+420 608 261 719Napište nám

Svatojánská noc na Mazurských jezerech

Markéta Jargusová
   

Autor: Markéta Jargusová, Radynacestu.cz

Vydáno: 5. 5. 2015 | Aktualizováno: 10. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Okolo ohňů se tančí a zpívá Okolo ohňů se tančí a zpívá
0 1 2 3 4
Polsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 7 zájezdů do Polska

Mazurská jezera jsou považována za jeden z nejhezčích koutů Polska. Výlet k jezerní oblasti stojí za to za každých okolností. Doslova parádní výlet s překvapením si však uděláte, když vyrazíte k Mazurským jezerům v den letního slunovratu.

Čarodějnice na Mazurách

Letní slunovrat většinou nastává kolem 20. a 21. června. V tento večer zahaluje Mazurská jezera tajemno. V noci před letním slunovratem se prý u Mazurských jezer slétají čarodějnice a také vědmy. Samozřejmě svatojánské oslavy doprovází velké ohně, u kterých se tančí a zpívá. Můžete se tady zaposlouchat nejen do polských písní, ale slyšet můžete také ruštinu a ukrajinštinu, ale i cikánštinu a maďarštinu.

Jezero plné svíček

Z dalšího svatojánského zvyku – pouštění věnečků – se dnes stala spíše turistická atrakce, kterou milovníci cestování hojně vyhledávají právě pro tajemnou atmosféru. Ve jménu svatojánské tradice dámy a dívky před setměním nasedají na lodě a vyrážejí na jezero Niegocin.

Na jezeře mají dotyčné sraz a jakmile jsou přítomny všechny, vypouštějí na hladinu věnečky vyztužené větvičkami a zdobené svíčkou. S ohledem na tradici čekají, kdo je vyloví. Vyloví-li je chlapec či muž, dívka se vdá, nevyloví jej nikdo, z dívky bude stará panna, a pokud se věneček někde zachytí, dívce se narodí nemanželské dítě.

Dnes sice na vylovení žádná nečeká, stejně tak se pro věnečky do vody nikdo nevrhá a věnečkům s plamínkem k zdárné plavbě po jezeře dopomáhá polystyren a vlny vytvořené záměrně loďkami plujícími okolo, ale jezero plné světýlek i tak stojí za to vidět.

V Polsku i kapradí kvete

Centrem svatojánských oslav je městečko Giżycko ležící na březích jezera Niegocin. Tady se také tradičně vyrábí květ kapradí (ano, přestože kapradí nekvete). Vrchol oslav svatojánské noci se odehrává o půlnoci. Místní lidé, kteří doposud pozorovali světýlka na hladině jezera, se o půlnoci vydávají do širšího okolí a hledají květ kapradí.

Nálezce umělého květu bude podle lidové pověsti bohatý, moudrý a šťastný. V současnosti je však důvod více materialistický, kdo kvítek najde, tomu bude vyplacena peněžní výhra.

Polsko

Za zážitky do sousedství

Vyberte si jeden z našich 7 zájezdů do Polska

Zobrazit aktuální zájezdy do Polska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 18. prosince


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/svatojanska-noc-na-mazurskych-jezerech/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Krakova na téma: Adventní zájezdy

Adventní Krakov (autobusem z Ostravy) 18. 12. – 18. 12. 2016 (1 den)

  • volná místa
  • Český Těšín, Frýdek-Místek nebo Ostrava
  • bez ubytování
  • bez stravy
  • 620 Kč
  • volná místa
  • Poděbrady, Hradec Králové nebo Praha
  • hotel
  • snídaně
  • 2 490 Kč

Přidejte se k nám