+420 608 261 719Napište nám

Slovinská vína: jsou málo známá, ale znamenitá

Markéta Jargusová
   

Autor: Markéta Jargusová, Radynacestu.cz

Vydáno: 20. 10. 2014 | Aktualizováno: 2. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Vinařské oblasti se rozdělují na tři části Vinařské oblasti se rozdělují na tři části
0 1 2
Slovinsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Slovinska

Víte, že…

Z 90 milionů litrů vyprodukovaného vína se vypije většina na domácí půdě, tedy ve Slovinsku?

Slovinská vína mají na každé straně pomyslných vah jedno závaží. Na jedné straně jsou slovinská vína tak dobrá, na straně druhé, mimo Slovinsko, tak málo známá. Asi to bude velikostí místních vinic, protože slovinské vinice jsou stejně tak rozlehlé, jako francouzská vinařská oblast Bordeaux. Ale zase ta krásná komorní atmosféra…

Ačkoli je Slovinsko poměrně malou zemí, je protkané asi dvaceti vinařskými stezkami, ve slovinštině vinske ceste. Pokud narazíte na slovinské spojení vinska klet, určitě toto místo navštivte, je to totiž vinný sklípek.

Víno lze objevovat i mimo sklípky

Jste-li ve Slovinsku jen na skok a nemáte čas vyrazit na vinice, nezoufejte. Ve většině měst i menších městeček jsou vinotéky, kde je možné ochutnávat a objevovat slovinské víno. Případně prozkoumejte i nápojové lístky v restauracích, často skrývají překvapení. Hledejte belo vino (bílé) nebo rdeče vino (červené).

Jiný kraj, jiné víno

Abyste se orientovali ve slovinském vínu, je třeba vědět, že vinařské oblasti se rozdělují na tři části. Tyto části se dál dělí na podoblasti – celkem je jich 14 – což není zrovna jednoduché si zapamatovat, po všem tom degustování.

Holdujete-li odrůdě Sauvignon, směřujte svou vinařskou návštěvu směrem na severovýchod Slovinska. V oblasti Podravje vinaři vyrábí převážně bílé víno a kromě Sauvignonu i Laški Rizling a odrůdu Šipon.

Na opačné straně země leží vinařská oblast Posavje. Jihovýchod Slovinska produkuje spíše víno červené a jsou tady pěstována vína s roztomilými názvy a chutí po ovoci jako Cviček nebo Metliška črnina.

Region Primorje najdete na pobřeží. Na prosluněném pobřeží se věnují oběma barvám, červeným i bílým vínům. Zlata Rebula a Tokajské jsou nejznámější bílé odrůdy z oblasti Goriška Brda. A odtud už je to jen co by kamenem dohodil do Itálie. Takže napůl v Itálii a napůl ve Slovinsku – to je pro vinaře doslova ráj na zemi. Stejně tak je povinností ochutnat rubínové víno Teran z oblasti Kras.

Vínečko bílé

Slovinci dávají stále přednost bílému vínu. O tom svědčí i čísla, ze 75 % produkují bílé víno. V evropských zemích se o slovinském vínu ví stále málo, například v našich supermarketech hledání slovinského vína chvíli zabere. Ale situace se zlepšuje a slovinské víno pádí mílovými kroky nejen do Evropy, ale i do světa.

Nekonečné hledání chutí

Slovinské vinařství jako obor se vyznačuje velkým množstvím menších vinařů. Což v praxi znamená, že přejdete „přes kopec“ a hned můžete hledat pravdu na dně skleničky, s jinou odrůdou, s jinou chutí.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Slovinska

Zobrazit aktuální zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd již 20. června


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/slovinska-vina/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lublaně na téma: Nové zájezdy

To nejlepší ze Slovinska (autobusem) 20. 6. – 25. 6. 2017 (6 dní)

  • volná místa
  • Ostrava, Olomouc nebo Brno
  • snídaně
  • 7 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava, Olomouc nebo Brno
  • hotel
  • snídaně
  • 8 990 Kč

Přidejte se k nám