Zájezdy pro cestovatele

Volejte +420 608 261 719 Po–Pá: 8–17

Zájezdy pro cestovatele


Volejte +420 608 261 719
Po–Pá: 8–17

Volejte Po–Pá: 8–17 hodin+420 608 261 719

Cestovatelské kino: Lidé na Bali jsou přátelští a toho si turisté velmi váží

Autor: Zuzana Sotáková, Radynacestu.cz | Vydáno: 9. 9. 2019

Kouzelné místo, kde stále žijí legendy a mýty! Cestovatelské kino odhalí krásy tropického klenotu mezi více jak 17 000 ostrovy Indonésie, jenž místní nazývají ostrov bohů. Návštěvníci se ve čtvrtek 19. září v brněnském kině Scala vypraví do světa vulkanických pláží, pestrých hinduistických tradic a usměvavých domorodců, kteří vás s radostí strhnou do konverzace.

Cestovatelské kino, tentokrát o BaliCestovatelské kino, tentokrát o Bali

S cestovatelem Jánem Valačaiem procestují údolí tvarovaná rýžovými terasami, posvátné sopky, nejkrásnější chrámy, pláže a vlny, které milují surfaři z celého světa. Poví si víc o spiritualismu a šamanismu, o tom, jak se baví mladí lidé, o tom, jaké subkultury se tam střetávají anebo o tom, jaké kulturní rozdíly jsou mezi námi. Ján doplní své vyprávění osobními příhodami a prozradí, jestli o Bali stále platí heslo EAT – PRAY – LOVE. 

Co vás zavanulo na Bali?

Ján Valačai: Na Bali jsem se dostal úplně náhodou, ale asi to tak mělo být. Studoval jsem mezinárodní vztahy, a zatímco všichni chtěli studovat v Anglii a USA, mě to tahalo za exotikou. Ve hře bylo vícero možností. Podařilo se mi získat roční stipendium v Indonésii. Řekl jsem si, proč nejít studovat do ráje.

Jak vypadá život v ráji? Čím se živí domácí a jak tráví čas po práci?

Ján Valačai: To záleží od člověka a toho, jak si ten život v ráji chce užívat. Já jsem se během studia snažil co nejvíc asimilovat do lokální společnosti a žít s místními, abych se naučil co nejvíc o kultuře a také jejich způsob myšlení a jazyk. Někteří studenti se zdržovali v „západních“ komunitách a jazyk a kulturu se nenaučili ani po letech. Všechno je to individuální. Domácí se tam živí tak jako u nás. Každý dělá, co umí a co mu jde. Anebo i nejde. Mladí inklinují k tomu, aby se co nejvíce bavili, proto moji spolužáci byli hudebníci, umělci anebo i menší podnikatelé. Lidé na Bali jsou dost pobožní, udržují si tradice a zvyky, a to je zajímavé pozorovat.

Bali patří k vyhledávaným dovolenkovým destinacím. Jaký vztah mají domácí k turistům?

Ján Valačai: Dobrý, turismus je tu už asi od poloviny 60. let, pokud ne dýl. Většina obyvatel na Bali věří, že každý běloch musí být bohatý, protože vidí, jak turisté platí za noc v hotelu víc, než domácí vydělá za měsíc. Proto si myslí, že všichni lidé v Evropě takto žijí každý den. Nicméně lidé jsou přátelští k turistům, ale co mě překvapuje, je to, že běžní lidé mimo turistických lokalit jsou nezištně přátelští. A toho si váží mnoho návštěvníků, proto se do Indonésie rádi vracejí.

Pro mnohé je jet na Bali výletem snů. Co všechno se dá na tomto ostrově vidět a zažít?

Ján Valačai: Bali se u nás považovalo za luxusní destinaci, ale tomu tak vůbec nemusí být. Každý si tu najde svoje. Jsou tady top hotely a super služby, a tak se tu dá zažít luxusní dovolená s 5 hvězdičkami. Ale ráj to je i pro milovníky kultury. Jsou zde krásné ceremonie, kultura, tradice a zvyky, které můžete dennodenně zažít. A to nejen ty placené pro turisty, ale i ty pravé. Je tu úžasná příroda, rýžová terasovitá políčka, kopce, sopky, které mají přes 3 000 metrů, a super pralesy. Dá se tady stanovat, dělat glamping, potápět se, plavat s mantami či delfíny. Historie je také úctyhodná, hinduismus je na Bali víc jak tisíc let, a proto je tu mnoho chrámů. Takže Bali se dá právoplatně nazvat rájem!

Která skrytá anebo turismem nedotknutá místa doporučujete?

Ján Valačai: To je velmi těžká otázka, protože těch míst je opravdu hodně. Ale za zmínku určitě stojí vodopád na severu Bali s názvem Sekumpul, potom canyoning v oblasti Gianyar, výstup na sopku Batur a sledování východu slunce, potápění a šnorchlování na Nusa Lembongan a Penida, plavání s mantami, celý ostrov Penida, který patří pod Bali, národní park Menjangan a absolutně prázdné pláže bez turistů. Můžu také doporučit navštívit jakoukoliv vesničku, mimo turistických destinací, během jedné ze sta ceremonií, které se dějí každý rok. Bali je malý ostrov, ale má opravdu hodně částí, jež jsou neprobádané.

Jaké tradice patří mezi nejčastější či nejvýznamnější na Bali?

Ján Valačai: Dvakrát ročně je ceremonie Galungan a Kuningan, kdy se rodina střetává pohromadě, nový rok balijský je také zajímavý, protože přípravy trvají měsíc, a den před novým rokem Nyepi se koná výprava alegorických vozů, které se potom spálí. Na další den na Bali nelétají letadla, nejezdí lodě, auta ani motorky, nemůže se dělat nic, co dává požitek, je třeba vypnout elektřinu, nevycházet z domu na ulici, a tento rok dokonce vypli i internetové připojení. Je to jedinečný zážitek, který není nikde jinde na světě. A potom jsou zajímavé další ceremonie, jako pohřeb, svatba, matatah neboli broušení zubů jako symbol dospělosti, saraswati a další.

Ján Valačai je cestovatel a dobrodruh, který se zamiloval do Asie, kde strávil nakonec osm let, z toho převážně většinu času na ostrově Bali. Pracoval tam v oblasti PR, jako herec či dobrovolník a díky tomu poznal mnoho lidí a pronikl hlouběji do tamější kultury. Ján po návratu na Slovensko organizuje cesty do Asie. Plynule hovoří indonésky a dohovoří se i malajsky.

Kdy: 19. 9. (čtvrtek)

Start: 20:30 hod.

Vstupenky: bit.ly/Bali1909

Event: https://www.facebook.com/events/599217963816802/


předchozí článek
FOTOREPORTÁŽ: Stockholm očima Valentiny ...
následující článek
AKTUÁLNĚ: Galavečer Národního divadla mo...Nová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!