+420 608 261 719Napište nám

Santa Teresa Gallura: Vyhlášené letovisko mezi divokými skalami

Barbora Šupíková
   

Autor: Barbora Šupíková, Radynacestu.cz

Vydáno: 11. 2. 2015 | Aktualizováno: 2. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Capo Testa Capo Testa
0 1 2 3 4 5
Itálie (Sardinie)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Sardinie

Pětitisícové městečko Santa Teresa Gallura je v současné době vyhlášeným letoviskem. Leží na malém poloostrově, který charakterizují zářivě bílé žulové divoké skály, krásné písečné pláže a křišťálově čisté moře.

Dříve byla oblast známá jako Longosardo a už v době starých Římanů byla významným obchodním přístavem. Do Říma odtud byla dopravována žula, která se v okolí těžila. Z lomu Capo Testa například pocházela žula použitá při stavbě dómu a baptisteria v Pise a údajně také ta, která se uplatnila při stavbě Pantheonu v Římě.

Přístav byl tak vyhlášený, že se sem na návštěvu v roce 1263 vydal i svatý František z Assisi, když pobýval na Korsice. Ta je od Santa Teresy na dohled, oba ostrovy odděluje Bonifácův průliv.

Santa Teresa: jméno na počest královny

Významnou historickou památkou města je věž Torre di Longosardo, postavená v 16. století na přání španělského krále Filipa II. Je situovaná na nejzazším konci skály, zasahující do moře. Jeden z jejích správců, Francesco Maria Magnon, pochopil potřebu postavit kolem věže obytné centrum. A tak 12. srpna 1808 došlo k sepsání dekretu, kterým tehdejší sardinský král Viktorio Emanuele I. založil Santa Teresu. Sám také navrhl plán města a zvolil jméno Santa Teresa na počest své manželky, královny Marie Terezy Rakouské-Este.

Zvláštní charakteristikou městečka je jeho uspořádání. Při plánování města byla vytvořena síť ulic, které se pravoúhle na sebe protínají. Souběžné ulice, domy v rovných řadách a obdélníková náměstí, to jsou některé charakteristické znaky městského uspořádání Santa Teresy. Podobně byla tzv. od stolu navržena i další dvě sardinská města – Carloforte a La Maddalena. Všem třem je dále společné i to, že je Savojští postavili mj. s úmyslem kultivovat okolní krajinu a potlačit zločinecká povstání.

Od věže jsou vidět i nedaleké ostrůvky Municca. Pěkná procházka směrem do centra vede na náměstí Viktora Emanuela I., současné rušné obchodní centrum města.

Zajímavosti v okolí 

Přibližně 3 kilometry od centra stojí kostel Buoncammino. V 17. století údajně vyrostl pod staletou borovicí. Je místem neobyčejného klidu a nedotknuté okolní přírody.

Dalším zajímavým objektem je Ferrero – někdejší obranný objekt z druhé světové války, kde sídlilo dělostřelectvo, kasárny apod. Vedla sem železnice, postavená především pro přepravu válečného materiálu a žuly.

V okolí nechybí ani pro Sardinii typické nuraghy: Lu Brandali a La Testa. Oba pocházejí z doby bronzové.

Itálie (Sardinie)

Objevte Karibik Středomoří

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Sardinie

Zobrazit aktuální zájezdy do Sardinie

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 15. června


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/santa-teresa-gallura/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Říma na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Říma + NÁKUPY VE SLEVÁCH (letecky z Ostravy – Krakova)
  • volná místa
  • Krakov nebo Ostrava
  • hotel
  • snídaně
  • 12 990 Kč

Karneval v Benátkách + MURANO (autobusem) 17. 2. – 20. 2. 2017 (4 dny)

  • volná místa
  • Ostrava, Brno nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 3 990 Kč

Přidejte se k nám