Ústa pravdy: Ruku vlož jen ty, kdo máš čisté svědomí

Petra Bělohubá Petra Bělohubá, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 11864x

K atrakcím Říma patří i slavná Ústa pravdy, La Bocca della Veritá, která jsou umístěna pod podloubím kostela Santa Maria in Cosmedin.

Vyberte si z našich 43 zájezdů do ŘímaZobraz zájezdy

Zajímavých míst k vidění je v Římě opravdu hodně. Věříte-li legendám a pověstem, určitě se nezapomeňte zastavit u atrakce, kterou navštěvují zástupy turistů právě proto, že její historie je opředena tajemstvím. Ústa pravdy, italsky La Bocca della Verità, představují pravděpodobně jednoho z pohanských bohů a v 1. století n. l. byla součástí antické fontány.

Maska je vyrobena z mramoru, váží 1,2 tuny a její průměr je 175 centimetrů. V 17. století byla umístěna do podloubí kostela Santa Maria in Cosmedin, poblíž starověkého Fora Boaria. Kostel je známý i díky tomu, že uchovává vzácné relikvie – ostatky sv. Valentýna, mnicha, kterému západní svět vděčí za svátek zamilovaných.

Lžeš? Přijdeš o ruku

Přestože se odhaduje, že kamenný obličej byl dekorativním prvkem připevněným k fontáně, mezi lidmi je více rozšířena teorie, že se jedná o pradávný detektor lži. Otvor v ústech, kterým se dá prostrčit ruka, prý sloužil k tomu, aby odhalil lháře. Ruka někoho, kdo pronesl lež, byla ukousnuta. Mnozí věří v nadpřirozenou moc Úst pravdy, jiní si myslí, že se za maskou schovávali kněží, kteří se měli o ruce lhářů postarat. Ať už je pravda jakákoli, nepopiratelným faktem je, že Ústa pravdy lákají mnoho lidí a jsou častým objektem filmařů. Nejslavnějším filmem, ve kterém se objevila, jsou Prázdniny v Římě s Audrey Hepburn a Gregory Peckem v hlavních rolích. Repliky masky jsou rozesety po celém světě, od zábavních parků po benzinové pumpy.

Až budete v Římě, určitě se zajděte na Ústa pravdy podívat. Pokud ale nemáte čisté svědomí, raději dovnitř ruce nestrkejte.

Itálie (Řím)

Bude to jen váš Řím

Vyberte si jeden z našich 43 zájezdů do Říma

Zobrazit aktuální zájezdy do Říma

Nejbližší volný zájezd odlétá již 4. dubnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/usta-pravdy-rim/

Doporučujeme z Itálie

Nejnovější z Itálie68 pečlivě vybraných cestovatelských zážitků
Osobně prověřeno průvodci!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!