+420 608 261 719Napište nám

Soutěska Vintgar: Patří k největším a nejznámějším lákadlům Slovinska

Markéta Jargusová
   

Autor: Markéta Jargusová, Radynacestu.cz

Vydáno: 24. 2. 2015 | Aktualizováno: 4. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Na konci stezky čeká návštěvníky překvapení v podobě vodopádů Na konci stezky čeká návštěvníky překvapení v podobě vodopádů
0 1 2 3
Slovinsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Slovinska

Kousek od Bledského jezera leží jedna z nejkrásnějších přírodních scenérií Slovinska vůbec. Soutěsku Vintgar má na svědomí řeka Radovna, která ji vytvořila. Tento přírodní skvost spadá pod Triglavský národní park, což už samo o sobě zavání exkluzivitou. Kombinace skalisek, divoké řeky a všudypřítomné zeleně vytvářejí doslova pohádkovou atmosféru.

K pohádkovému oparu, který zahaluje celou soutěsku, přispívá i fakt, že byla objevená úplnou náhodou místním starostou a kartografem Jakobem Žumerem a fotografem Benediktem Lergetporerem už v roce 1891. První turisté z řad veřejnosti ji mohli spatřit na vlastní oči již dva roky po té, tedy v roce 1893.

Traduje se, že název Vintgar by mohl být odvozen od tvaru soutěsky, který připomíná tvar skleničky na víno.

Na co se těšit?

Soutěska je 1600 metrů dlouhá a místy rokle dosahuje až 250 metrů hloubky. Soutěskou Vintgar protéká i divoká řeka Radovna, která soutěsku vyhloubila kdysi dávno. Oblíbenou kratochvílí, zvláště pro děti je pozorování pstruhů ve vodě, nejlepší výhled na ně budete mít z některého můstku, který přehrazuje řeku.

Soutěska je skvělá ve všech ohledech a její scenérie jsou doslova úžasné. Ať už jde o díla přírody – řeku Radovnu a její peřeje, pukliny ve skále, bujnou vegetaci (některé druhy se dost liší od okolí), nebo lidmi vyrobený systém dřevěných stezek a visutých mostů. Na naučné stezce, která vede přes celou rokli, narazíte i na dvě vyhlídky. Tam se bude fotit jedna skvostná fotka za druhou.

Pokud soutěsku projdete celou, na konci vás čeká milé překvapení, protože cesta je zakončená na severním konci skoro 16 metrů vysokým vodopádem Šum. A mimo to, projit celý Vintgar není vůbec náročné. Je to příjemná pěší procházka po dřevěných chodníčcích a můstcích. Směle do toho.

Kdy a za kolik?

Pokud už do těchto krásných míst zamíříte, naplánujte si návštěvu v období od května do října. Zbylé měsíce je vstup do soutěsky z bezpečnostních důvodů uzavřen. Přestože soutěska vznikla rukou přírody, vstup do soutěsky je zpoplatněn čtyřmi eury pro dospělé (2015), dostupné je i zvýhodněné vstupné pro děti, studenty a skupiny. Z těchto peněz se pak udržují stezky ve formě, ty už bohužel vznikly lidskou rukou.

Jak se tam dostat?

Protože je Soteska Vintgar, jak se oficiálně ve slovinštině jmenuje, vzdálená od města Bled a Bledského jezera asi jen tři a půl kilometru, dá se k ní dojít hezkou procházkou, třeba po značené turistické stezce Cesta v Vintgar přes obec Podhom. Kdo netouží šlapat po svých, v sezóně ho doveze do těchto krásných končin autobus.

Zpáteční cestu si můžete vybrat, buď se vrátíte stejnou trasou, odkud jste přišli, tedy ke vstupu do rokle, nebo pokračujte dále po starobylé cestě kolem kostela svaté Kateřiny, která lemuje pravou stěnu. Ta vás zavede přes vesnici Zasip až do Bledu.

Na co nezapomenout?

Jelikož se tato soutěska těší velké oblibě, počítejte také s tím, že stejný záměr jako vy, spatřit populární Vintgar, mají v sezoně další desítky turistů.

I přesto, že je zdolání stezky v rokli vcelku nenáročné, je nutností vhodná obuv, nejlépe nepromokavá. Soutěska má specifické klima, je tam dost vlhko a všechno tam dost klouže, chodníčky a mosty nevyjímaje.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Slovinska

Zobrazit aktuální zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 20. června


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/souteska-vintgar/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lublaně na téma: Nové zájezdy

To nejlepší ze Slovinska (autobusem) 20. 6. – 25. 6. 2017 (6 dní)

  • volná místa
  • Ostrava, Olomouc nebo Brno
  • snídaně
  • 7 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava, Olomouc nebo Brno
  • hotel
  • snídaně
  • 8 990 Kč

Přidejte se k nám