Turecké lázně: Nikdo jim neřekne jinak než hamámy

Romana Şenlug Romana Şenlug, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4777x

Evropan by měl zahodit předsudky a zajít si vyzkoušet lázně „po turecku“.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do TureckaZobraz zájezdy

Víte, že…

V lázních pracují muži i ženy, a proto si můžete zvolit, které pohlaví vás bude masírovat?

Význam slova lázně je pro Evropu velmi odlišný od toho tureckého. U nás vás čeká místo posazené do přírody s léčebnými procedurami a pitím kyselky. Kdežto v Turecku se cítíte tak trošku jako na wellnes pobytu. Turecké lázně totiž nejsou nic víc než budova, která ve svém interiéru skrývá místnosti z mramoru, kde je nejdůležitější, odpočinout si.

Součástí může být sauna, solná jeskyně, menší či větší bazénky, odpočinkové místnosti a nezbytná centrální místnost, kde probíhá vlastní očištění těla. O to totiž v tureckých lázních jde, o totální vyčištění staré kůže, důkladné omytí a následný odpočinek.

Z téhož důvodu je v moderních hamámech, speciální výraz pro turecké lázně, přítomna další masážní místnost, kosmetické studio apod. Zážitek je to tedy komplexní a trvá delší dobu. Nečekejte, že s vámi budou hotoví za dvacet minut.

Tradiční lázeňská procedura

Po vstupu do lázní si necháte věci v uzamykatelné skříňce a dostanete textilní ručník, který máte po celou dobu pobytu omotaný kolem těla na sobě. Ženy mají běžně plavky, nejlépe dvojdílné, aby mohly absolvovat masáž v nich. Kromě toho dostanete taky klasickou osušku, na kterou si můžete lehnout při relaxaci nebo kterou použijete po sprše. Procedura by měla začít otevřením pórů. Pro toto je nejvhodnější sauna a nejlépe parní. Pak si můžete v solné jeskyni sami vyzkoušet peeling nebo jdete rovnou do hlavní místnosti hararet, kde si vás položí na vyhřátý mramor a speciálními zdrsněnými rukavicemi vám vyčistí starou kůži z těla.

Poté přichází polévání vlažnou vodou, které doslova působí jako znovuožívání vaší pokožky. K následnému mydlení pokožky mají v Turecku speciální vaky, do kterých pouhým protřepáváním a točením soustředí spoustu bublin uvnitř a ty pak na vás nanášejí po vrstvách. Je to část velice příjemná a relaxační pro tělo. Bubliny nebo řekněme mýdlovou vodu na vás rozprostřou a vyčistí zbytek nečistot z vašeho těla a prstů a přichází opět polévání.

Po tomto očištění byste si měli na chvíli zdřímnout v relaxační místnosti, která bývá příjemně vyhřátá a často vám pomáhá relaxovat tekoucí voda z přítomné fontány či vodopádu. Běžně dostanete něco k pití, protože po masáži býváte dehydrovaní. Někteří dají přednost odpočinku při plavání v bazénu či jdou rovnou na další druhy masáží, které už jsou nám Evropanům důvěrně známé. Ženy dají přednost vyčištění obličeje u kosmetičky.

Zajímavé hamámy

V Istanbulu je takových hamámů hned několik a stojí za to si je vyzkoušet. Pro milovníky architektury už jen pro ten zážitek z prohlédnutí si interiérů takových staveb. K dispozici jsou např. Roxelaniny lázně s výstavní místností, v oblasti Eminönü u Zlatého rohu je známý historický hamám z 18. století a mnoho dalších prakticky na každém rohu.

Romana Şenlug

Romana ŞenlugExpert

Ve světě je stále co objevovat. Cestování je jeden ze smyslů mé celoživotní poutě.

Turecko

Zleva Evropa, zprava Asie

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Turecka

Zobrazit aktuální zájezdy do Turecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. dubna

Lázně a wellness

Odpočinkové a hýčkající

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů na téma: Lázně a wellness

Zobrazit aktuální zájezdy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 7. prosince

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/turecke-lazne/

Doporučujeme z Turecka

Nejnovější z Turecka

Objevte skrytá místa Paříže a Londýna!

Čtěte on-line a poznávejte Evropu s Vašíkem
+ tipy, rady a perličky našich průvodců.

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!