+420 608 261 719Napište nám

Turecké lázně: Nikdo jim neřekne jinak než hamámy

Romana Şenlug
   

Autor: Romana Şenlug, Radynacestu.cz

Vydáno: 25. 4. 2014 | Aktualizováno: 3. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Sandály do lázní Sandály do lázní
0 1 2 3
Turecko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 5 zájezdů do Turecka

Víte, že…

V lázních pracují muži i ženy, a proto si můžete zvolit, které pohlaví vás bude masírovat?

Význam slova lázně je pro Evropu velmi odlišný od toho tureckého. U nás vás čeká místo posazené do přírody s léčebnými procedurami a pitím kyselky. Kdežto v Turecku se cítíte tak trošku jako na wellnes pobytu. Turecké lázně totiž nejsou nic víc než budova, která ve svém interiéru skrývá místnosti z mramoru, kde je nejdůležitější, odpočinout si.

Součástí může být sauna, solná jeskyně, menší či větší bazénky, odpočinkové místnosti a nezbytná centrální místnost, kde probíhá vlastní očištění těla. O to totiž v tureckých lázních jde, o totální vyčištění staré kůže, důkladné omytí a následný odpočinek.

Z téhož důvodu je v moderních hamámech, speciální výraz pro turecké lázně, přítomna další masážní místnost, kosmetické studio apod. Zážitek je to tedy komplexní a trvá delší dobu. Nečekejte, že s vámi budou hotoví za dvacet minut.

Tradiční lázeňská procedura

Po vstupu do lázní si necháte věci v uzamykatelné skříňce a dostanete textilní ručník, který máte po celou dobu pobytu omotaný kolem těla na sobě. Ženy mají běžně plavky, nejlépe dvojdílné, aby mohly absolvovat masáž v nich. Kromě toho dostanete taky klasickou osušku, na kterou si můžete lehnout při relaxaci nebo kterou použijete po sprše. Procedura by měla začít otevřením pórů. Pro toto je nejvhodnější sauna a nejlépe parní. Pak si můžete v solné jeskyni sami vyzkoušet peeling nebo jdete rovnou do hlavní místnosti hararet, kde si vás položí na vyhřátý mramor a speciálními zdrsněnými rukavicemi vám vyčistí starou kůži z těla.

Poté přichází polévání vlažnou vodou, které doslova působí jako znovuožívání vaší pokožky. K následnému mydlení pokožky mají v Turecku speciální vaky, do kterých pouhým protřepáváním a točením soustředí spoustu bublin uvnitř a ty pak na vás nanášejí po vrstvách. Je to část velice příjemná a relaxační pro tělo. Bubliny nebo řekněme mýdlovou vodu na vás rozprostřou a vyčistí zbytek nečistot z vašeho těla a prstů a přichází opět polévání.

Po tomto očištění byste si měli na chvíli zdřímnout v relaxační místnosti, která bývá příjemně vyhřátá a často vám pomáhá relaxovat tekoucí voda z přítomné fontány či vodopádu. Běžně dostanete něco k pití, protože po masáži býváte dehydrovaní. Někteří dají přednost odpočinku při plavání v bazénu či jdou rovnou na další druhy masáží, které už jsou nám Evropanům důvěrně známé. Ženy dají přednost vyčištění obličeje u kosmetičky.

Zajímavé hamámy

V Istanbulu je takových hamámů hned několik a stojí za to si je vyzkoušet. Pro milovníky architektury už jen pro ten zážitek z prohlédnutí si interiérů takových staveb. K dispozici jsou např. Roxelaniny lázně s výstavní místností, v oblasti Eminönü u Zlatého rohu je známý historický hamám z 18. století a mnoho dalších prakticky na každém rohu.

Turecko

Zleva Evropa, zprava Asie

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Turecka

Zobrazit aktuální zájezdy do Turecka

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. dubna

Lázně a wellness

Odpočinkové a hýčkající

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů na téma: Lázně a wellness

Zobrazit aktuální zájezdy

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 4. března


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/turecke-lazne/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Istanbulu na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Istanbulu + KVĚTINOVÉ ZAHRADY (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Istanbulu
  • snídaně
  • 11 990 Kč
To nejlepší z Istanbulu + KVĚTINOVÉ ZAHRADY (letecky z Vídně)
  • volná místa
  • Vídeň
  • hotel 3* v Istanbulu
  • snídaně
  • 9 990 Kč

Přidejte se k nám