+420 608 261 719Napište nám

Seljalandsfoss: Islandský vodopád, který si lze prohlédnout „zevnitř“

Michaela Smékalová
   

Autor: Michaela Smékalová, Radynacestu.cz

Vydáno: 4. 4. 2016 | Aktualizováno: 9. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Seljalandsfoss Seljalandsfoss
0 1 2 3
Island
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 6 zájezdů na Island

Jeden z nejznámějších islandských vodopádů je možno obejít doslova ze všech stran. Nejen, že se všem návštěvníkům naskytnou krásné pohledy na padající vodu zdálky i zblízka, ale díky stezce za vodopádem, i zezadu. Na to si však nezapomeňte obléknout pláštěnku.

Tento vodopád je napájen řekou Seljalandsá a nachází se asi 30 kilometrů západně od osady Skógar a dalšího věhlasného vodopádu Skógafoss. Nejbližším větším městem je hodinu jízdy vzdálený Selfoss.

Seljalandsfoss je o něco menší než jeho soused Skógafoss, přestože i on sahá do výšky 60 metrů, jeho proud není tak mohutný. Dalším zřetelným rozdílem je i fakt, že voda padá do malého mělkého jezírka, oproti Skógafossu, jenž ústí do řeky.

U tohoto vodopádu se natáčela epizoda televizní reality show The Amazing Race 6, kdy její účastníci museli procestovat předem určená místa Islandu, mezi kterými byl i Seljalandsfoss.

Selfoss: Centrum jižního Islandu

Město Selfoss leží na jihozápadě ostrova na březích řeky Ölfusá pouhých 50 kilometrů od hlavního města Reykjavíku. Se svými 6 500 obyvateli se jedná o nejlidnatější oblast celého jižního Islandu a zároveň i o jeho správní centrum. Podle jedné z islandských ság bylo toto město založeno již na konci 9. století.

Jeho největší zvláštností je bezesporu fakt, že v roce 1900 zde žilo pouhých 40 obyvatel, ale o sto let později už se jednalo o 6 000. O tento rapidní příliv obyvatel se zasloužily dvě pobočky mezinárodních společností z oblasti lehkého průmyslu, které si zde zřídily pobočky. Během 2. světové války zde dokonce měli své vojenské jednotky Britové, kteří hlídali místní strategicky důležitý most přes řeku Ölfusá.

V Selfossu prožila své dětství světoznámá zpěvačka Björk a je zde také pohřben americký šachista Bobby Fischer.

Þórsmörk: Nejoblíbenější turistický trek Islandu

Horský hřbet vypínající se nedaleko vodopádu Seljalandsfoss je pojmenovaný podle severského boha hromu, deště a nebe Thora. Oficiálně se tímto názvem označuje pouze tento horský masiv zvedající se nad údolím řeky Krossá, nicméně označení Þórsmörk se vžilo pro celou rozsáhlou krajinu mezi již zmíněným hřbetem a sopkou Eyjafjallajökull.

Po Þórsmörku a následně pak údolím řeky vede nejvyhledávanější asi 20kilometrová turistická trasa na Islandu, která začíná u vodopádu Skógafoss a končí ve vnitrozemí mezi ledovci.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů na Island

Zobrazit aktuální zájezdy na Island

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/seljalandsfoss/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Drážďan na téma: Adventní zájezdy

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy)
  • volná místa
  • Ústí nad Labem nebo Praha
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 450 Kč
Adventní Drážďany + KÖNIGSTEIN (autobusem z Prahy)
  • volná místa
  • Ústí nad Labem nebo Praha
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 470 Kč

Přidejte se k nám