+420 608 261 719Napište nám
Deset nejkrásnějších jeskyní Slovinska

Deset nejkrásnějších jeskyní Slovinska: Vodopády, netopýři a kaňon

Markéta Jargusová
   

Autor: Markéta Jargusová, Radynacestu.cz

Vydáno: 18. 2. 2015 | Aktualizováno: 6. 12. 2016TiskPoslat e-mailem

Nádherná Postojná jeskyně Nádherná Postojná jeskyně
0 1 2
Slovinsko
Zobrazit zájezdy

Vyberte si z našich 2 zájezdů do Slovinska

Víte že…

Ve Slovinsku funguje také speciální jeskynní záchranná služba?

Slovinsko dokáže v lecčems překvapit. Překvapení se ale nekoná v otázce jeskyní, protože to, co se o slovinských jeskyních říká, je pravda každým coulem. Na území Slovinska najdete přes osm tisíc jeskyní, což z tohoto malého státu dělá opravdovou velmoc. Velmi zajímavá je oblast Krasu, kterou najdete v jihozápadní části země, a řadí se k nejznámějším geomorfologickým celkům ve Slovinsku.

Kras je tvořen z velké části vápencem, jenž je obecně považován za velmi „tvárnou“ horninu. Díky tomu vzniklo ve Slovinsku tolik jeskyní, podzemních děr a prostor.

Již zmiňovaný vápenec má na svědomí také skvělé víno. Vápencové příměsi v půdě dodávají odrůdě Teran na specifičnosti. Určitě by byla chyba nezaskočit z chladných jeskyní do nějakého sklípku a prohřát se u sklenky vína, třeba v Nové Gorici nebo v okolí Vipavy.

Ve Slovinsku je dnes veřejnosti zpřístupněno asi 20 jeskyní. Avšak systematický průzkum započal poměrně pozdě, až v 17. století. Za nejslavnější jméno ze slovinské speologie lze považovat Janeze Vajkarda Valvasora. Další zajímavostí týkající se slovinských jeskyní je, že do návštěvy Postojné jeskyně císařem Františkem Ferdinandem v roce 1819 nebylo vůbec v módě navštěvovat jeskynní systémy. Teprve potom se jeskyňářství stalo masově oblíbeným.

Deset nejkrásnějších jeskyní Slovinska

Pro objektivnost jsou na následujících řádcích jeskyně seřazeny abecedně. Doporučujeme navštívit je všechny a udělat si tak vlastní obrázek o tom, která bude pro vás ta nejhezčí. A abyste se neztratili na vašich toulkách krasovou nádherou, sledujte nápisy se slovinským označením jama (jeskyně).

1. Zub čarodějnice

Babji zob (zub čarodějnice) tak Slovinci nazývají jeskyni, ve které objevíte velmi vzácné heliktity, což jsou různě kroucené krápníkové útvary. Často se jim říká excentrické krápníky, protože roste všemi směry a popírají zemskou přitažlivost. Na kouzelné auře jim přidává i fakt, že vědci si nad jejich vznikem lámou hlavu dodnes. Avšak všechno krásné něco stojí, v případě této jeskyně to bude váš pot, protože se budete muset vydat na pěší túru, chcete-li vidět tuto nádheru.

2. Kostanjevica

Jeskyně se jménem Kostanjevica je domovem asi tisícovky netopýrů. Při její

Slovinsko

Za krásami Slovinska

Vyberte si jeden z našich 2 zájezdů do Slovinska

Zobrazit aktuální zájezdy do Slovinska

Nejbližší volný zájezd odjíždí již 20. června


   
Nahoru

URL stránky: http://www.radynacestu.cz/magazin/deset-nejkrasnejsich-jeskyni-slovinska/

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Lublaně na téma: Nové zájezdy

To nejlepší ze Slovinska (autobusem) 20. 6. – 25. 6. 2017 (6 dní)

  • volná místa
  • Ostrava, Olomouc nebo Brno
  • snídaně
  • 7 990 Kč
  • volná místa
  • Ostrava, Olomouc nebo Brno
  • hotel
  • snídaně
  • 8 990 Kč

Přidejte se k nám