+420 608 261 719Napište nám

Thingvellir: Kde se Evropa střetává s Amerikou

Michaela Smékalová
   

Autor: Michaela Smékalová, Radynacestu.cz

Vydáno: 22. 6. 2016 | Aktualizováno: 3. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Thingvellir Thingvellir
0 1 2 3
Island
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 6 zájezdů na Island

Thingvellir (v islandštině „Shromažďovací pláň“) je národní park na jihozápadě Islandu u poloostrova Reykjanes, kde se setkávají Severoamerická a Eurasijská tektonická deska. Tato oblast má pro ostrov jedinečný historický, kulturní i geologický význam, díky čemuž patří mezi turisty nejvyhledávanější cíle ostrova.

Národní park byl v těchto místech založen v roce 1930 při příležitosti tisíciletého výročí založení Athingu, jednoho z nejstarších parlamentů světa. V roce 2004 byl park jako jediná islandská památka zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

Turisty vyhledávaný národní park

Centrum národního parku je tvořeno údolím Almannagjá s populárním vodopádem Öxarárfoss, v jehož sousedství lze spatřit vrstvy popela po nedávných sopečných erupcích. Většina parku je tvořena lávovými poli, kaňony a jeskyněmi a celý park je navíc protkán hustou sítí turistických stezek vedoucích k atraktivním místům ostrova.

Mezi ty nejvyhledávanější patří propast Flosagjá zaplněná vodou, v níž je viditelnost až 70 metrů do hloubky. Také vulkanický jícen Brennugjá, v němž se v 17. století upalovali kacíři.

Zemské desky: Viditelná propast mezi Evropou a Amerikou

K posledním velkým zemětřesením z důvodu pohybu tektonických desek došlo na jihu Islandu v létě roku 2000. Tyto dva kontinenty se od sebe konstantně vzdalují o cca 2 cm ročně. Průrva mezi deskami je právě zde nejviditelnější na celém ostrově.

Athing: Nejstarší parlament na světě

V roce 928 nebo 930 byl na pláni Thingvellir založen zřejmě nejstarší parlament na světě. Toto místo bylo pro sněmování vybráno záměrně, bylo totiž relativně dobře dostupné ze všech tehdy obydlených částí ostrova. Navíc byly všude kolem pastviny pro koně, jezero plné ryb a skalní rozsedlina zaručovala výbornou akustiku.

Každé léto zde po dobu dvou týdnů zasedalo 36 islandských náčelníků, kteří tady rokovali o nových zákonech. Od poloviny 16. století se Thingvellir stal místem výkonu veřejných poprav a trestů. Poslední zasedání parlamentu se zde konalo v roce 1789, kdy byla celá instituce přestěhována do Reykjavíku.

Stožár s vlajkou na planině označuje místo, odkud předsedající parlamentu pronášel své projevy.

Island

Zažijte zemi ohně a ledu

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů na Island

Zobrazit aktuální zájezdy na Island

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/thingvellir/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vídně na téma: Adventní zájezdy

Adventní Vídeň (autobusem z Brna) 10. 12. – 10. 12. 2016 (1 den)

Adventní Vídeň (autobusem z Brna)
 • volná místa
 • Mikulov nebo Brno
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy) 17. 12. – 17. 12. 2016 (1 den)

Adventní Drážďany (autobusem z Prahy)
 • volná místa
 • Ústí nad Labem nebo Praha
 • bez ubytování
 • bez stravy
 • 450 Kč

Přidejte se k nám