+420 608 261 719Napište nám

Vipavské údolí - kopcovitý kraj vinařů

Markéta Jargusová
   

Autor: Markéta Jargusová, Radynacestu.cz

Vydáno: 14. 11. 2014 | Aktualizováno: 10. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Pláň Nanos Pláň Nanos
0 1 2 3
Slovinsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Slovinska

Údolí Vipava, často také i Vipavské údolí a Vipavská dolina, je druhým největším vinařským regionem ve slovinské oblasti Primorje. Vipava je téměř dvakrát větší než oblast Goriška Brda, která je však z vinařských oblastí asi známější.

Vipavské údolí najdete mezi Krasem a Trnovskou vysočinou na jihozápadě Slovinska, poblíž Nové Gorice. Původně byla Vipavská dolina mořská zátoka, ze které se vysušením stala velmi úrodná oblast.

Za kulturou i přírodou

Pro tento region jsou typické menší kopce, spousta rozlehlých vinic a několik zajímavých historických památek.

Za zmínku stojí například středověký hrad Vipavski križ ve stejnojmenném městečku, nebo renesanční zámeček Zemono. Přírodní krásy pak reprezentuje krasová pláň Nanos s desetikilometrovou délkou a nadmořskou výškou okolo 1200 metrů.

Víno z Vipavské doliny

Ochutnat vipavská vína se můžete vydat přibližně do dvanácti vinařských vesnic, které jsou rozsety po kraji. Z těch větších je to Ajdovščina nebo Vipava. A jsou skvělými výchozími body pro túru po vinných sklípcích.

Oblibě se tady těší červený i bílý lahodný mok, tedy víno. Za červené je to místní odrůda Barbera, nebo i červený Cabernet Sauvignon a Merlot, v bílých vynikají, jak jinak než místní, odrůdy Zelen a Pinela.

Na výlet mimo zimní období

Aby se vám v této oblasti líbilo a užili jste si všechny její krásy, doporučuje se navštívit vipavský region mimo zimní období. Jelikož je oblast mezi Julskými Alpami a Jaderským mořem, v zimě často oblastí prochází burja, někdy označovaná taky jako bóra. Burja jsou silné a velmi studené větry, které pocházejí z horských svahů a vanou až k břehům moře.

Vipavské údolí nadchne nejen vinaře, ale i sportovce. Údolí je vyhledávané nadšenci do padákových kluzáků či závěsného létání, protože jsou zde skvělé povětrnostní podmínky. Takže obdivovat krajinu můžete ze vzduchu, ale krásná je i ze země.

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Slovinska

Zobrazit aktuální zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 20. června


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/udoli-vipava/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lublaně na téma: Nové zájezdy

To nejlepší ze Slovinska (autobusem) 20. 6. – 25. 6. 2017 (6 dní)

  • volná místa
  • Ostrava, Olomouc nebo Brno
  • snídaně
  • 7 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava, Olomouc nebo Brno
  • hotel
  • snídaně
  • 8 990 Kč

Přidejte se k nám