Řím)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 53 zájezdů do Říma

Tip pro vás:

Chcete jít najisto? S mobilní aplikací „I nasoni di Roma“ vám žádná římská fontánka neunikne. Aplikace Fabrizia di Maura je zdarma ke stažení a koupit si můžete i stejnojmennou knihu.   

Nebojte se mít v Římě žízeň! Ať už vás totiž v této metropoli žízeň přepadne kdekoliv, vždy bude v dosahu fontánka s osvěžující pramenitou vodou. Teče pro všechny zdarma.

Už odpradávna se Řím pyšní světově proslulým propracovaným systémem veřejných vodovodů a na ně navazujících fontán. Nejsou to jen obdivované barokní Fontána di Trevi, Fontána čtyř řek, a další krásky, kde voda zurčí 24 hodin denně. Na každém rohu tu narazíte na stovky dalších malých fontánek či „nosáčů“ (nasoni), jak se pítkům podle tvaru jejich kovového kohoutku říká. Z nich nepřetržitě teče voda dovedená do města z kopců vzdálených i 80 kilometrů. Je chladná, osvěžující a má výbornou chuť!

Nejlepší voda je v Římě

Podle nedávných rozborů navíc voda v Římě patří k těm nejlepším v celé Itálii. Tím se chlubili už staří Římané: díky důmyslnému vodovodnímu systému totiž nikdy nemuseli být odkázáni na spodní vodu ze studní, která by mohla být znečištěna zásluhou potenciálního nepřítele. Voda jim do města přitékala neustále čerstvá a navíc již odpradávna zásobovala nejen centrum města, ale i jeho okrajové čtvrti.

Dokonalé římské akvadukty 

Římské akvadukty vedly pod i nad zemí a občas i na speciálně postavených obloucích, které dodnes dokreslují ráz okolní krajiny. Byly postaveny velmi precizně, aby voda mohla do města přitékat samospádem a všechno fungovalo tak, jak má. Akvadukty se dochovaly v perfektním stavu – snad i proto, že byly pravidelně kontrolovány specializovanými úředníky.

Nejstarším římským akvaduktem byl Aqua Appia, postavený Appiem Claudiem v roce 312 př. n. l. Následoval Panenský pramen Aqua Virgo, ze kterého vytéká údajně nejlepší voda v Římě. Jeho pramen roku 19 př. n. l. ukázala žíznivým vojákům Marca Agrippa mladá panna. Začal se budovat akvadukt, který dodnes vede i pod současnou nejluxusnější módní ulicí Via Condotti (condotto – potrubí) a zásobuje vodou kašnu Barcaccia pod Španělskými schody, nedalekou Fontánu di Trevi i Fontánu čtyř řek na náměstí Navona.

Dost dobrá i na anglický čaj

Vodu z Panenského pramene si oblíbili i choulostiví Angličané, kteří v Římě pobývali a vodu z pramene používali k přípravě svého oblíbeného čaje. Na současném Španělském náměstí si i díky výbornému zdroji vynikající pitné vody mohli zařídit svou dodnes funkční Babingtonovu čajovnu.

Voda je tu stále a teče pro všechny. Napijte se, opláchněte si ruce, obličej, čerstvě nakoupené ovoce. Zvlášť v letních měsících, kdy jsou městské ulice opravdu rozpálené, Římané, stejně tak jako turisté, na fontánky nedají dopustit.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 53 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. února


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/rimske-fontanky-a-pitka/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy) 2. 3. – 5. 3. 2017 (4 dny)

To nejlepší z Říma (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Přidejte se k nám