+420 608 261 719Napište nám

Valentův akvadukt: Chytrý vynález starověku

Romana Şenlug
   

Autor: Romana Şenlug, Radynacestu.cz

Vydáno: 18. 4. 2014 | Aktualizováno: 1. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Valentův akvadukt Valentův akvadukt
0 1 2 3
Turecko (Istanbul)
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 5 zájezdů do Istanbulu

Víte, že…

Valentův akvadukt místy dokonce dosahuje až 18,5 metrů výšky? To je srovnatelné s výškou činžovního domu.

V celém Turecku lze nalézt pozůstatky obrovského počtu akvaduktů. Jsou to pyšné doklady vysoké inteligence antických stavitelů a jejich následovníků. Akvadukt jako stavba je jednou z nejdůležitějších vynálezů starověku.

Zajišťovala přísun vody do konkrétního místa v obdobích sucha či v případě obléhání měst. Důmyslnost celého systému je tak úžasná, že je využívána vlastně dodnes při stavbách nebo v principu fungování toalet.

Mistr Mimar Sinan

Valentův akvadukt je stavební skvost mistra Mimara Sinana, který se podílel na spoustě staveb v Istanbulu a také v celém Turecku. Je autorem nejkrásnějších děl osmanské civilizace a náboženské architektury. Mimar Sinan měl štěstí, že se narodil do bohaté doby, která stavebnictví přála. Navíc se, se svým talentem, stal brzy dvorním architektem rovnou třem sultánům, z nichž je nejznámější sultán Süleyman Nádherný. Své přízvisko získal právě díky Sinanovi, tzv. mágovi architektury. Sinan čerpal inspiraci v Evropě při válečných taženích a uměl ji okamžitě aplikovat na stavbu důležitých mostů, opevnění, přístavů a lodí. Akvadukty, karavanseráje a hamámy vznikaly především v prvních letech jeho působení u dvora. Později se dostal k náboženským stavbám.

Zajímavosti akvaduktu

Práce na akvaduktu začaly už za císaře Konstantina I., ale skončily až za vlády císaře Valenta. Je součástí sítě rezervoárů vody v Bělehradském lese a mnoha dalších cisteren v centru města. Tato vyspělá síť byla v provozu až do konce 19. století. Původní délka akvaduktu byla asi kolem jednoho km, z čehož se do dnešních dní zachovalo úctyhodných 600 metrů původního potrubí, které vede údolím mezi pahorky Fatihu a Beyazitu.

U akvaduktu se nachází i zajímavá mešita Kalenderhane Camii, bývalý byzantský kostel, který se dá poznat především z jejího tvaru. Je vlastně jakýmsi ukončením akvaduktu. Zajímavé na mešitě je, že byla předělána z kostelu na mešitu tekke dervišem Kalenderou, který tak vytvořil dervišský řádový dům.

Turecko (Istanbul)

Objevte bránu Orientu

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Istanbulu

Zobrazit aktuální zájezdy do Istanbulu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. dubna


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/valentuv-akvadukt/

Katalog Radynacestu.cz

Zašleme ihned na vaši adresu!

Katalog Radynacestu.cz Chci katalog zájezdů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Istanbulu na téma: Eurovíkendy

To nejlepší z Istanbulu + KVĚTINOVÉ ZAHRADY (letecky z Prahy)
  • volná místa
  • Praha
  • hotel 3* v Istanbulu
  • snídaně
  • 11 990 Kč
To nejlepší z Istanbulu + KVĚTINOVÉ ZAHRADY (letecky z Vídně)
  • volná místa
  • Vídeň
  • hotel 3* v Istanbulu
  • snídaně
  • 9 990 Kč

Přidejte se k nám